Domů     Tragédie černého zlata: Největší ropné katastrofy světa
Tragédie černého zlata: Největší ropné katastrofy světa
19.10.2019

Dnes si jen velmi těžko dokážeme představit svět bez ropy. Díky ní fungují průmysl i doprava. S pomocí ropy ale také získáváme potraviny, léky, plasty nebo oblečení.

V historii došlo k několika katastrofám, které ovlivnily nejen lidstvo, ale hlavně život v oceánech i na pobřeží.

Kuvajtská ropná skvrna

Kde: Kuvajt

Kdy: 19. ledna 1991

Množství vyteklé ropy: 906 300 000 litrů

Náklady: 484,5 milionu dolarů

Vůbec největší ropná katastrofa se stala během války v Perském zálivu. Nedošlo k ní kvůli technické závadě nebo výbuchu, ale zcela cílenou sabotáží.

Do moře ropu vypustila irácká armáda, jejímž cílem bylo zpomalit americké vojáky, kteří plánovali zabrat území Kuvajtu. Aby se zamezilo dalším únikům, zničilo americké letectvo ropné věže. Podle mezinárodní studie se do moře vyplavilo kolem 5,7 milionu barelů ropy.

Později se dokonce spekulovalo, že chtěl Saddám Husajn zapálit veškeré zásoby ropy, a zničit tím světovou ekonomiku.
Později se dokonce spekulovalo, že chtěl Saddám Husajn zapálit veškeré zásoby ropy, a zničit tím světovou ekonomiku.

Zvířata v ohrožení

Vrstva ropy silná 12 centimetrů pokryla moře o rozloze přes 4000 km2 a zasáhla tak do celého mořského ekosystému. Zatímco americké jednotky se mohly zasaženému místu vyhnout, živočichové v oblasti už uniknout nemohli.

Černé zlato usmrtilo nejméně 30 000 přezimujících mořských ptáků, a také velké množství ryb. Zamořena byla čtvrtina kuvajtské pouště.

Deepwater Horizon

Kde: Mexický záliv

Kdy: 22. dubna 2010

Množství vyteklé ropy: 779 100 000 litrů

Náklady: 5 miliard dolarů

Deepwater Horizon byla plovoucí vrtná plošina, postavená v roce 2001. Mohla se pyšnit jedinečným prvenstvím. V roce 2009 vyvrtala nejhlubší vrt historie do hloubky 10 km.

O rok později ale zastínil tento rekord tragický výbuch, který zapříčinil nejhorší únik ropy v dějinách. Neštěstí se stalo ve hloubce 1500 metrů. Dva dny po explozi se plošina potopila.

Jen o pár měsíců později se technikům podařilo do poškozeného vrtu vložit speciální těsnicí směs, která trhlinu ucpala.

Výbuch zabil i několik lidí.
Výbuch zabil i několik lidí.

Exploze zabíjí

K havárii došlo kvůli vysoce stlačenému metanu, který vytrhl horní uzávěr vrtného zařízení a po kontaktu se vzduchem vybuchl. Na místě připravil o život 11 lidí a následně narušil statiku plošiny.

Během několika dnů skvrna doplula až k břehům Louisany a zanechala po sobě spoušť. Zasažena byla pobřeží celkem pěti amerických států, včetně vzácných mokřadů v deltě řeky Mississippi.

V důsledku této katastrofy zemřelo téměř 6000 mořských želv, 26 000 delfínů a velryb, 82 000 ptáků a další obrovské množství ryb a bezobratlých živočichů.

Ixtoc 1

Kde: Mexický záliv

Kdy: 3. června 1979

Množství vyteklé ropy: 531 017 565 litrů

Náklady: 283,9 milionu dolarů

Ropný vrt Ixtoc 1, který vlastnila mexická ropná společnost Pemex, se nacházel v Mexickém zálivu, téměř 1000 kilometrů od pobřeží Texasu. Firma v té době těžila vrt hluboký 3 kilometry, když se ozval obrovský výbuch.

Ten způsobila nerovnováha tlaku, následkem čehož unikly desetitisíce barelů ropy. Během pár měsíců se skvrna v délce 640 km přibližovala směrem k pobřeží Texasu.

Se skvrnou bojovali pracovníci několik měsíců.
Se skvrnou bojovali pracovníci několik měsíců.

Jak zastavit ropu?

Pokusy o zastavení proudu ropy selhávaly, jelikož se neustále měnil vítr a těžká ropa klesala pod hladinu moře. A i když pracovníci rozmístili na hladinu plovoucí bariéry, ropa přes ně dále přetékala.

Americká vláda se skvrnou bojovala více než dva měsíce, sama společnost Pemex odmítla uhradit škody vzniklé v souvislosti s čistícími pracemi.

Lodě Atlantic Empress a Aegean Captain

Kde: Tobago

Kdy: 19. července 1979

Množství vyteklé ropy: 349 800 000 litrů

Náklady: 187 milionů dolarů

Nehoda, která se stala poblíž ostrova Tobago, nezavinila ropná plošina, ale srážka dvou tankerů, jež převážely ropu.  V tropické bouři se srazila řecká loď Atlantic Empress a Aegean Captain.

Obě lodě vzplály a rozlomily se, přičemž uniklo obrovské množství ropy. Katastrofa se stala naštěstí poměrně daleko od pevniny, takže nejbližší ostrovy byly chráněné před masivním znečištěním.

Při havárii se srazily dva tankery naráz.
Při havárii se srazily dva tankery naráz.

Havárii se nedalo zabránit

Kvůli bouři neměla ani jedna loď šanci se srážce vyhnout, jelikož v ten den silně pršelo a foukal prudký vítr. Podle výpovědí se tankery vzájemně zaznamenaly jen asi 500 metrů před střetem.

Větší pohromě zabránil kapitán lodě Aegean Captain, který ještě na poslední chvíli změnil mírně kurz. Jinak by neměla ani jedna posádka šanci.

I přesto na Atlantic Empress zemřelo 26 lidí, snad i proto, že se hasičům nedařilo dostat oheň pod kontrolu, a docházelo k dalším výbuchům. Nakonec se podařilo zachránit tanker Aegean Captain, zatímco Atlantic Empress se vlivem požáru potopil.

ABT Summer

Kde: Angola

Kdy: 28. května 1991

Množství vyteklé ropy: 305 280 000 litrů

Náklady: 178 milionů dolarů

V květnu roku 1991 došlo téměř 1500 km od angolského pobřeží k explozi supertankeru ABT Summer. Loď postavená v jihokorejské loděnici Ulsan brázdila moře už od roku 1974 a měřila na délku přes 344 metrů, jeho šířka činila 54 metrů.

K neštěstí došlo na trase z Íránu do Rotterdamu. Kvůli havárii se vylily miliony litrů ropy, které vytvořily 34 kilometrů velkou ropnou skvrnu. Než se tanker potopil do moře, celé tři dny hořel. Kvůli výbuchu zemřelo na místě pět členů posádky.

Z hlediska životního prostředí ale nebyla tato katastrofa natolik závažná, jelikož se stala daleko od pobřeží.

Kvůli havárii se vytvořila 34 km velká ropná skvrna.
Kvůli havárii se vytvořila 34 km velká ropná skvrna.

Castillo de Bellver

Kde: Jihoafrická republika

Kdy: 6. srpna 1983

Množství vyteklé ropy: 286 200 000 litrů

Náklady: 153 milionů dolarů

U pobřeží Jihoafrické republiky v roce 1983 nečekaně vybuchl, a následně hořel, španělský tanker Castillo de Bellver.

Loď cestovala po moři od roku 1978. V osudný den byl na cestě s ropou z Perského zálivu do Španělska v ekologické oblasti, ve které žije velké množství mořských ptáků, a nacházejí se zde důležité rybářské revíry. Pobřeží bylo silně ohroženo.

