Domů     Sůl: Nepostradatelný pomocník, nebo plíživý zabiják?
Sůl: Nepostradatelný pomocník, nebo plíživý zabiják?
11.4.2019

Sůl. Když ji máme málo, hrozí nám křeče a vyčerpání organismu. Když moc, zvětšuje se riziko infarktu a mozkové mrtvice. Pomáhá nám, nebo škodí? Svět na dlani zjistil, jak to vlastně se solí je.

Tuhle scénu jste už v kině či televizi nejspíš viděli. „Mám tě ráda jako sůl,“ říká s nevinným úsměvem princezna. A co na to pan král? „Zbláznila ses? Stráže! Do věže s ní! Ta holka mě chce zabít!“ Že přeháníme? Ne tak úplně. Soudě podle moderních výzkumů, nebylo by jeho veličenstvo daleko od pravdy.

Pomáhá na chodníku i v jeskyni

Ale buďme spravedliví. Člověk kuchyňskou sůl (pro milovníky chemie NaCl, chlorid sodný) ke svému životu naprosto nutně potřebuje. Minimálně proto, aby se v zimě dalo na našich cestách vůbec jezdit a na chodnících chodit. Tak jí ve sněhu utopíme asi nejvíc.

Bez soli by se určitě neobešli ani v kosmetickém či farmaceutickém průmyslu. A těm, kteří sem tam zajdou do solné jeskyně, se hned o něco lépe dýchá. A také se tam lépe zbavíte chronických zánětů nebo vleklých kožních onemocnění.

Nervy bez soli vzruchy nepřenášejí

Ten, kdo občas dostane pořádnou křeč do lýtek, ví sám, jak je dostatek soli pro naše svaly důležitý. Našemu žaludku zase pomáhá vytvářet dostatek kvalitních žaludečních šťáv.

A naše nervy, pokud jsme je zapomněli pořádně osolit, dokonce vyhlašují pomyslnou stávku. Řečeno odborněji, dochází k problémům, či dokonce k přerušení přenosu nervového vzruchu.

A pokud v našem těle sůl dojde, třeba kvůli dlouhodobým průjmům či extrémní fyzické námaze, můžeme se dočkat silných křečí či úplného vyčerpání organismu.

při nedostatku soli začne tělo stávkovat a upadá do křečí.
při nedostatku soli začne tělo stávkovat a upadá do křečí.

Vypěstovali jsme si parádní závislost

Dá se říct, že my lidé jsme si už dávno na soli vypěstovali docela slušnou závislost. Můžou za to naše mlsné jazýčky. Ruku na srdce, kolik z nás si dovede opravdu představit, že bychom si nemohli osolit ani polévku.

Pravda, doba, kdy jsme věřili na to, že nejlépe se dá konzervovat maso solí, je už pryč. Ale zvyk sáhnout automaticky po slánce, jakmile se na stole objeví jídlo, nezmizel.

Záludné polotovary šetří čas, ne sůl.

Slanečci už nejsou v módě, ale jsou tady místo nich jiná, neškodně se tvářící pokušení. Česky se jim říká třeba polotovary. Potřebujete uvařit polévku, po které se vaše děti utlučou? Stačí přidat vodu a občas zamíchat.

S dokonalou omáčkou ze čtyř sýrů je to podobné. Co už většina výrobců v reklamě neuvádí, je to, že ochutili své zázračné výtvory pořádnou porcí soli. To samé platí i pro masové konzervy, které si ještě pořád rádi vozíme na dovolenou.

Polotovary a masové konzervy jsou plné soli.
Polotovary a masové konzervy jsou plné soli.

Doporučenou dávku sníme během jednoho jídla

Každému je jasné, že takové chipsy bychom měli dát na černou listinu. Ale to platí i pro úplně obyčejné rohlíky či housky, které vám pekaři posypou solí. Pokračovat můžeme dál. Polévkové koření a další dochucovadla, uzeniny včetně šunky.

Paštiky, ale i „plesnivé sýry“, nakládaná zelenina i některé minerální vody. To všechno dokáže udělat v našem organismu pořádnou paseku. Odborníci tvrdí, že denní doporučenou dávku, 5 gramů soli, do sebe dostaneme například během oběda. A co ostatní jídla?

Začíná to otoky

Pro sůl se přezdívka „plíživý zabiják“ docela přesně hodí. Toho, že je vaše tělo přesolené, si vlastně dlouho nemusíte ani všimnout. Tahle nemoc totiž ze začátku nebolí.

Pokud ale zpozorujete, že vám častěji než dříve otékají nohy, měli byste zbystřit pozornost. Zvlášť, když váš lékař zjistí, že proti minulé návštěvě máte o dost zvýšený tlak. Pak se důrazně ozvou vaše ledviny.

Kysané zelí v sobě obsahuje mnoho soli.
Kysané zelí v sobě obsahuje mnoho soli.

Končí infarktem či mrtvicí

Ještě je u vás všechno v pořádku? Nemusí to trvat dlouho. V případě, že i pak budete ke stolu usedat se slánkou v ruce, brzy vás mohou odvézt houkající sanitkou do nemocnice s infarktem, mozkovou mrtvicí či kolapsem ledvin.

A co hůř, následky vaší nehynoucí lásky k soli jsou doživotní. A případný restart poničeného organismu může trvat léta.

Osolte si baštu bylinkami

Co dál? Odstraňte ze stolu slánku a návštěvy upozorněte, že u vás se odteď vaří bez soli. Omezte polotovary na vašem jídelníčku. Vyzkoušejte vaření na páře. Surovinám tak zůstane víc původní chuti a nikoho ani nenapadne shánět se po soli.

A těm, co by takto nechutnalo, nabídněte krabičku poslední záchrany. Místo soli v ní ale gurmán najde voňavé bylinky. A ještě něco. Solit samozřejmě můžete. Ale s mírou. Tak dobrou chuť.

Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
Věda a technika
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Věda a technika
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Věda a technika
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
Věda a technika
Očkovací debakl „flugate“: Zatěžkávací zkouška pro test LAL
V únoru 1976 se na americkém území objevily první případy prasečí chřipky H1N1. Federální vláda USA okamžitě nařídila farmaceutickým firmám začít vyrábět vakcíny ve velkém. Pod heslem naočkovat „každého muže, ženu a dítě“ do začátku chřipkové sezóny byla spuštěna masivní očkovací kampaň. Necelé dva týdny od jejího zahájení se začaly množit případy horečky, paralýzy a […]
reklama
historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
reklama
zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Když je v kuchyni vymeteno: Jak se zrodí nachos nebo sacher?
Co zcela typického si dát při výletu do Vídně? Sacherův dort! Kdo by ho neznal? Skvělá směs, marmeláda a čokoládová poleva. Vyrobit sacher si můžete i doma. Receptů na něj koluje po internetu nebo je k nalistování v kuchařkách požehnaně. Ale… Je to ten pravý?   Stát se to může, ale spíš náhodou. Original Sacher-Torte, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (