Skip to content

VIDEO: Vrak lodi Captain Keith Tibbetts je němým svědkem studené války

Jako němého svědka krušných časů obdivují hosté podmořského světa, kolem jednoho z Kajmanských ostrovů, napůl přelomený vrak sovětské válečné lodi Captain Keith Tibbetts. Ačkoliv se v téhle oblasti válí po dně celé zástupy zrezivělých plavidel, 100 metrů dlouhá fregata v popularitě jasně vede.

Na dně je od roku 1996 a na rozdíl od řady jeho kolegů je na něj poslána cíleně za účelem vytvoření umělého útesu a samozřejmě lákadla pro turisty. Postaví ji v roce 1984 v Sovětském svazu a konec studené války stráví ukotvená u kubánských břehů.

Po rozpadu SSSR se pak jako nákup tamní vlády stěhuje na Kajmanské ostrovy, konkrétně k ostrovu Cayman Brac, kde je potopena. Krátce předtím ještě dostane své současné jméno – Captain Keith Tibbetts na počest místního politika a potápěče.

Původně je totiž označována jako Fregata 365.

Shovívavá příroda

Jde o jednu z mála sovětských válečných lodí, potopených na západní polokouli. Zajímavostí je, že ke dnu původně klesne v celku, silná bouře ji však v roce 2004 rozdělí na dvě části. Prostor mezi oběma polovinami vyplňuje pole trosek, z kterých vyčnívá jedna z velkých turbín.

Jinak jsou však síly přírody k vraku zatím nadmíru shovívavé. A to hlavně díky kompozitním materiálům, ze kterých byl postaven a které ho dělají odolnějším vůči korozi.

Foto: scubadiverlife.com Video: Youtube (JAYTHEDIVER)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články