Domů     Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
9.4.2024

Narodit se v Africe s albinismem je něco jako trest. Zejména v málo rozvinutých zemích, kde lidé na venkově věří šamanům, kouzlům a pověrám, žijí albíni v neustálém strachu o svůj život. Mnoho Afričanů totiž věří, že části těl albínů mají magické účinky.

Albíni jsou lidé s nepřirozeně bledou kůží, s popelavou barvou vlasů i řas, kteří se svým vzhledem liší od svého okolí. Kvůli tomu v Africe trpí vyloučením ze společnosti, jsou od dětství izolováni a čelí urážkám a posměchu.

Kromě toho jsou ohroženi zvýšením rizikem rakoviny kůže. Největší nebezpečí jim však hrozí od obchodníků s lidmi, kteří využívají rozšířených pověr o tom, že z těl albínů mohou získat kouzelné lektvary a amulety.

Albíni se proto stávají terčem útoků, jsou mrzačeni a zabíjeni. Jen proto, že se narodili jiní.

Narodit se v Africe jako albín je prokletím. Albíni se oprávněně obávají o svůj život. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Narodit se v Africe jako albín je prokletím. Albíni se oprávněně obávají o svůj život. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Specifická Tanzanie

Na území východoafrické Tanzanie najdeme nejvyšší horu Afriky – Kilimandžáro, největší africké jezero – Viktoriino, a také největší počet lidí s albinismem na světě.

Zatímco v USA připadá albinismus přibližně na jednoho z 18 000 až 20 000 lidí a ve většině afrických subregionů na jednoho z 5000 až 15 000 lidí, v Tanzanii trpí tímto onemocněním jeden z 1500 lidí.

Gen albinismu se v Tanzanii objevuje 10x častěji než jinde na světě. Rozšířil se zřejmě proto, že albíni jsou tu nuceni žít na okraji společnosti a berou se mezi sebou – jejich děti se pak také rodí s albinismem.

Když má však pouze jeden z rodičů albinismus, šance, že dítě ho bude mít také, je jen 25 %. Právě v Tanzanii také dochází k největšímu počtu útokům na albíny.

Duchové a bílé kozy

Tanzanci nazývají albíny zeru zeru, což ve svahilštině znamená duchové. Věří, že jsou albíni prokletí a obviňují je z nejrůznějších přírodních katastrof, jako je sucho nebo hladomor.

Paradoxem je, že přestože je Tanzanci viní z nejrůznějších tragédií a pohrom, zároveň věří, že jim albíni mohou přinést štěstí – konkrétně části jejich těl.

Podle pověry lze z jejich končetin, kostí, kůže a vnitřních orgánů vyrábět amulety nebo lektvary, které přinesou těm, kdo je používají, štěstí, zdraví, moc, bohatství, a dokonce i nadpřirozené schopnosti, třeba létání.

Albinismus se v přírodě vyskytuje i u zvířat. FOTO: Apdency/Creative Commons/CC0
Albinismus se v přírodě vyskytuje i u zvířat. FOTO: Apdency/Creative Commons/CC0

Cena za pověry

Kvůli předsudkům jsou albíni loveni jako zvěř, jsou jim usekávány končetiny (nejčastěji pravé ruce a levé nohy). Násilníky neodradí ani trest za útok na albíny, kterým je smrt oběšením. V Tanzanii je však usvědčena pouhá desetina obviněných.

K většině napadení proti albínům dochází ve venkovských oblastech Tanzanie, kde mnoho incidentů a zmizení albínů není vůbec hlášeno. Neexistují tak žádné přesné statistiky mrtvých. Mnoho dětí s albinismem je tu zabito hned po porodu.

Ani po smrti pak albíni nemají klid – pohřbíváni jsou do železobetonových hrobů, aby nedošlo k exhumaci hrobu a k uřezávání končetin po smrti, protože i mrtvý albín má v Tanzanii vysokou cenu.

Obchod s lidmi

V Tanzanii a okolních zemích východní a jižní Afriky bují trhy s částmi těl albínů. Žijící albín má pro překupníky cenu 340 000 amerických dolarů (více než sedm milionů korun).

Tak vysoké částky dělají z nezákonného obchodu s albíny celosvětově jednu z nejlukrativnějších a nejškodlivějších forem obchodování s lidmi. Části těl albínů jsou po útocích prodávány šamanům za tisíce dolarů, ti z nich potom tvoří lektvary či talismany.

Tyto „produkty“ si pak kupují klienti, kteří jsou bohatí a vlivní – chudý člověk si nic takového nemůže dovolit.

Víra v šamany a jejich schopnosti panuje i mezi vzdělanými a bohatými Tanzanci – častými kupujícími jsou politici, usilující o znovuzvolení, a obchodní magnáti.

Albínská dívka z Papuy-Nové Guiney. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Albínská dívka z Papuy-Nové Guiney. FOTO: Muntuwandi/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

„Tichý zločin“

Je obtížné zakročit proti něčemu, co funguje jako „tichý zločin“. K obchodování a zabíjení albínů dochází většinou na místech, kde vládní služby chybí nebo nejsou účinné.

Kvůli tradicím, zvykům a pověrám je na těchto místních úrovních také méně právních a soudních orgánů, takže zločinecké sítě mohou fungovat takřka neomezeně. Tyto sítě zahrnují šamany, únosce, překupníky a zabijáky.

Největší vinu za situaci albínů však nesou klienti – bez poptávky po amuletech z části jejich těl byl k tomuto obchodování s lidmi vůbec nedocházelo.

Největší nepřítel – slunce

Navzdory častým napadením mají albíni ještě většího nepřítele, než jsou obchodníci s lidmi. Je to slunce, kterému tu říkají „tichý zabiják“, protože pokožka lidí s albinismem se snadno spálí.

Albíni jsou tak mnohem víc náchylní k onemocnění rakovinou kůže. Průměrně se lidé s albinismem dožívají 40 let, v Tanzanii ale jen 30 let.

V Africe je bohužel nedostatek zdravotnických zařízení, která by tento problém řešila a poskytovala albínům správnou léčbu. Kromě toho si velké množství lidí s albinismem nemůže dovolit potřebné opalovací krémy, které by je chránily.

Krém, který stojí v Tanzanii přibližně 15 dolarů (asi 320 Kč), je pro místní příliš drahý.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: The Department of State, Washington, DC/Creative Commons/Public Domain
Související články
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz