Skip to content

Tajemství klíčové hrobky: Archeologům vstup zakázán!

Ósaka dnes bují průmyslem. Krom toho celá prefektura stejného jména funguje coby archeologický ráj. Do něj spadá i tajemná hrobka císaře Nintokua, jejíž útroby zůstávají stále zapečetěny.

Zrození této gigantické záhrobní památky se odhaduje na 1600 let před naším letopočtem a jejím pravděpodobným obyvatelem se stal císař Nintokua, 16. japonský vládce, jehož život (a existence jako taková) zůstávají pro dnešní civilizaci zahaleny tenkou rouškou tajemství.

Téměř půl kilometru dlouhá hrobka se honosí tvarem klíčové dírky. Pro Evropana jde o raritu, která zaslouží pozornost. Ne na dlouho – brzy totiž zjistí, že mohyly podobné klíčovým dírkám patří k japonské pohřební tradici, třeba jako u nás hrobky šlechticů v rozích hřbitova.

Okolo stavby se nacházejí příkopy a celý její povrch stavitelé systematicky pokryli terakotovými válečky nazývanými haniwa.

a-comparison-between-nintoku-s-kofun-the-great-pyramid-in-giza-and-the-mausoleum-of-the-first-qin-emperor-of-china-from-the-sakai-city-museum
Takto pravděpodobně vypadala hrobka i její okolí v době své největší slávy.

Jistě vás teď napadá otázka proč? Šlo o ochranu před temnými mocnostmi, ale bližší význam dnes již těžko hledat, ztratil se v propadlišti dějin podobně, jako mnohé informace o obyvatelích hrobů. Zajímavostí je, že některé z těchto mystických válečků mají speciální tvar – a sice ženské hlavy. Válečků zde najdete zhruba 20 tisíc… Pro Evropu také nepochopitelné, avšak v Japonsku normální: archeologové si mohou nechat zajít chuť. Hrobka patří císařské rodině a její správci nenechají rušit klid mrtvých předků.

NintokuTomb
Pohled z ptačí perspektivy. Jaká tajemství hrobka asi skrývá?

Lopata se nesmí v nejbližším okolí zabořit do země, a tak se zdejší archeologové mohou jen dohadovat, co všechno se dá najít. Možná, že tito vědci měli radost z menší kolize, která při sesuvu půdy malou část hrobky poškodila – odhalila totiž jednu z komor.

Na pohled připomínala evropskou megalitickou kulturu, hostila však vzácného muže, bojovníka. Oním člověkem samozřejmě nebyl císař Nintokua, jehož hrob dřímá v centru mohyly. Alespoň se tak potvrdila myšlenka, že stavba bude protkána menšími hrobkami níže postavených císařových oblíbenců.

Těžko říci, kolik tajemství klíčová hrobka ještě ukrývá. A možná je i dobře, že se těší tolik tradiční ochraně. Alespoň si své poklady uchová a neztratí se, tak jak se to často děje těm již nalezeným…

Nintoku-tennō_detail
Nintoku byl v pořadí 16. japonským císařem, druhým historicky doloženým.

Foto: wikipedia.org, tectonicablog.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články