Domů     Synáček k pohledání: Hravě vyždímá zbohatlíky!
Synáček k pohledání: Hravě vyždímá zbohatlíky!
4.4.2023

Být synem herecké hvězdy a prožít život v lesku a slávě. Právě to je životní sen amerického podvodníka Davida Hamptona. Díky své výřečnosti vymámí ze skupiny bohatých a slavných lidí tisíce dolarů.

Jeho neobyčejný příběh zachytí úspěšná divadelní hra a později i film Šest stupňů odloučení. Jaká je Hamptonova reakce? Soudí se s autorem o zneužití práv!

Vybrané společenské vystupování, dokonalá výmluvnost, vtip, smysl pro humor a dokonalé znalosti historie či literatury. To je stručný profil Davida Hamptona (1964–2003).

Narodí se v Buffalu roku 1964. V 17 letech odejde do New Yorku, aby si vylepšil společenské postavení. Jak? Přece podfuky. Motivací mu ale nejsou jen peníze, touží po slávě a luxusu.

Slavný herec Sidney Poitier byl prý jeho otcem. FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Slavný herec Sidney Poitier byl prý jeho otcem. FOTO: Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Krádež? Já? Nikdy!

S kamarádem si vymyslí falešné identity. Jeden tvrdí, že je synem herce Sidneyho Poitiera (*1927) a druhý herce Gregoryho Pecka (1916–2003).

Pod rouškou této lži proniknou do slavného newyorského klubu Studio 54. David si tak otestuje, že jeho fiktivní historky každý zbaští a může své schopnosti směle využít k větším podvodům.

Ukradne adresář studenta Roberta Stammerse, který do něj sbírá užitečné kontakty. „Neukradl jsem ho, ten adresář mi zůstal v báglu náhodou,“ tvrdí později. Ať už tak či tak, dostane se k cenným telefonním číslům.

Po boku Streisandové

Sidney Poitier je prvním černošským hercem, který za své výkony získá Oscara i Zlatý glóbus. Narodí se do chudé rodiny, první herecké krůčky absolvuje v 18 letech v newyorském Negro Theatre. Od roku 1949 začne vystupovat ve filmech.

Polní lilie, V žáru noci, Hádej, kdo přijde na večeři – to je jen krátký výčet slavných snímků, ve kterých hraje.

Od poloviny 70. let se věnuje také režii a produkci ve firmě, kterou založí společně s Barbrou Streisand (*1942) a Paulem Newmanem (1925–2008). O tom, že se mu po New Yorku potuluje falešný syn, nemá zprvu ani tušení.

Nejdřív jim zavolá

Hamptonovy podvody mají často stejný mustr. Vytočí telefonní číslo ze spolužákova adresáře a rozrušeně popisuje: „Tady David… David Poitier, já jsem spolužák vašich dětí. Přepadli mě a teď nevím, co si počít.

Jsem zraněný, nemůžete mi pomoci?“ Když se pak se svými oběťmi setká, vyloudí na nich nocleh a nějaké peníze. Všichni oloupení se shodnou na tom, že je David skvělý a zábavný společník.

Hraju v tátových filmech

Oběti není problém přesvědčit, že je David synem slavného herce a režiséra, který má přijet za pár dní do hotelu Pierre.

U hostitelů je o něj dobře postaráno, při večeřích vypráví historky ze života svého údajného táty a přiřkne si i menší roličky v jeho filmech. Stráví tu vždycky minimálně jednu noc, pak nenápadně vymámí nějaké drobné a vypaří se.

Hrátky v cizí posteli

I když se o to několikrát pokouší, nikdy se mu nepodaří podvést malíře Andyho Warhola (1928–1987) – vždycky ho pošle do příslušných mezí. Přesto je výčet známých lidí, které napálí, úctyhodný.

Nechybí na něm herečka Melanie Griffith (*1957) známá například jako matka Lolity ze stejnojmenného snímku z roku 1997, herec Gary Alan Sinse (*1955) – poručík Dan z filmu Forrest Gump, módní návrhář Calvin Klein (*1942) či editor magazínu Newsweek Osborn Eliot (1924–2008).

U posledně jmenovaného projeví smělost, se kterou své oběti navštěvuje v plné parádě. Eliotovi ho totiž ráno načapou v jejich posteli při hrátkách s nahým mužem! Samozřejmě okamžitě letí.

Obelstít hamptonem se nechala i herečka Melanie Griffikth. FOTO: Manfred Werner / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Obelstít hamptonem se nechala i herečka Melanie Griffikth. FOTO: Manfred Werner / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Napíše o něm hru

Když Eliot vypráví svému příteli dramatikovi Johnu Guaremu (*1938) o tom, jak byli s manželkou podvedeni, má Guare jasno: „To je geniální námět!“ Napíše podle něj příběh, který nazve Šest stupňů odloučení.

Hra slaví nebývalý úspěch, například obávaný kritik z New York Times Frank Hart Rich (*1949) ji označí za přímo mistrovský kus!

