Skip to content

VIDEO: Nesmrtelný Scatman John se ke slávě prokoktá

Američan John Larkin alias Scatman John má sice na kontě hned několik šlágrů, žádný z nich ovšem nedosáhne nesmrtelnosti singlu Scatman (Ski-Ba-Bop-Ba-Dop-Bop), který ho vystřelí na výsluní popularity.

Od narození se potýká s nepříjemnou vadou řeči – koktáním.

Ve dvanácti sedne ke klavíru, jehož prostřednictvím plánuje prorazit. V 60. a 70. letech obráží kluby v Los Angeles jako jazzový pianista. Zatímco mu prsty běhají po klávesách, hlava vymýšlí, jak i přes očividnou řečovou vadu potěšit uši publika i prostřednictvím úst.

Ještě než se tak stane, stihne Larkin (1942 – 1999) spadnout a zase se vyhrabat ze závislosti na alkoholu a drogách. Na radu agenta Manfreda Zahringera se rozhodne změnit žánr, udělat ze své vady přednost a dobře ji zpeněžit.

V listopadu 1994 vydává už zmiňovaný singl Scatman (Ski-Ba-Bop-Ba-Dop-Bop), jež se snaží být inspirací pro děti postižené koktáním. Zkombinuje v něm scat, tedy improvizovaný jazzový zpěv s moderní taneční hudbou, a je to trefa vpravdě milionová.

Úspěch slaví nejen doma v USA, ale i v Evropě nebo třeba Japonsku. Na stará kolena si užívá obří popularitu, ovšem jen do roku 1999, kdy mu doktoři objeví rakovinu. Ta ho také 3. prosince 1999 pošle do hudebního nebe.

Foto: orrorea33giri.com Video: Youtube (Scatman John Official YouTube Channel)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …