Skip to content

Vesmírná cesta sondy Dawn končí: Po více než deseti letech jí došlo palivo

Deset let. Takovou dobu strávila obklopená nekonečným vesmírem sonda Dawn vyslaná ne svou misi v roce 2007. Jejím cílem bylo prozkoumat dva z největších objektů v pásu asteroidů který se táhne mezi Marsem a Jupiterem.

Nyní ji došlo palivo a její signály nadobro utichly.

Na orbitu asteroidu Vesta, který sonda zkoumala jako první se dostala v roce 2011. Svůj další cíl, Ceres, navštívila o další čtyři roky později. Sonda pojmenovaná Dawn dosáhla mnoha úspěchů a zprostředkovala bezpočet nových dat.

Ty přinesly vědcům poznatky o doposud tajemných tělesech a jejich složení. Vysvětlila například záhadu jasně světlých bodů na fotografiích povrchu Ceresu – jednalo se o ložiska uhličitanu sodného.

Trajektorie letu

Sonda se přestala zaměstnancům NASA ozývat na počátku tohoto měsíce. Přestože má ještě zbytky paliva a energie, není to dostatek k tomu, aby mohla znovu navázat kontakt se zemí. “Dawn dosáhla ohromných úspěchů, které budeme po jejím konci dále zkoumat a analyzovat.

Pomohou nám například nahlédnout do historie, možná dokonce do doby vzniku, našeho solárního systému,” uvedl jeden ze členů mise Dawn Nasa Thomas Zurbuchen.

Foto: astro.cz, wikipedie
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …