Muž vejde do strohé stavby ve tvaru lichoběžníku. Vzápětí se v budově zableskne a podivína už nikdo víckrát nespatří. Alespoň v době, v níž žil. Britský vynálezce totiž podle některých záhadologů cestuje časem! Nebo jde o naprosto nesmyslná tvrzení?
Údajně vynalezl námořní minu velikosti kachního vejce i leteckou pumu. Živě se zajímal o možnost teleportace a cestování v čase. Jeho současníci ho však vesměs považovali za šarlatána a nakonec prý zemřel naprosté chudobě.
Tak oficiálně skončil podivínský viktoriánský vynálezce Samuel Alfred Warner (1793–1853). Jeho smrt stejně jako jeho výtvory však obestírá tajemství. Někteří věří, že byl zavražděn, aby se jeho vynálezy nedostaly do špatných rukou.
Jiní tvrdí, že ve skutečnosti stále žije. Jak by to bylo možné?
Záhadná hrobka
Na londýnském hřbitově Brompton se nachází zvláštní stavba, která na první pohled upoutá pozornost každého návštěvníka.
Budova má tvar lichoběžníkové věže, je vystavěna z černé leštěné žuly, její stěny pokrývají obrazce podobné hieroglyfům a vrchol stavby lemuje osm malých otvorů a kulaté okno ze silného skla.
Záhadná věž snad slouží jako místo posledního odpočinku pro paní Hannah Courotoyovou a její dvě staropanenské dcery. Tyto tři ženy možná financovaly Warnerovy pokusy, a tak se jim vynálezce odvděčil návrhem vskutku originální hrobky.
S výstavbou mauzolea pak údajně vynálezci pomáhal slavný architekt a egyptolog Joseph Bonomi (1796–1878). On sám je nedaleko pozoruhodné hrobky pohřben.
Jeho náhrobek pokrývají hieroglyfy a vyobrazení boha Anubise, který stojí na podstavci, jenž nápadně připomíná lichoběžníkovou věž. Proč muži dali mauzoleu právě tento tvar?
Ztracené dokumenty
Angličané ve viktoriánské době byli Egyptem doslova posedlí. Možná je tedy hrobka jenom symbolem jakési módní vlny.
Jenže s její stavbou se pojí mnoho podivných okolností. Mluvčí bromptonského hřbitova James McKay například upozorňuje, že ke všem zdejším stavbám musely existovat plány.
Ty od zvláštní hrobky se však záhadně ztratily stejně jako klíč od dveří tohoto monumentu. Rovněž se nepodařilo dohledat žádné důkazy o existenci údajné majitelky hrobky Hannah Courotoyové. Proč všechny tyto důležité dokumenty zmizely?
Zdá se, že autoři stavby se snažili něco důležitého utajit. O co šlo?
Důmyslná skrýš
Joseph Bonomi patřil k prvním badatelům, kteří rozluštili hieroglyfy na papyrech z proslulého egyptského pohřebiště Údolí králů. Někteří záhadologové se domnívají, že v těchto spisech mohl narazit na popis stroje času. Se svými poznatky se svěřil Warnerovi.
Společně pak sestrojili stroj času, který maskovali jako hrobku. „Pokud by tomu tak bylo, bylo by od něj (Warnera) velice chytré, že k tomuto účelu zvolil právě hřbitov,“ míní James McKay.
Mezi náhrobky nejrůznějších tvarů a velikostí by se dal takový vynález snadno utajit. Vynálezce prý za tajemných okolností zmizel právě v roce 1853 pokládaném za datum dokončení hrobky.
Jde o pouhou náhodu, nebo Warner dosud cestuje časem, jak věří někteří záhadologové?