Domů     Synáček k pohledání: Hravě vyždímá zbohatlíky!
Synáček k pohledání: Hravě vyždímá zbohatlíky!
4.4.2023

Být synem herecké hvězdy a prožít život v lesku a slávě. Právě to je životní sen amerického podvodníka Davida Hamptona. Díky své výřečnosti vymámí ze skupiny bohatých a slavných lidí tisíce dolarů.

Jeho neobyčejný příběh zachytí úspěšná divadelní hra a později i film Šest stupňů odloučení. Jaká je Hamptonova reakce? Soudí se s autorem o zneužití práv!

Vybrané společenské vystupování, dokonalá výmluvnost, vtip, smysl pro humor a dokonalé znalosti historie či literatury. To je stručný profil Davida Hamptona (1964–2003).

Narodí se v Buffalu roku 1964. V 17 letech odejde do New Yorku, aby si vylepšil společenské postavení. Jak? Přece podfuky. Motivací mu ale nejsou jen peníze, touží po slávě a luxusu.

Slavný herec Sidney Poitier byl prý jeho otcem. FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Slavný herec Sidney Poitier byl prý jeho otcem. FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Krádež? Já? Nikdy!

S kamarádem si vymyslí falešné identity. Jeden tvrdí, že je synem herce Sidneyho Poitiera (*1927) a druhý herce Gregoryho Pecka (1916–2003).

Pod rouškou této lži proniknou do slavného newyorského klubu Studio 54. David si tak otestuje, že jeho fiktivní historky každý zbaští a může své schopnosti směle využít k větším podvodům.

Ukradne adresář studenta Roberta Stammerse, který do něj sbírá užitečné kontakty. „Neukradl jsem ho, ten adresář mi zůstal v báglu náhodou,“ tvrdí později. Ať už tak či tak, dostane se k cenným telefonním číslům.

Po boku Streisandové

Sidney Poitier je prvním černošským hercem, který za své výkony získá Oscara i Zlatý glóbus. Narodí se do chudé rodiny, první herecké krůčky absolvuje v 18 letech v newyorském Negro Theatre. Od roku 1949 začne vystupovat ve filmech.

Polní lilie, V žáru noci, Hádej, kdo přijde na večeři – to je jen krátký výčet slavných snímků, ve kterých hraje.

Od poloviny 70. let se věnuje také režii a produkci ve firmě, kterou založí společně s Barbrou Streisand (*1942) a Paulem Newmanem (1925–2008). O tom, že se mu po New Yorku potuluje falešný syn, nemá zprvu ani tušení.

Nejdřív jim zavolá

Hamptonovy podvody mají často stejný mustr. Vytočí telefonní číslo ze spolužákova adresáře a rozrušeně popisuje: „Tady David… David Poitier, já jsem spolužák vašich dětí. Přepadli mě a teď nevím, co si počít.

Jsem zraněný, nemůžete mi pomoci?“ Když se pak se svými oběťmi setká, vyloudí na nich nocleh a nějaké peníze. Všichni oloupení se shodnou na tom, že je David skvělý a zábavný společník.

Hraju v tátových filmech

Oběti není problém přesvědčit, že je David synem slavného herce a režiséra, který má přijet za pár dní do hotelu Pierre.

U hostitelů je o něj dobře postaráno, při večeřích vypráví historky ze života svého údajného táty a přiřkne si i menší roličky v jeho filmech. Stráví tu vždycky minimálně jednu noc, pak nenápadně vymámí nějaké drobné a vypaří se.

Hrátky v cizí posteli

I když se o to několikrát pokouší, nikdy se mu nepodaří podvést malíře Andyho Warhola (1928–1987) – vždycky ho pošle do příslušných mezí. Přesto je výčet známých lidí, které napálí, úctyhodný.

Nechybí na něm herečka Melanie Griffith (*1957) známá například jako matka Lolity ze stejnojmenného snímku z roku 1997, herec Gary Alan Sinse (*1955) – poručík Dan z filmu Forrest Gump, módní návrhář Calvin Klein (*1942) či editor magazínu Newsweek Osborn Eliot (1924–2008).

U posledně jmenovaného projeví smělost, se kterou své oběti navštěvuje v plné parádě. Eliotovi ho totiž ráno načapou v jejich posteli při hrátkách s nahým mužem! Samozřejmě okamžitě letí.

Obelstít hamptonem se nechala i herečka Melanie Griffikth. FOTO: Manfred Werner / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Obelstít hamptonem se nechala i herečka Melanie Griffikth. FOTO: Manfred Werner / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Napíše o něm hru

Když Eliot vypráví svému příteli dramatikovi Johnu Guaremu (*1938) o tom, jak byli s manželkou podvedeni, má Guare jasno: „To je geniální námět!“ Napíše podle něj příběh, který nazve Šest stupňů odloučení.

Hra slaví nebývalý úspěch, například obávaný kritik z New York Times Frank Hart Rich (*1949) ji označí za přímo mistrovský kus!

V roce 1993 se tak dočká i filmového ztvárnění, ve kterém si roli Davida zahraje hvězdný Will Smith (*1968). Skutečného Davida Hamptona to ale zdvihne ze židle.

Začne dávat rozhovory novinářům a najme si právníka celebrit Richarda Glouba, se kterým žaluje Guareho o 100 000 000 dolarů! Inspiroval se přece bez svolení jeho životem! To by konečně znamenalo život v luxusu. Jenže soudní při nevyhraje.

22 měsíců v chládku

David skončí několikrát za mřížemi. Poprvé ho dostanou 18. října 1983 na Manhattanu. V chládku si pobude 22 měsíců. Podruhé je zatčen za pronásledování Johna Guarema, kterému dokonce vyhrožuje smrtí.

Když ho propustí, rozhodne se pokračovat v tom, co dobře umí – podvodech. Vymyslí si několik dalších falešných identit a snaží se oklamat různé lidi po celých Spojených státech. Je mu jasné, že s takhle mediálně známou tváří musí hodně cestovat.

Obalamutí celé rodiny

V roce 1996 se například v Seattlu vydává za Antonia de Montilia, syna bohatého lékaře z Columbie. Je to až neuvěřitelné, ale podaří se mu obelhat dokonce i dvě vzájemně se znající rodiny, které bydlí jen pár bloků od sebe!

Jenže má těžkou práci, každou chvíli ho totiž zpovídají novináři. Není proto divu, že ho opět několikrát zatknou a propustí.

V nemocnici Beth Israel život Davida Hamptona skončil. FOTO: Tim Pierce / Creative Commons / CC BY 3.0
V nemocnici Beth Israel život Davida Hamptona skončil. FOTO: Tim Pierce / Creative Commons / CC BY 3.0

Skolí ho AIDS

Nevázaný život neprospívá jeho zdraví. Není úplně jasné, kde a od koho se nakazí virem HIV. Zdravotní komplikace způsobené AIDS ho vženou do náruče smrti na Manhattanu v nemocnici Beth Israel, kde se léčí.

Je horký červenec roku 2003 a ze světa odchází jeden z nejpůvabnějších podvodníků Ameriky, který se zhlédl v životě celebrit. Jeho sen se alespoň částečně splní. Když umírá, zná ho půlka světa.

Foto: NY State Department of Correctional Facilities / Creative Commons / volné dílo, Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Manfred Werner / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Tim Pierce / Creative Commons / CC BY 3.0
Související články
Svět zločinu
Sériový vrah zabil při přestřelce policistu
Lékaři dělají možné i nemožné, aby mladého policistu vrátili do života. Poté, co je dopraven do „špitálu“, hodinu se snaží o jeho resuscitaci. Jejich nasazení ale nevede ke kýženému výsledku. Muž zákona umírá. V nemocnici přitom vydechne naposledy i jeho vrah. Mohl to být úplně obyčejný kluk. Jeden z mnoha. Problém je, že Roman Postl […]
Svět zločinu
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu. […]
Svět zločinu
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Svět zločinu
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
reklama
věda a technika
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
„Jezte jako pračlověk,“ velí jeden z moderních dietologických trendů. Jeskynní muž ovšem nebyl vybíravý strávník. Co bylo jeden den kamarádem, mohlo být příští den večeří. Naši předci kanibalismus praktikovali, na rozdíl od zvířat se ale v lidské společnosti neujal. Důvodem by mohla být nutriční hodnota lidského masa.   V jeskyni Gran Dolina poblíž španělského Burgosu […]
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Genetická mutace, která z lidí dělá ranní ptáčata
Při hledání „superschopností“ se není třeba hned obracet na stránky komiksů nebo k laboratořím genetických inženýrů, stačí vyprovokovat přirozený výběr k evolučně výhodné mutaci genomu a superčlověk je na světě. I v jeho případě ovšem platí, že není všechno zlato, co se třpytí.   Spánkem strávíme třetinu života, déle člověk vydrží nejíst než nespat. K načerpání fyzických a […]
Do Česka se vracejí vlci. Je třeba se jich obávat?
Po celá tisíciletí žili i na našem území vlci – zvířata, která neodmyslitelně patří k divočině ve velké části světa. V 19. století u nás vyhynuli a dlouho se zdálo, že nadobro. Teď se ale vracejí a spolu s nimi rostou i obavy před jejich útoky na lidi i hospodářská zvířata. Největší psovitá šelma žijící na našem území. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l