Skip to content
reklama
reklama

Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad!

Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář.

V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově dopravovaly. Snad jen písmo, které domorodci využívali, není zcela srozumitelné.

Přesto toto místo v sobě dodnes skrývá nádech tajemna.

2
Symbol Velikonočního ostrova v podobě zvláštních soch.

Ostrov má jen 10 kilometrů na délku a 5 kilometrů na šířku a žijí na něm pouhé čtyři tisícovky obyvatel. Je součástí Chilské republiky. Teprve až v roce 1967 začalo Chile ostrov využívat pro mezipřistání letadel mířících dál na Tahiti.

Později tu Američané postavili tříkilometrovou ranvej, která měla v případě potřeby sloužit jako alternativní místo pro přistání raketoplánů. Stará kultura Velikonočních ostrovů je smutným příkladem toho, kam může vést krátkozraké drancování přírodních zdrojů.

První osadníci připluli na Velikonoční ostrov z Markéz mezi lety 400 a 600. Zdejší společnost byla na vzestupu asi až do roku 1680. Pak začaly docházet zdroje obživy. Obyvatelé ostrovů pokáceli veškeré stromy, nastal hlad a mezi místními kmeny vypukly tvrdé boje.

Začal se šířit i kanibalismus a mimo jiné byla zničena i řada soch. Původně jich zde bylo téměř 900.

3
Thor Heyerdahl.

Sochy jsou vskutku obrovské, měří od 4 do 10 metrů a váží až 20 tun. Existují však i sochy o váze 90 tun. Velké hlavy zvýrazňuje vystouplá brada, některé z nich mají i tělo, které je však schované pod zemí.

Při tvorbě soch se nejdřív ve skále obsekal hrubý tvar. Poté se provedly sochařské práce na hlavě i na spodní části sochy. Dlouho nebylo jasné, proč je ostrované vlastně stavěli. Dnes už je téměř stoprocentně jisté, že vznik soch souvisí s kultem předků, který je v Polynésii hojně rozšířen.

Materiálem k jejich výrobě byly především tachytové tufy, ale k jejich zhotovování byly používány i jiné horniny jako např. mugearity nebo pemza.

4
Rekonstrukce stěhování soch.

Problematikou historie Velikonočního ostrova a sochami Maoi se velice úspěšně zabýval český vědec Pavel Pavel (*1957). Právě on výrazně pomohl objasnit záhadu, jak mohli obyvatelé ostrova tak těžké sochy zvednout a přepravit na vzdálenost několika kilometrů.

Pavel se zajímal o objevy norského archeologa Thora Heyerdahla (1914 -2002) na Velikonočním ostrově a postavil několik modelů na ověření svých úvah. V roce 1981 vyrobil s přáteli 20 tun těžký betonový model sochy moai a vyzkoušel, jak s ním lze pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob.

V roce 1986 jej Thor Heyerdahl pozval na Velikonoční ostrov, kde experiment zopakoval s původní sochou. K pohybu sochy bylo třeba jen 16 lidí s jedním vedoucím a několik lan. Heyerdahlovy předchozí experimenty přitom ukazovaly na potřebu stovek lidí.

„Bavilo mne dokazovat, že žádní mimozemšťané, ale starověcí inženýři uměli řešit složité technické problémy,“ podotkl Pavel.

5
Sochy jsou úzce spřízněné s podobnými tradicemi kultu předků rozšířených v Polynésii.

Po čem však ostrované své sochy stěhovali? Profesor geologie Charlie Love z univerzity v americkém Wyomingu tvrdí, že ostrované přesouvali sochy po silnicích vybudovaných v lávových korytech. Vědec společně s týmem studentů, archeologů a místních domorodců během léta odkryl několik cest, po kterých údajně dávní obyvatelé tichomořského ostrova tyto obrovské sochy moai dopravovali.

Silnice mají většinou tvar otevřeného písmene V nebo U a jsou široké asi 3,5 metru. Jejich části vedou lávovým korytem nebo byly vysekány do lávového povrchu. Některé úseky cest lemují dlouhé kamenné náspy, což jsou zřejmě obrubníky.

Za nimi byly objeveny vyhloubené jámy, které sloužily nejspíš k upevnění nějakého mechanismu pro postrkování soch kupředu. Další z tajemství obklopujících obrovské kamenné sochy moai na Velikonočním ostrově, se podařilo rozluštit i britským archeologům.

Sochy moai mají zvláštní klobouky z červeného kamene. Klobouky ovšem mohly být i stylem účesu, který na ostrově zrovna „frčel“. Každopádně, ať to bylo cokoliv, podle vědců červené kameny domorodci k sochám dováleli z místní vyhaslé sopky.

Klobouky byly vytesány z červené vulkanické strusky v kráteru sopky Puna Pau. Pak byly kutáleny po cestě, která byla vybudována z materiálu vytvořeného ze stlačeného červeného lávového prachu, až do údolí.

Inženýr Pavel již ve druhé polovině osmdesátých let úspěšně vyzkoušel svou teorii nasazování klobouků zvaných pukao, na slavné sochy.

Foto: Thousand Wonders, Globe Trotting Images by LJD, Lonely Planet, The Independent
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svíčková na smetaně
tisicereceptu.cz

Svíčková na smetaně

Ta pravá se připravuje ze svíčkové, ale dobře...
Kanovník vyšehradský: Odkud se vzal neznámý kronikář?
enigmaplus.cz

Kanovník vyšehradský: Odkud se...

Skutečné události Vyšehradu z let 1126–1142...
Náhle se mě zmocnila žárlivost
skutecnepribehy.cz

Náhle se mě zmocnila žárlivost

Ani nevím, kdy to začalo. Nepříjemný...
Pozor na to, čím se líčíte
21stoleti.cz

Pozor na to, čím se líčíte

Nejrůznější způsoby zkrášlování jsou vymýšleny již...
Osmdesátiletý kardiak, pracující čtyřicátník nebo student-mileniál – telemedicína umí se zdravím pomoci každému z nich
epochalnisvet.cz

Osmdesátiletý kardiak, pracující...

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k...
Aby se okna stále leskla
panidomu.cz

Aby se okna stále leskla

Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Hrůza v bažinách: Močál Hockomock je rejdištěm duchů a smrtelných sil
enigmaplus.cz

Hrůza v bažinách: Močál...

Močál v americkém státě Massachusetts je epicentrem...
Nejmenší česká zoo Chleby
epochanacestach.cz

Nejmenší česká zoo Chleby

Severně od Nymburka...
Požádá brzy Soukup Hanychovou o ruku?
nasehvezdy.cz

Požádá brzy Soukup...

Jako by k sobě patřili...
Snaží se utajit těhotenství?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit těhotenství?

Moderátorka Lucie Borhyová...
Pro ženu s vysokými nároky
iluxus.cz

Pro ženu s vysokými nároky

Česká značka My (:máj) představuje novou řadu...