Domů     Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
29.11.2023

Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když…

Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým slavným osobnostem nacismus přímo učaruje, a tak vstupují do NSDAP, další ho tiše podporují!

Kolaborantka, nebo dvojitá agentka?

Kdo: Coco Chanel

Nikdo pro něj moc netruchlí, protože bývalý nacistický pohlavár Walter Schellenberg (1910-1952) má na rukou krev spousty lidí. Všechny zarazí, kdo zaplatí pohřeb – návrhářka Coco Chanel (1883-1971)!

Churchill osvoboditel

Po smrti matky končí v sirotčinci, odkud se odrazí až do obchodu s oděvy. Brzy se katapultuje mezi smetánku, na vině jsou správné kontakty. Díky nim si dokáže otevřít také první módní salón, čímž odstartuje úctyhodná kariéra.

Její vliv je patrný prakticky všude a Chanel se stává jednou z nejdůležitějších postav módy. Začátkem druhé světové války zavírá všechny své obchody, v tu ránu přichází o práci 4 000 lidí. K tomu údajně věří, že Židé jsou hrozbou pro Evropu.

Na nic nečeká a mění působiště, přestěhuje se do pařížského hotelu Ritz, kde shodou okolností bydlí nacistická smetánka! Na tamních chodbách natrefí právě na Schellenberga, skrze něhož se údajně stává nacistickou agentkou.

Vlasteneckému obrazu nepomůže ani románek s důstojníkem Hansem Güntherem von Dincklage (1896-1974). O kolaboraci se šušká prakticky všude, Chanel se dokonce ptá po zabaveném židovském majetku. Boží mlýny však melou, a tak po osvobození Francie, končí u soudu.

Volno ji zajistí sám Winston Churchill (1874-1965), což oživí diskuzi, zda nebyla také britskou agentkou! Chanel mizí do Švýcarska, odkud finančně podporuje rodinu Schellenberga. K nacistické jizvě se nikdy nevrátí.

Pověst si slavná návrhářka pošramotí sama, může za to románek s nacistou. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Pověst si slavná návrhářka pošramotí sama, může za to románek s nacistou. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Uniforma od Hugo Bosse

Kdo: Hugo Boss

Jeho oblečení dnes dělá radost lidem po celém světě. Málokdo ale tuší, že Hugo Boss (1885-1948) patřil k přesvědčeným nacistům a jeho společnost dokonce krutý režim zásobuje uniformami.

Neschopný desátník?

Jako nejmladšímu z pěti sourozenců se mu dostává hodně pozornosti. Rodiče však zaskočí, když nedokončí střední školu a raději se dává do učení. Fascinují ho látky, a tak když si odbude vojenskou službu, získá zaměstnání v Kostnici.

Jde mu to od ruky, po smrti rodičů dokonce přebírá jejich podnik. Plány nadějného obchodníka ale zhatí první světová válka. Narukuje už v roce 1914 a armádní řady opouští až po čtyřech letech. Zajímavostí je, že po celou dobu zůstává desátníkem.

Za Výmarské republiky šije košile a spodní prádlo. K tomu přidává uniformy pro SS, hnědé košile pro členy SA a také stejnokroje Hitlerjugend.

S mým kamarádem Hitlerem

Boss se netají náklonností k Hitlerovi, 1. dubna 1931 vstoupí do NSDAP. V jeho fabrice pracují vězni z koncentračních táborů a během války také váleční zajatci. Podle dochovaných dokumentů víme, že uniformy šilo 140 polských a 40 francouzských nebožáků.

„Všude byli blechy i vši. Když jsme pracovali málo, vyhrožovali nám koncentračním táborem,“ tvrdí jeden z přeživších. Nacistický moloch se ale postupně drolí, po válce je Boss označen za zločince.

V jeho bytě například narazí na zarámovanou fotku, na níž pózuje s Hitlerem. Boss po roce 1945 obnoví živnost, zubatá si však na něj počíhá během srpnových dnů 1948, kdy se mu stává osudným zubní absces.

Potřebujete hezké uniformy? Stačí zavolat Huga Bosse! (Neznámý autor /wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Potřebujete hezké uniformy? Stačí zavolat Huga Bosse! (Neznámý autor /wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Za všechno mohou Židé!

Kdo: Henry Ford

Někde Bůh dal, jinde zase vzal. To platí třeba u amerického konstruktéra Henryho Forda (1863-1947). Továrník platí za hvězdu svého oboru, na druhou stranu má pověst zapáleného antisemity, což ho málem vžene do náruče Hitlera!

Váš obdivovatel Hitler

Model T vyrazí všem dech. Je tak levný, že si ho může dovolit prakticky každý. Vizionář Ford jde ještě dál, zaměstnanci chodí do práce jen pět dní v týdnu. K tomu si vydělají denně pět dolarů!

Dobře zavedený byznys běží, a tak se obchodník může věnovat dalším věcem. Ford však brojí proti Židům. Už v roce 1918 zakoupí noviny The Deaborn Independent a následně na jejich stránkách publikuje své světonázory.

A za ty by se nemusel stydět ani sám Hitler. Ford totiž Židy obviňuje ze špatných sportovních výsledků, rozpoutání první světové války nebo propagace jazzu.

Celkem spatří světlo světa 91 čísel, jež následně vměstná do knihy, kterou nevybíravě pojmenuje Mezinárodní Žid. V tu chvíli zbystří právě Hitler. „Považuji Forda za svou inspiraci,“ říká svým nohsledům.

S nacismem koketuje také vizionář Henry Ford. (Hartsook / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
S nacismem koketuje také vizionář Henry Ford. (Hartsook / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Napravený hříšník

První kontakt mezi detroitským vykukem a nacisty probíhá v říjnu 1924. Průmyslník údajně odmítne dát peníze na stranické věci. I tak vychází antisemitský pamflet i v Německu, jenže v téže době Ford začne pomalu couvat.

Jeho kontroverzní názory se promítnou do peněženky, prodeje masivně klesají. „Četl jsem jen titulky,“ brání se alibisticky a veřejně se omluví. V soukromí ale zůstává zarytým antisemitou, v Německu dokonce otevírá továrnu.

Zlé jazyky tvrdí, že veškeré zisky věnuje NSDAP. K 75. narozeninám obdrží nejvyšší německé ocenění, které může cizinec získat. K začínající druhé světové válce se postaví odmítavě. „Je to jen produkt chamtivých finančníků,“ odplivne si.

Události ho ale nutí trochu poupravit své názory. „Upřímně doufám, že nenávist k Židům navždy ustane,“ píše v jednom dopisů z roku 1942.

Foto: wikimedia.commons Titulka (Los Angeles Times / wikimedia.commons.org / CC BY 4.0)
Související články
Historie
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po […]
Historie
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
reklama
zajímavosti
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.