Naneštěstí se změnil vítr a odvál skvrnu směrem do oceánu. Dopady na životní prostřední byly nakonec minimální a ani na palubě nepřišel nikdo o život.

Před ještě větší katastrofou zachránil pobřeží vítr.
Před ještě větší katastrofou zachránil pobřeží vítr.

Amoco Cadiz

Kde: Francie

Kdy: 16. března 1978

Množství vyteklé ropy: 254 400 000 litrů

Náklady: 136 milionů dolarů

V roce 1978 došlo u pobřeží Francie k havárii tankeru Amoco Cadiz, který jel na své pravidelné trase z Perského zálivu do holandského města Rotterdam. Když 335 metrů dlouhá loď míjela západní pobřeží Francie, zasáhla ji prudká bouře.

Vysoké vlny poškodily kormidlo a poslaly tanker přímo na pobřeží. Loď nejprve narazila do korálového útesu, kvůli čemuž voda zatopila strojovnu. Další náraz do skal pak způsobil protržení ropných nádrží. Obsah všech cisteren vytekl do moře během 14 dnů.

Podle některých se dalo katastrofě zabránit.
Podle některých se dalo katastrofě zabránit.

Mohlo se katastrofě zabránit?

Posádka byla o možné katastrofě varována, nebyla už ale schopná loď včas zastavit a tanker proto najel na mělčinu. Celkově se poblíž města Portsall vylilo více jak 2,5 milionu litrů nafty, která zasáhla zhruba 360 km pobřeží.

S následky havárie pak bojovalo zhruba 14 000 dobrovolníků a vojáků. I přesto uhynulo přibližně 37 000 ptáků a 6 400 ústřic. Příroda se z této katastrofy vzpamatovávala dlouhých 7 let.

Odyssey

Kde: Kanada

Kdy: 10. listopadu 1988

Množství vyteklé ropy: 162 180 000 litrů

Náklady: 86,7 milionu dolarů

Asi tisíc kilometrů od kanadského východního pobřeží explodoval americký tanker Odyssey a vypustil do širého moře přibližně 162 milionů litrů nafty. V osudný den plul na trase ze Shetlandských ostrovů do Kanady.

Asi 2 000 km od pobřeží Newfoundlandu jej zastihla mořská bouře a na lodi došlo k výbuchu, přičemž se rozlomila na dva kusy a potopila.

Na pomoc nejrychleji zareagovala ruská loď Passat, která na místo dorazila do hodiny, ale kvůli plamenům se nedokázala přiblížit ani na vzdálenost jednoho kilometru. Na palubě zemřelo 27 členů posádky.

Tanker havaroval kvůli bouři.
Tanker havaroval kvůli bouři.

MT Haven

Kde: Janov, Itálie

Kdy: 11. dubna 1991

Množství vyteklé ropy: 159 000 000 litrů

Náklady: 85 milionů dolarů

Tanker Amoco Milford byl postaven v loděnicích v Cardizu v roce 1973. Loď měřila na délku 334 metrů a na šířku 51 metrů.  V roce 1991 na ní ale došlo u italského Janova k ničivé explozi, když začala rutinní operace přečerpávání části nákladu s cílem upravit plavební ponor lodi.

V ten moment otřásl předními nádržemi silný výbuch a o pár minut později vzplál na palubě obrovský požár. A i když námořníci společně s hasiči s plameny bojovali, nic nezmohli.

I přes okamžitou pomoc se nepodařilo plameny zpacifikovat.
I přes okamžitou pomoc se nepodařilo plameny zpacifikovat.

Bezpečností opatření nepomohlo

Plameny přesahovaly stometrovou výšku a zemřelo celkem šest členů posádky. Aby se zabránilo velké ekologické katastrofě, doporučovali techničtí experti odtáhnout loď co nejdále na otevřené moře a nechat ji klesnout ke dnu. To se také stalo.

