Domů     Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
29.11.2023

Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když…

Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým slavným osobnostem nacismus přímo učaruje, a tak vstupují do NSDAP, další ho tiše podporují!

Kolaborantka, nebo dvojitá agentka?

Kdo: Coco Chanel

Nikdo pro něj moc netruchlí, protože bývalý nacistický pohlavár Walter Schellenberg (1910-1952) má na rukou krev spousty lidí. Všechny zarazí, kdo zaplatí pohřeb – návrhářka Coco Chanel (1883-1971)!

Churchill osvoboditel

Po smrti matky končí v sirotčinci, odkud se odrazí až do obchodu s oděvy. Brzy se katapultuje mezi smetánku, na vině jsou správné kontakty. Díky nim si dokáže otevřít také první módní salón, čímž odstartuje úctyhodná kariéra.

Její vliv je patrný prakticky všude a Chanel se stává jednou z nejdůležitějších postav módy. Začátkem druhé světové války zavírá všechny své obchody, v tu ránu přichází o práci 4 000 lidí. K tomu údajně věří, že Židé jsou hrozbou pro Evropu.

Na nic nečeká a mění působiště, přestěhuje se do pařížského hotelu Ritz, kde shodou okolností bydlí nacistická smetánka! Na tamních chodbách natrefí právě na Schellenberga, skrze něhož se údajně stává nacistickou agentkou.

Vlasteneckému obrazu nepomůže ani románek s důstojníkem Hansem Güntherem von Dincklage (1896-1974). O kolaboraci se šušká prakticky všude, Chanel se dokonce ptá po zabaveném židovském majetku. Boží mlýny však melou, a tak po osvobození Francie, končí u soudu.

Volno ji zajistí sám Winston Churchill (1874-1965), což oživí diskuzi, zda nebyla také britskou agentkou! Chanel mizí do Švýcarska, odkud finančně podporuje rodinu Schellenberga. K nacistické jizvě se nikdy nevrátí.

Pověst si slavná návrhářka pošramotí sama, může za to románek s nacistou. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Pověst si slavná návrhářka pošramotí sama, může za to románek s nacistou. (Neznámý autor / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Uniforma od Hugo Bosse

Kdo: Hugo Boss

Jeho oblečení dnes dělá radost lidem po celém světě. Málokdo ale tuší, že Hugo Boss (1885-1948) patřil k přesvědčeným nacistům a jeho společnost dokonce krutý režim zásobuje uniformami.

Neschopný desátník?

Jako nejmladšímu z pěti sourozenců se mu dostává hodně pozornosti. Rodiče však zaskočí, když nedokončí střední školu a raději se dává do učení. Fascinují ho látky, a tak když si odbude vojenskou službu, získá zaměstnání v Kostnici.

Jde mu to od ruky, po smrti rodičů dokonce přebírá jejich podnik. Plány nadějného obchodníka ale zhatí první světová válka. Narukuje už v roce 1914 a armádní řady opouští až po čtyřech letech. Zajímavostí je, že po celou dobu zůstává desátníkem.

Za Výmarské republiky šije košile a spodní prádlo. K tomu přidává uniformy pro SS, hnědé košile pro členy SA a také stejnokroje Hitlerjugend.

S mým kamarádem Hitlerem

Boss se netají náklonností k Hitlerovi, 1. dubna 1931 vstoupí do NSDAP. V jeho fabrice pracují vězni z koncentračních táborů a během války také váleční zajatci. Podle dochovaných dokumentů víme, že uniformy šilo 140 polských a 40 francouzských nebožáků.

„Všude byli blechy i vši. Když jsme pracovali málo, vyhrožovali nám koncentračním táborem,“ tvrdí jeden z přeživších. Nacistický moloch se ale postupně drolí, po válce je Boss označen za zločince.

V jeho bytě například narazí na zarámovanou fotku, na níž pózuje s Hitlerem. Boss po roce 1945 obnoví živnost, zubatá si však na něj počíhá během srpnových dnů 1948, kdy se mu stává osudným zubní absces.

Potřebujete hezké uniformy? Stačí zavolat Huga Bosse! (Neznámý autor /wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Potřebujete hezké uniformy? Stačí zavolat Huga Bosse! (Neznámý autor /wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Za všechno mohou Židé!

Kdo: Henry Ford

Někde Bůh dal, jinde zase vzal. To platí třeba u amerického konstruktéra Henryho Forda (1863-1947). Továrník platí za hvězdu svého oboru, na druhou stranu má pověst zapáleného antisemity, což ho málem vžene do náruče Hitlera!

Váš obdivovatel Hitler

Model T vyrazí všem dech. Je tak levný, že si ho může dovolit prakticky každý. Vizionář Ford jde ještě dál, zaměstnanci chodí do práce jen pět dní v týdnu. K tomu si vydělají denně pět dolarů!

Dobře zavedený byznys běží, a tak se obchodník může věnovat dalším věcem. Ford však brojí proti Židům. Už v roce 1918 zakoupí noviny The Deaborn Independent a následně na jejich stránkách publikuje své světonázory.

A za ty by se nemusel stydět ani sám Hitler. Ford totiž Židy obviňuje ze špatných sportovních výsledků, rozpoutání první světové války nebo propagace jazzu.

Celkem spatří světlo světa 91 čísel, jež následně vměstná do knihy, kterou nevybíravě pojmenuje Mezinárodní Žid. V tu chvíli zbystří právě Hitler. „Považuji Forda za svou inspiraci,“ říká svým nohsledům.

S nacismem koketuje také vizionář Henry Ford. (Hartsook / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
S nacismem koketuje také vizionář Henry Ford. (Hartsook / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Napravený hříšník

První kontakt mezi detroitským vykukem a nacisty probíhá v říjnu 1924. Průmyslník údajně odmítne dát peníze na stranické věci. I tak vychází antisemitský pamflet i v Německu, jenže v téže době Ford začne pomalu couvat.

Jeho kontroverzní názory se promítnou do peněženky, prodeje masivně klesají. „Četl jsem jen titulky,“ brání se alibisticky a veřejně se omluví. V soukromí ale zůstává zarytým antisemitou, v Německu dokonce otevírá továrnu.

Zlé jazyky tvrdí, že veškeré zisky věnuje NSDAP. K 75. narozeninám obdrží nejvyšší německé ocenění, které může cizinec získat. K začínající druhé světové válce se postaví odmítavě. „Je to jen produkt chamtivých finančníků,“ odplivne si.

Události ho ale nutí trochu poupravit své názory. „Upřímně doufám, že nenávist k Židům navždy ustane,“ píše v jednom dopisů z roku 1942.

Foto: wikimedia.commons Titulka (Los Angeles Times / wikimedia.commons.org / CC BY 4.0)
reklama
Související články
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
svět zločinu
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako […]
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec