Jedním ze symbolů vzdoru Čechů a Slováků proti sovětské okupaci v roce 1968 byla dvě vítězství československých hokejistů na šampionátu ve Stockholmu v březnu 1969.
Historie v té době už znala podobný příběh, který se přihodil na letních olympijských hrách v australském Melbourne.
Vzhledem k poloze města na jižní polokouli se hry uskutečnily na přelomu listopadu a prosince roku 1956. V té době již bylo maďarské povstání proti komunismu potlačeno sovětskými tanky.
Australské publikum přijalo maďarské sportovce za své a ti se tak vedle domácích stali nejpopulárnější olympijskou výpravou. Maďarsko bylo vždy sportovní velmocí, v medailovém pořadí letních her končilo vždy v první nebo druhé desítce.
Československu, ač mělo více obyvatel, se Maďary nikdy nepodařilo přeskočit, to samé platí i o samostatné České republice.
Maďarům se mimořádně dařilo i v Melbourne. Motivací pro maďarské sportovce byla jistě i vzpomínka na okupovanou vlast. Z her přivezli 26 medailí, z čehož bylo devět zlatých a v pořadí národů se umístili čtvrtí za SSSR, USA a domácí Austrálií.
Symbol maďarské odplaty za okupaci své země se odehrál v melbournském bazénu. Vodní pólo je jedním z maďarských národních sportů, země v něm patří k nejlepším na světě.
6. prosince 1956 nastoupili ve finálové skupině olympijského turnaje reprezentanti Maďarska a SSSR. Maďaři od začátku volili provokační taktiku, čímž svého soupeře vyvedli z konceptu.
Těsně před koncem Maďaři vedli 4:0 a plovárnou se ozývalo nadšené „Hajra Magyarok!“ (Maďaři do toho!).
V tu chvíli sovětskému pólistovi Valentinu Prokopovovi přetekly nervy a udeřil do obličeje Maďara Ervina Zádora. V jeho tváři se objevila krev, což vyvolalo vlnu potyček mezi oběma mužstvy.
Rozvášněné publikum se přestalo ovládat a řada diváků Sovětům hrozila pěstmi a plivala na ně. Situaci musela uklidnit až policie.
Maďaři nakonec celý turnaj ve vodním pólu vyhráli, Sověti skončili až třetí, což pro ně byl neúspěch. 45 sportovců z maďarské olympijské výpravy se do okupované vlasti odmítlo vrátit, Ervin Zádor mezi nimi nechyběl.