Archeologové u pobřeží Sicílie objevili tajemný monolit podobný těm, které stojí v legendárním Stonehenge. Objev vrhá nové světlo na nejstarší civilizace v oblasti Středozemního moře. Kdo vztyčil záhadný monolit před 10000 let? Může v oblasti ležet celý kamenný kruh?
V hloubce 40 metrů pod mořskou hladinou leží na dně podivný monolit (pilíř z jednoho kusu kamene–pozn. red.). Je dlouhý necelý metr a nyní už se rozpadl na dvě části. Kámen v sobě má tři otvory o podobném průměru.
Jeden z těchto otvorů prochází nerostem skrz a už jej rozdělil vedví. Tyto prvky vědce nenechávají na pochybách. Podle všeho jde o dílo člověka!
„Neexistují žádné rozumné známé přirozené procesy, které by něco podobného mohly vyprodukovat,“ tvrdí Zvi Ben-Avraham z univerzity v izraelském Tel Avivu. Tam, kde monolit leží, stával v dřívějších dobách poloostrov spojený se Sicílií.
Vlivem stoupající hladiny moře se z něj však posléze stalo malé souostroví, které pro jeho dobré klima začaly kolonizovat starověké civilizace. Hladina moře však stoupala dál a zbytky poloostrova pozvolna mizely.
Během velké potopy před 9500 lety se nad nimi prý moře uzavřelo definitivně. Nově nalezený monolit může o zdejší civilizaci mnohé vypovědět.
https://www.youtube.com/watch?v=4nQuyadfBKw
Monolit, který váží asi 15 tun, byl vyroben z jediného velkého bloku, který vyžadoval řezání, těžbu, dopravu a montáž.
„Takové úsilí nepochybně odhaluje důležité technické dovednosti a skvělé inženýrství,“ tvrdí Emanuele Lodolo z Národního institutu oceánografie a experimentální geofyziky v italském Terstu.
Jedním dechem ještě dodává, že chceme-li poznat starobylé civilizace Středomoří, musíme zkoumat právě ta naleziště, která se nyní nacházejí pod mořem. Zatím není známo, jakou funkci měl monolit zastávat.
Vědci odhadují, že může jít o jakýsi druh majáku nebo kotevní systém. S největší pravděpodobností však jde o část většího celku! Bude snad odhalen celý kamenný komplex? Podmořské Stonehenge by jistě bylo jedním z největších archeologických objevů současnosti.