Skip to content
reklama
reklama

Usmál se Mahátma Gándhí na svého vraha?

Revolver rychle za sebou zaštěká třemi výstřely. Bezbranný 78letý muž se sveze k zemi. Uznávaný otec indické nezávislosti Mahátma Gándhí je mrtev. Hrstka lidí slaví, zbytek země truchlí.

Dne 30. ledna 1948 se Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) chystá jako obvykle k modlitbám. Krátce předtím přijal místopředsedu indické vlády Sardára Vallabhbháího Patéla (1875–1950), audience se oproti původnímu plánu protáhla.

Ghándí je oblečený v domácím úboru dhoti a opírá se o hůlku. Společně se svými neteřemi Abhou a Manu se vydává na zahradu Birlova domu. Nikdy nemá při sobě tělesné strážce. Pozvolna kráčí k pagodě. Proti němu se najednou z přihlížejícího davu vynoří Náthurám Gódsé (1910–1949), šéfredaktor hinduistického týdeníku Mahásabha, který patří k fanatické nacionalistické straně v zemi.

Se svými stoupenci by nejraději z Indie vybudoval silný hinduistický stát.

blank
Mahátmá Gándhí věřil, že svět změní láskou. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Zhaslo světlo

Teď má Gódsé sepjaté ruce a předstírá, že chce Gándhímu vzdát úctu tím, že se dotkne jeho nohou. Místo toho ale z kapsy vytáhne revolver. Mahátmá se na něj bezzubými ústy usměje. Gódsé jako odpověď vypálí tři kulky.

Gándhí zvedá ruce k čelu, naznačuje hinduistické gesto znamenající odpuštění a smír. „Hej Ram (Ach, Bože),“ unikne ještě poslední vzdech z jeho úst. Někteří svědkové ale tvrdí, že už nestihl říct vůbec nic… Gódsé se dobrovolně vzdává policii.

Na místo atentátu ihned přijíždí indický premiér Néhrú i hrabě Mountbatten. „V našich životech vyhaslo světlo,“ informuje indický premiér Néhrú vzápětí tisk o šokujícím zločinu. Z radiových vln se line jasná a stručná zpráva: „Mahátmá Gándhí byl dnes odpoledne v 17 hodin 17 minut v Dillí zavražděn.

Jeho vrahem je hinduista.“ Noc je v celé Indii tmavá. Nikdo nezapálí ani jediné světélko. Většina truchlí za mrtvého, jenom pár hinduistických radikálů slaví.

blank
Úsměv Gándhímu nikdy nechybí. FOTO: Elliott & Fry/Creative Commons/Public domain

Pohřeb sbližuje

S prvními paprsky slunce se následujícího dne otcova mrtvého těla ujme jeho syn Dévdás (1900–1957) a společně s Gándhího žáky ostatky rituálně umyjí. Posypou je květy a vyzvednou na střechu domu, kde proběhne poslední meditace daršan.

V rakvi přikryté indickou státní vlajkou potom naloží Gándhího na lafetu, kterou táhne 200 vojáků. Průvod s mrtvolou vyráží z domu v 11.45 hodin a prochází po ulicích Nového Dillí. Řadí se za něj další a další lidé, až jich jsou stovky tisíc.

V průvodu tentokrát svorně kráčejí vedle sebe hinduisté s muslimy. Pohřební procesí se protáhne na neuvěřitelných osm kilometrů. Skončí až v 16.20 hodin u břehu posvátné řeky Yamuny. Tady Gándhího tělo spálí.

Popel mrtvého druhý den shrabou příbuzní. Podle tadice čekají, dokud neuplyne deset nocí. Potom vsypou část popela do vody na soutoku řek Gangy a Yamuny.

blank
Pohřbu se zúčastnily davy lidí. FOTO: Photo Division, Ministry of Information & Broadcasting, Government of India/Creative Commons/Public domain

Snu se nevzdá

Policejní vyšetřování odhalí, že atenátník Gódsé nebyl sám. Na smrtícím útoku se podílelo ještě osm dalších mužů. Gódsé dostává za vraždu 15. listopadu 1949 provaz. U soudu o pár dní dříve přitom potvrdil odpovědnost za svůj čin.

„Můj popel uchovejte a vhoďte do řeky Indu teprve tehdy, až řeka poteče jednotnou Indií,“ odmítá se vzdát svého snu o jednotném centralizovaném hinduistickém státě i teď, tváří v tvář rozsudku smrti.

Přichází také zákaz hinduistických nacionalistických stran, a to na dlouhých deset let. Ani jejich legalizace roku 1959 jim ale nepřivede nové stoupence. Většina Indů svého „Velkého ducha“ ctila a milovala.

blank
Popel vhodí do řeky Gangy. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Bomby, dýky, kamení

Gándhí podléhá až šestému pokusu o atentát. K prvnímu útoku na něj došlo už 25. června 1934 ve městě Puné, kde měl řečnit na shromáždění. Jedou tam dva vozy. Ten, ve kterém je Gándhí, se opozdí, protože musí čekat u železničního přejezdu, než projede vlak.

Na první automobil, který mezitím dojel na místo, vrhne atentátník bombu. Zraněno je devět lidí. Kdo byl pachatelem, se nikdy nevyšetří. Za dalším pokusem, ke kterému dojde v květnu 1944, již stojí Gódsé. Zajde na modlitební setkání, kde proti Gándhímu vytáhne dýku, ale věřící se na něj vrhnou a zbraň mu vyrazí z ruky. Další neúspěšný pokus s dýkou se odehraje 9. září 1944. Atentátníci se činí i 29. června 1946, kdy na koleje, po kterých projíždí Gándhího vlak do Bombaje, nakladou kamení.

Strojvůdce ale zareaguje včas a tragédii zabrání.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...