V roce 1993 se tak dočká i filmového ztvárnění, ve kterém si roli Davida zahraje hvězdný Will Smith (*1968). Skutečného Davida Hamptona to ale zdvihne ze židle.

Začne dávat rozhovory novinářům a najme si právníka celebrit Richarda Glouba, se kterým žaluje Guareho o 100 000 000 dolarů! Inspiroval se přece bez svolení jeho životem! To by konečně znamenalo život v luxusu. Jenže soudní při nevyhraje.

22 měsíců v chládku

David skončí několikrát za mřížemi. Poprvé ho dostanou 18. října 1983 na Manhattanu. V chládku si pobude 22 měsíců. Podruhé je zatčen za pronásledování Johna Guarema, kterému dokonce vyhrožuje smrtí.

Když ho propustí, rozhodne se pokračovat v tom, co dobře umí – podvodech. Vymyslí si několik dalších falešných identit a snaží se oklamat různé lidi po celých Spojených státech. Je mu jasné, že s takhle mediálně známou tváří musí hodně cestovat.

Obalamutí celé rodiny

V roce 1996 se například v Seattlu vydává za Antonia de Montilia, syna bohatého lékaře z Columbie. Je to až neuvěřitelné, ale podaří se mu obelhat dokonce i dvě vzájemně se znající rodiny, které bydlí jen pár bloků od sebe!

Jenže má těžkou práci, každou chvíli ho totiž zpovídají novináři. Není proto divu, že ho opět několikrát zatknou a propustí.

V nemocnici Beth Israel život Davida Hamptona skončil. FOTO: Tim Pierce / Creative Commons / CC BY 3.0
V nemocnici Beth Israel život Davida Hamptona skončil. FOTO: Tim Pierce / Creative Commons / CC BY 3.0

Skolí ho AIDS

Nevázaný život neprospívá jeho zdraví. Není úplně jasné, kde a od koho se nakazí virem HIV. Zdravotní komplikace způsobené AIDS ho vženou do náruče smrti na Manhattanu v nemocnici Beth Israel, kde se léčí.

Je horký červenec roku 2003 a ze světa odchází jeden z nejpůvabnějších podvodníků Ameriky, který se zhlédl v životě celebrit. Jeho sen se alespoň částečně splní. Když umírá, zná ho půlka světa.

Foto: NY State Department of Correctional Facilities / Creative Commons / volné dílo, Kingkongphoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Manfred Werner / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Tim Pierce / Creative Commons / CC BY 3.0
reklama
Související články
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
Svět zločinu
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Svět zločinu
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
reklama
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
historie
Pomohlo Čingischánovi v budování ohromné říše počasí?
Čingischánova armáda dobývá nová území. Dostává se do Gruzie, Ruska a na Krym a jeho říše se tak rozkládá od Černého moře až k Tichému oceánu. Osudným se obávanému Mongolovi nakonec v roce 1227 stává pád z koně v průběhu tažení proti severočínské dynastii Ťin. Poté umírá. Jak vlastně dokázal mongolský vládce Čingischán (1162–1227) vybudovat tak obrovskou říši? Bylo […]
Horor za bílého dne: Jatka přeživších z lodi Batavia
Je to skalisko, nebo jde jen o odlesky měsíce na vlnách moře? Zatímco muž ve vraním hnízdě pod vrcholkem hlavního stěžně vidí nebezpečí, kapitán se přikloní k druhé variantě. Téměř 57metrovou plachetnicí Batavia otřese náraz. Poklady naložené v podpalubí nervózně zacinkají. Ani hlavní aktéři v tu chvíli netuší, v jaké hrůzy se zvrhnou následující dva […]
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Takový vztah jsem nikdy nezažila
skutecnepribehy.cz
Takový vztah jsem nikdy nezažila
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
enigmaplus.cz
Žije v Austrálii podivná rasa Sloních lidí?
Dvojice rybářů pozvedne petrolejovou lucernu. Je noc a oni právě loví na jezeře Narrabeen nedaleko Sydney. Když se tmou zničehonic rozlehne hlasité šplouchání, rozsvítí světlo. To, co spatří, jim vezm
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Hroutí se jí nadobro vztah?
nasehvezdy.cz
Hroutí se jí nadobro vztah?
JITKA SCHNEIDEROVÁ (50) to má údajně s partnerem LUKÁŠEM PITTEREM (43) hodně nahnuté. Objevil se v jejich vztahu nečekaně někdo třetí? V seriálu Ulice se jí daří. Jitka Schneiderová (50) tam září, co
Nevyjasněné otázky okolo Vincenta van Gogha
enigmaplus.cz
Nevyjasněné otázky okolo Vincenta van Gogha
Světoznámý nizozemský malíř Vincent van Gogh za svým životem zanechá celou řadu nevyjasněných otázek. Jedna z nich se týká jeho smrti. Podle asi nejrozšířenější teorie spáchal sebevraždu. Ozývají se v
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na