Domů     Upíři: Fikce či reálný postrach středověku?
Upíři: Fikce či reálný postrach středověku?
2.3.2016

Žijí jen v noci, nadevše milují lidskou krev a naopak nesnášejí česnek. Tak vypadá vžitá představa o upírech, vampýrech, morousech, krvesajích, zkrátka tvorech, kteří jsou obyčejným smrtelníkům krajně nebezpeční.

Postavy démonických upírů mají reálný základ, jak o tom vyprávějí i četné historické nálezy. Po celé Evropě vědci nacházejí indicie, že vampýrismus býval ohromným fenoménem a strach z upírů byl patrný v celém křesťanském světě.

Vždyť dodnes existují rituály, které zemřelým znemožňují návrat mezi živé. Tajemná Transylvánie, mystická Halič, záhadné Uhry, rozverné Benátsko i české země byly dlouho prostoupeny duchem těchto krvelačných bytostí…

Asi nejznámějším upírem v historii je proslulý hrabě Drákula, který obýval nedostupný hrad v karpatském pohoří v dnešním Rumunsku. Jeho předlohou měl být valašský kníže Vlad III. Dracula (1431–1476).

Jeho krajem však nebylo moravské Valašsko, nýbrž to rumunské. Valašsko bylo v té době samostatným knížectvím, k jeho prvnímu spojení se Sedmihradskem, jehož součástí je i Transylvánie, došlo až na konci 16. století. Vlad nebyl žádným lidumilem.

Liboval si v krutých popravách, zvláště si oblíbil ty, při kterých byl odsouzenec naražen na kůl. Tureckému poselstvu, které z náboženských důvodů odmítlo sejmout své turbany, nechal jejich vlasové pokrývky k hlavě přibít hřebíky.

S chudobou ve své zemi bojoval vskutku neotřelým způsobem, žebráky nechával upalovat. Ale, že by lidem sál krev? O tom se žádný z historických pramenů nezmiňuje. Autor knihy Dracula, irský spisovatel Bram Stoker měl prostě jen bujnou fantazii.

Navíc, Rumuni přes všechnu jeho krutost, vnímají knížete Vlada jako spíše pozitivní postavu, zejména kvůli jeho boji proti Turkům.

Podle tradic existovala v minulosti řada způsobů, jak údajné upíry zabít. Mělo jim být probodnuto srdce či hlava osikovým, lipovým či dubovým kolíkem, nebo jim bývala hlava uťata a položena k nohám, případně zakopána daleko od těla.

Tyto kroky měly za cíl zabránit tomu, aby dotyčný svou hlavu posmrtně objevil, a mohl tak vstát z hrobu. Do hrobu se pro jistotu navíc i střílelo šípy a byly na nich rozdělávány očistné ohně. Takové hroby jsou roztroušené po celém kontinentě.

V poslední době na ně narazili například polští archeologové u města Gliwice nedaleko českých hranic. Původně v této lokalitě očekávali nález obětí druhé světové války. Nakonec je však čekalo velké překvapení. Kostry zde nalezené měly hlavu oddělenou od těla.

Lebka byla uložena u jejich nohou. To naznačuje, že tito lidé byli pohřbeni rituálním způsobem, jaký se používal v boji proti upírům. Mrtvým tak mělo být znemožněno, aby vysávali krev živým. Polské vědce nyní čeká spousta práce.

Vzhledem k tomu, že v hrobech nebyly nalezeny žádné šperky, knoflíky či jiné artefakty, je zatím obtížné určit, z jaké doby pocházejí. Okolnosti naznačily, že nedaleko děsivého hřbitova se nacházelo i popraviště.

Podle polských badatelů je možné, že popravení nešťastníci, kteří byli okolím pokládáni za vampýry, byli nakaženi tuberkulózou. Bledost takto nemocných mohla lidem upíry asociovat.

Navíc, po jejich smrti docházelo při rozkladu těla k produkci tekutiny, která mohla být vydávána za čerstvou krev.

Jiný podezřelý hrob archeologové našli v italských Benátkách. Zde byla uložena žena, mezi jejíž čelisti byla vpravena cihla. Zcela jistě se nejednalo o náruživou milovnici stavebního materiálu, který si chtěla odnést s sebou i do záhrobí.

Cihla se dávala mrtvým do úst proto, aby se jim zabránilo v choutkách na čerstvou lidskou krev. Upíři svým kousnutím měli podle tehdejších představ nejen ničit lidské životy, ale také přenášet postrach středověku i raného novověku – mor. „To je poprvé, kdy archeologie uspěla v rekonstrukci rituálu vymítání upíra,“ jásal antropolog Matteo Borrini z univerzity ve Florencii. Podle jeho názoru pomůže nález ověřit, jak vznikl mýtus o upírech.

Benátky byly důležitým obchodním centrem a přicházely do nich tisíce lidí z celého starého světa. Mnozí si s sebou na cestu jako nechtěné zavazadlo přibalili i morovou infekci. Benátky tak s epidemiemi měly řadu zkušeností.

Jedna taková morová rána postihla město v roce 1576. Mimochodem, ta se stala osudnou renesančnímu malíři Tizianovi. Tělesné ostatky nebohé ženy archeologové objevili v masovém hrobě na ostrůvku Lazzaretto Nuovo asi tři kilometry od města, do kterého byly pohřbeny oběti morové rány. Podobné epidemie živily v tehdejší společnosti víru v upíry.

Podle Borriniho za to mohly nedostatečné znalosti rozkladu tělesných ostatků.

Hrobaři, kteří tehdy znovuotevírali masové hroby, vyprávěli o plynem nadmutých nemrtvých, jejichž vlasy dále rostly (ve skutečnosti se jejich tělo smršťovalo) a kterým z úst vytékala krev. Těla bývala zahalena do rubáše, který při exhumaci měl v oblasti úst díry.

Lidé si mysleli, že upír se z hladu zakousl do látky. Ve skutečnosti rubáš likvidovaly ústní bakterie. Podle středověkých lékařských a náboženských textů pohřbení „nemrtví“ vysávali zbytky života z ostatních těl.

Sbírali tak sílu pro návrat do ulic měst, kde kromě sání krve počestným občanům Benátek šířili i nejrůznější choroby.

„K zabití upíra se musel z úst odstranit rubáš, který měl být pro upíry čímsi na způsob mateřského mléka, a vložit do nich něco, co se jíst nedá,“ přiblížil Borrini. Proto se nebožtíkům vkládaly do úst cihly nebo kameny. Existovali ovšem skuteční upíři?

Zcela jistě se objevovali a dodnes objevují zvrácení jedinci, kteří pro ukojení svých potřeb vyžadují lidskou krev. Rozhodně se však o upíry nejedná. Za upíry mohli být pokládáni lidé nemocní, ať už byli nakaženi morem, tuberkulózou nebo jinou chorobou.

Například porfyrie se projevuje citlivostí na světlo a obnažením dásní, což je pro vznik upířího mýtu živná půda. A někteří lidé jsou natolik otravní, že svému okolí vskutku pijí krev…

Foto: bracketsandampersands, lazerhorse, maxisciences
Související články
Záhady a tajemství
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Záhady a tajemství
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz