Skip to content
reklama

Věštec z Omahy, který dobyl akciové trhy: 8 zajímavých faktů o Warrenu Buffettovi

Tento článek je reklamním sdělením

Investiční legenda, obchodní magnát a známý filantrop, to vše představuje Warren Buffett často označovaný jako „Věštec z Omahy“.

Tento rodák z Nebrasky si nejen na poli investic vybudoval úspěšnou kariéru, která ho dovedla až na seznam nejbohatších lidí planety. Za jeho úspěchem však stojí pořádná píle a především odhodlání, které ho již od raných let nutilo stále se posouvat kupředu. Jeho život je tak protkán spoustou příhod a neuvěřitelných událostí, které překvapí i ostřílené investory.

1. Své první akcie nakoupil již v 11 letech

Zatím co většina jedenácti letých kluků neměla ponětí o tom, co to jsou akcie, Warren Buffett již v té době pár z nich vlastnil. Na jaře roku 1942 se rozhodl investovat do plynárenské společnosti Cities Service Preferred. Konkrétně v ní koupil 6 kusů akcií za cenu 38 dolarů. Zanedlouho poté cena akcií klesla na 27 dolarů, ale i tak se Buffett rozhodl vyčkat a prodat své akcie při ceně 40 dolarů za kus. Tohoto kroku později litoval, poté co cena akcií stoupla na 200 dolarů.

Setkání s tehdejším prezidentem USA. FOTO: The White House from Washington, DC / CC / Public domain

2. V pouhých 16 letech vlastnil jmění přesahující 50 tisíc dolarů

Buffett byl již od mala známý svojí pracovitostí, což potvrzuje i jeho „business“ se žvýkačkami, které jako šestiletý prodával ve svém sousedství. Po přestěhování do Washingtonu D. C. si začal přivydělávat i jako doručovatel novin jednoho z nejslavnějších deníků The Washington Post. Tím ovšem výčet jeho aktivit nekončí a mimo zmíněného prodával například plechovky Coca-Coly, poštovní známky či použité golfové míčky. Ve svých 16 letech tak svojí pílí nastřádal jmění v hodnotě 53 000 dolarů.

3. Harvard Business School o něj neměla zájem

Po studiích na Univerzitě v Nebrasce se mladý Buffett odhodlal podat přihlášku na jednu z nejlepších obchodních škol ve Spojených státech Harvard Business School. V tomto případě mu štěstí nepřálo a ihned při pohovoru mu jeden ze zaměstnanců oznámil, že jeho šance na přijetí jsou nulové.

Tento nezdar ho ale nezastavil a ihned poté se rozhodl napsat dopis svým vzorům Davidu Doddovi a Benjaminu Grahamovi, kteří v té době působili na Columbia Business School. Jeho výřečnost je nepochybně pobavila a na jejich popud byl Buffett přijat.

blank
S americkými studenty. FOTO: Aaron Friedman – CC BY 2.0

4. Od roku 1958 žije ve stejném domě

Většina miliardářů investuje své peníze do luxusních vil či drahých automobilů. To však není případ Warrena Buffetta, který ve své podstatě žije poměrně „skromným“ životem. Dům s pěti ložnicemi a dvěma koupelnami, ve kterém žije dodnes, pořídil již v roce 1958 za cenu 31 500 dolarů. Podle svých slov je on sám s domem více než spokojený a nad koupí nového prý nikdy v životě neuvažoval.

5. 94 % veškerého jmění vydělal až ve svých 60 letech

I když se v současnosti Buffett řadí mezi jedny z nejbohatších lidí na planetě, nebylo tomu vždy tak. Většinu svého jmění totiž získal až poté, co překročil magickou hranici 60 let. Do té doby bylo jeho bohatství odhadováno na 376 milionů dolarů a až o několik let později získal zbylých 94 %. V současnosti jeho jmění činní přibližně 100 miliard dolarů, čímž se řadí mezi 5 nejbohatších lidí na planetě.

6. Denně stráví 80 % svého času čtením

Warren Buffett ví, že znalosti jsou nejen na akciových trzích klíčové, a právě proto přibližně 80 % svého dne stráví čtením knih a novinových článků. Stejnou radu má i pro všechny, kteří chtějí dosáhnout podobného úspěchu jako on, přičemž doporučuje denně přečíst alespoň 500 stránek.

7. Teprve minulý rok vyměnil svoji starou Nokii za iPhone

Jak už bylo řečeno Warren Buffett nerad utrácí za zbytečnosti, mezi které podle něj patří i technologie včetně mobilních telefonů. Po většinu svého života používal výhradně starou Nokii, kterou teprve minulý rok vyměnil za nový model iPhonu. Jelikož Buffett vlastní 5,6% podíl ve společnosti, daroval mu jeho nový smartphone samotný generální ředitel Applu Tim Cook.

8. Většinu akcií Berkshire Hathaway daruje na charitativní účely

Buffett není známý pouze jako úspěšný investor, ale i jako velký filantrop. V rámci svého poslání chce darovat 85 % veškerých akcií své společnost Berkshire Hathaway pěti nadacím. Od svého slibu v roce 2006 věnoval již 34,5 miliard dolarů, které zamířily i do nadace jeho nejlepšího přítele a jeho manželky The Bill and Melinda Gates Foundation.
Jak se dostal Warren Buffett ke svému jmění a co stojí za jeho úspěchem? Více se o tomto inspirativním člověku můžete dozvědět zde.

Foto: Creative Commons, úvodní foto: CC, public domain, autor: USA International Trade Administration
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články