Po dalším výbuchu se loď rozlomila na dvě části a po třech dnech se potopila. Vyteklá ropa zasáhla pobřeží Itálie a Francie.

Navzdory okamžitým opatřením, kdy byla instalována 10 km dlouhá norná stěna, se nafta rozlila po místních plážích a způsobila obrovské škody.

Exxon Valdez

Kde: Aljaška

Kdy: 24. března 1989

Množství vyteklé ropy: 41 000 000 litrů

Náklady: 4 miliardy dolarů

V roce 1989 se vylilo z tankeru Exxon Valdez okolo 257 tisíc barelů ropy, což je sice pouhý zlomek ve srovnání s největšími ropnými skvrnami, katastrofa ale nesmírně zasáhla do místního ekosystému.

Došlo k ní v zálivu prince Williama, kdy loď narazila do útesů s plným nákladem ropy. Odhaduje se, že následkem ropné skvrny zemřelo 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22 kosatek a miliardy jiker lososů a herinků.

Havárie byla jednou z největších ekologických katastrof.
Havárie byla jednou z největších ekologických katastrof.

Opilý kapitán

Likvidace po katastrofě se účastnilo více než 11 000 lidí. Nehodu podle vyšetřování způsobil sám kapitán lodi Joe Hazelwood, který vydával chaotické rozkazy, když se chtěl vyhnout skaliskům. Posléze testy prokázaly, že měl v krvi velké množství alkoholu.

Celkově se ropná skvrna rozlévala podél 2000 km pobřeží a zasáhla 28 000 km2 oceánu. Vyšetřování také prokázalo, že ani loď nebyla v dobrém stavu a nefungoval radar, který měl posádku před překážkou varovat.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Revoluce v chirurgii: Konec šití, na rány vezměte lepidlo!
Už se vám to stalo? Vyrazili jste kvůli poranění kůže na pohotovost, že vám tam „dají dva, tři stehy“, a místo toho jste se vrátili se slepenou jizvou. Zvlášť v případě dětí lékaři tento postup používají stále častěji. Svoji tubu s lepidlem na rány už ostatně můžete mít i doma v lékárničce. Tkáňové lepidlo si […]
Věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Věda a technika
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Věda a technika
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
reklama
svět zločinu
Josef Fritzl: Dceru věznil ve sklepě 24 let
Dne 28. dubna 2008 zatýká rakouská policie třiasedmdesátiletého Josefa Fritzla, podezřelého z únosu vlastní dcery, kterou 24 let věznil a znásilňoval ve vlastním sklepě. Za tu dobu s ní zplodil sedm dětí. Co ho vedlo ke spáchání tak hrůzných činů?  Dne 28. srpna 1984 slaví dcera Josefa Fritzla Elizabeth plnoletost. Je jí 18 let a dostává nabídku […]
Vrazi s andělskou tváří
Dva výrostci se baví v nákupním středisku až podezřelou zábavou. Ukradnou plechovku s modrou barvou a přemýšlejí, co dál. „Pohni, Jone, tady chcípl pes.“ „Co budeme dělat, Robe? Tolik času, domů se mi nechce.“ „Ani mně ne, ty mysliteli. Hele, koukej na toho caparta! Trochu ho potrápíme, ať je sranda.“ říká Robert a s mrazivým […]
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.  Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah […]
Líbezná zlodějka Patty Hearstová: Když se pomíchají dobro a zlo
Provoz Sveriges Kreditbanken na stockholmském náměstí Norrmalmstorg by letního dne 23. srpna 1973 probíhal jako obvykle, kdyby sem náhle nevtrhl dvaatřicetiletý lupič Jan-Erik Olsson. „Večírek právě začal,“ vykřikne muž v dlouhém kabátě a slunečních brýlích a vystřelí samopalem do stropu. Jeden ze zaměstnanců zapne tichý alarm. Jan-Erik Olsson ho postřelí ho do ruky. Žádá o tři […]
reklama
zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v