Skip to content

Televize ovládaná mozkem už dávno není pouze sci-fi!

Chtěli jste někdy umět přepínat televizi jen pouhou myšlenkou? Bez potřeby hledat dálkové ovládání. Pokud ano, není vaše přání až takovým sci-fi, jak by se možná mohlo zdát. Právě na televizi, která by na takovém principu fungovala, v současnosti pracuje firma Samsung.

Ambiciózní projekt s přezdívkou Pontis je ale zatím cílen hlavně na lidi s postižením pohybového aparátu, právě jim může totiž přepínání televize dělat skutečné potíže, a práce s ovládáním pro ně často ani není možná.

Vědecké týmy ve Švýcarsku tak v současnosti pracují na systému, který by byl schopný monitorovat mozkové vlny televizního diváka a spolu s pohybem jeho očí určit, jaký kanál si divák chce pustit, nebo na něj přepnout.

Prototyp mozkem ovládané televize představila společnost před nedávnem v San Franciscu, kde vzbudil nemalý ohlas. “Pracujeme se stále složitější technikou, se stále inteligentnějšími přístroji. Hlavní ale je nezapomenout, že naše výrobky pořád musí primárně sloužit lidem,” uvedl jeden ze členů vědeckého týmu Ricardo Chavarriaga. “S touto televizí se snažíme myslet hlavně na lidi s extrémně omezenými možnostmi pohybu,” dodal.

Za jak dlouho se myšlenkami ovládaná televize promění v realitu se zatím ještě neví, práce na ní však nadále pokračují.

Foto: unexplained-mysteries.com Video: youtube.com (channel: Samsung Schweiz)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …