Skip to content
reklama

Ubývá hmyzu!

Nepříjemný fenomén posledních let pokračuje a hmyzu čím dál tím více ubývá. Podle vědců z londýnské University College London v některých částech světa zmizela až polovina hmyzí populace.

Pečlivé hospodaření v zemědělských oblastech může pomoci zajistit, aby se životně důležitému hmyzu stále dařilo. Foto: Pixabay

Není překvapení, že podobně jako je tomu i v jiných případech, je na vině člověk, konkrétně se jedná o globální oteplování a usilovné zemědělství. Úbytek hmyzu je škodlivý nejen pro přírodní prostředí, ale také pro lidské zdraví a potravinovou bezpečnost, a to zejména v důsledku úbytku opylovačů.

Obavy po celém světě

Klesající populace hmyzu vyvolává obavy po celém světě. Vědecké údaje jsou ale smíšené, některé druhy vykazují drastický pokles, zatímco jiné zůstávají na stejné úrovni,“ uvedla Charlie Outhwait, hlavní autorka studie.

blank
Úbytku hmyzu je možno předcházet vyčleněním přírodních ploch sloužících jako útočiště pro hmyz, který potřebuje stín, aby přežil v horkém počasí. Foto: Pixabay

Vědci měli k dispozici údaje o výskytu zhruba 20 000 druhů hmyzu, včetně včel, mravenců, motýlů, kobylek a vážek, na přibližně 6000 různých lokalitách. „Musíme si uvědomit, jak důležitý je hmyz pro životní prostředí jako celek a pro lidské zdraví a pohodu, abychom se vypořádali s hrozbami, které pro něj představujeme, dříve než mnoho druhů navždy zanikne,“ dodala Outhwait.

blank
V oblastech s intenzivním zemědělstvím a výrazným oteplováním se snížil celkový počet hmyzu o 49 procent. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články