Buddha, Ježíš, Muhammad všichni tito zakladatelé významných náboženských proudů prosluli svými podivuhodnými činy. Slyšeli jste však někdy o indickém učiteli Nánakovi? Také ten prý během svého života předvedl mnoho divů. Nebo jde o pouhé legendy?
Sedmým nejpočetnějším světovým náboženstvím je sikhismus, který kromě víry v jediného Boha ukládá svým následovníkům ochranu bezbranných a práci v prospěch komunity.
Jeho mužští představitelé nosí na hlavách turbany, nechávají si narůst plnovousy a u boku nosí zahnuté meče. Sikhové za zakladatele svého učení považují guru Nánaka, který žil někdy na přelomu 15. a 16. století v Indii. Jaké zázračné činy jsou mu připisovány?
Pomstil se lakomci?
Učitel si dopřává oddech pod skalní římsou poblíž města Hasan Abdal v dnešním Pákistánu. Jeho žák Mardána dostane žízeň a chce se napít z pramene, který tryská na kopečku nad místem jejich odpočinku.
Jenže objeví se vlastník pramene Wali Šáh. „Zmiz odsud, to je moje voda,“ vyžene Mardánu. Nának nenechá takovou bezohlednost bez trestu. Způsobí, že pramínek steče dolů přímo k jeho nohám. Wali Šáh je bez sebe zlostí.
Popadne balvan a mrští jím po gurovi. Jenže má smůlu. Indický mudrc kámen ledabyle zastaví nataženou dlaní. Opravdu se mohl podobný příběh odehrát?
Jedná se o podobenství?
Během svého života vykoná prý indický učitel mnoho dalších divů. Jednoho dne se například vydá na pouť do Mekky. Nějaký věřící ho napomene, aby nespal s nohama směrem ke svatyni Kaaba, protože je to neuctivé.
„Jestli ti to vadí, klidně je přesuň,“ ospale na muslima zamžourá guru. Sotva muž Nánakovy nohy odsune stranou, přemístí se také Kaaba. Sikhové tvrdí, že guru ten zázrak učinil proto, aby demonstroval, že Bůh není vázaný na žádné konkrétní místo.
Nejsou tedy zprávy o Nánakových zázracích spíše podobenstvími? Nebo opravdu zakladatel sikhismu disponoval nějakou nadpřirozenou mocí?