Skip to content

Tajemný Coral Castle: Je to vůbec možné?

Když to kamenům přikáže, začnou létat! Samy se naloží na valník, seskočí dolů a nakonec zaujmou správné pozice na budoucím fascinujícím momentu! Skutečně podivínský stavitel vytvořil slavný hrad tímto způsobem? To je dodnes záhadou.

Agnes Scuffsové je teprve šestnáct, o deset let starší Edward Leedskalnin (1887-1951) ji ale bezmezně miluje. Dokonce mají těsně před svatbou, když si najednou Agnes všechno rozmyslí a Edwarda opustí.

Je to neskutečná rána! Jak se s tím teď smířit? Truchlit nebude, své ztracené lásce raději postaví památník. Takový, jaký svět neviděl! Nebude to ale hned. Chvilku žije Kanadě, Kalifornii či Texasu, avšak poté, co onemocní tuberkulózou, se roku 1922 přestěhuje za lepším klimatem na Floridu.

Tam si najde vhodný zdroj kamene z korálového útesu, kterého jsou tu mraky, a z něj začne stavět. Rozrůstající se Florida City se mu ale brzy moc nezamlouvá. A když se poblíž začne stavět silnice, neváhá a koupí pozemek v městečku Homestead asi 16 km odtud.

Zbývá tam tedy jen ty kusy kamenů přemístit…

Je tento muž skutečným čarodějem, nebo měl svoji stavbu jen velmi dobře promyšlenou?

ZÁHADA PRVNÍ: Jak přemístil kameny?

Šestnáct kilometrů na novou adresu se možná nezdá mnoho, ovšem je třeba přesunout materiál o celkové hmotnosti 1100 tun! A největší kusy kamene váží až 30 tun. Žádné jeřáby ani jiné stroje Edward nemá.

Pomáhá mu jen jeden kamarád, který vždy valník plný kamenů odveze s traktorem. Pokaždé ale přijde ve chvíli, když už jsou naloženy ­ Leeskalnin nedopustí, aby mu u toho kdokoliv asistoval! Jak je ale mohl dostat holýma rukama nahoru na valník?

„Jednou jsem si na traktoru zapomněl svačinu,“ vypráví později jeho kamarád. „A když jsem se pro ni po půl hodině vrátil, na valníku už bylo několik kamenných bloků.“ Za těch 30 minut by to nezvládl ani jeřáb!

Jak to zvládl sám Edward, který měří 150 cm a váží 45 kg? Mnozí samozřejmě podezírají nadpřirozené síly. A přidávají se historky o tom, kterak lidé z okolí zahlédli kameny poletující ve vzduchu.

blank
Měl tajemné stroje, pomocí nichž manipuloval s gravitací?

ZÁHADA DRUHÁ: Kde vzal vědomosti?

Rodák z lotyšské Rigy pochází z rodiny dřevorubců a jeho vzdělání končí čtvrtou třídou základní školy. Na stavbu komplexu s několika budovami, dvoupodlažní věží, podzemním bazénem, nábytkem vytesaným z kamene, slunečními hodinami či dokonale vyváženým devítitunovým monolitem na tyči, který lze otáčet jedním prstem, ale musel mít určité znalosti!

Může snad k tomu všemu stačit přirozená inteligence a touha po sebevzdělávání? Celé dny tráví čtením o magnetické energii a kosmu, zatímco po nocích staví svůj „korálový hrad“, který sám nazývá Rock Gate Park (Park kamenné brány).

Mezi lidi nechodí, ale rostoucí dílo neskrývá. Naopak, když má někdo zájem, rád ho tam provede. Ovšem dává si pozor na to, aby nikdy nebyl spatřen při práci! A na otázku, jak to všechno dokázal, vždy odpovídá stejně: „Znám tajemství, jak byly postaveny pyramidy v Egyptě .“

ZÁHADA TŘETÍ: Jak to zvládl všechno sám?

Největší egyptskou pyramidu stavěli otroci 20 let. A podobně dlouho staví Leedskalnin svůj Korálový hrad. Na stavbě Cheopsovy pyramidy se ale podílelo asi 100 000 lidí, zatímco on je sám! Pravda, jeho hrad rozměrů egyptské chlouby nedosahuje, ovšem kdyby otroci měli udělat za tentýž čas stejný objem práce jako on, odhadem by jich na stavbu stačilo 20x méně a zvládli by to za kratší dobu!

Že to není možné? Kromě řidiče traktoru ale Edwardovi skutečně nikdo nepomáhá a nástroje má primitivní, údajně vyrobené z aut na vrakovišti. Záhadné dílo podivína, který v 64 letech zemře na selhání ledvin a vyčerpání, je dnes vyhledávaným cílem turistů.

Můžete tu uspořádat i svatbu nebo firemní večírek. Anebo přijet jen jak, nechat se ochromit a nevěřit vlastním očím…

blank

Nad rozlehlým komplexem složeným ze zdí a soch lidé z celého světa žasnou dodnes.

Znal kouzlo létání?

Záhady kolem Korálového hradu mnohým nedají spát. Pokud tu nepomáhaly nadpřirozené síly, jak to tedy mohlo být? Nejčastější vysvětlení má však rovněž blízko k pohádkám…

Leedskalnin se zaměřuje na řadu přírodních věd, nejvíc ho ale fascinuje elektřina a magnetismus, které podle něj stojí za všemi principy světa. Nebyla to tedy právě kombinace těchto dvou sil, co mu umožnilo hýbat kamennými bloky?

Stavitel několikrát zmíní, že znovuobjevil zákony gravitace. Nemohl tedy díky hrátkám s energií vytvořit antigravitaci, projevující se levitací objektů? Možná jen použil zapomenutou teorii dávných předků, kterou si dnes teprve oťukáváme třeba u levitujících rychlovlaků.

Foto: bittersoutherner.com, beyondsciencetv.com, tours4fun.com, detechter.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Hovězí po burgundsku

Tento pokrm je zkrátka klasika všech klasik. Suroviny...
Obětovala herečka lásku úspěšné kariéře?
nasehvezdy.cz

Obětovala herečka lásku...

Ještě před pár lety EVU...
Kuřecí vindaloo
panidomu.cz

Kuřecí vindaloo

Vindaloo je populární indické jídlo spojující...
Démoni ji dostali do Bohnic
nasehvezdy.cz

Démoni ji dostali do Bohnic

Hrála v Ulici, Ordinaci,...
Viděli jsme snad únos mimozemšťany?
skutecnepribehy.cz

Viděli jsme snad únos...

Ta podivná příhoda se mi...
Sjezdové tratě v Rakousku: Které jsou skvělé?
epochanacestach.cz

Sjezdové tratě v Rakousku:...

Tak třeba Arlberg!...
PRU58 lunch menu
iluxus.cz

PRU58 lunch menu

Restaurace PRU58 v pražských Holešovicích je...
Hypogeum Hal Saflieni: Skrývá maltské pohřebiště největší tajemství všech dob?
epochalnisvet.cz

Hypogeum Hal Saflieni: Skrývá...

Jde o nejstarší podzemní chrám naší...
Dokonalé útočiště pro popovou princeznu
rezidenceonline.cz

Dokonalé útočiště pro...

Při své dlouhé cestě světem showbyznysu si...
Zlom v asistovaných sebevraždách: Kolumbie schválila eutanazii pacientovi, který netrpěl smrtelnou nemocí
21stoleti.cz

Zlom v asistovaných...

V pátek 7. ledna se v Kolumbii uskutečnila první...
Bájná země Lyonesse: Atlantida Britských ostrovů
enigmaplus.cz

Bájná země Lyonesse:...

Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot,...
Kolem Země proletí obří asteroid
enigmaplus.cz

Kolem Země proletí obří...

Asteroid o velikosti přes jeden kilometr...