Řeč bude o 10. nejmenší zemi na světě a zároveň o 4. nejhustěji zalidněné. Tento ostrůvek najdete 80 kilometrů jižně od Itálie a pro svou strategickou polohu platí po dlouhá staletí za obchodní uzel.
Nás teď bude ale zajímat mnohem ranější historie Malty. V těžko představitelných dobách 5. tisíciletí př. n. l. tu žije civilizace, která po sobě zanechá keramiku.
Musí uběhnout ještě téměř tisíciletí, aby se tu začalo se stavbou velkých unikátních komplexů, které dnes pokládáme za chrámy – a hlavně, můžeme je bez skrupulí zařadit do seznamu nejstarších staveb světa.
Kdo to byl? A kam zmizel?
A nejde jen o Maltu, stačí kousek popojet lodí a dostanete se na ostrůvek Gozo. Tady leží Ġgantija, pozoruhodný dvojchrám obklopený mohutnou zdí. Jeho historie spadá zřejmě až do let 3600 př. n. l., což by z něj mohlo učinit nejstarší dochovanou stavbu vůbec.
Na Maltě pak určitě nesmíte minout Tarxien se skvěle zachovalými ornamenty, částečně zrekonstruovaný Ħaġar Qim či poblíž ležící Mnajdru.
A pak je zde samozřejmě světoznámé posvátné podzemní Hypogeum, které má několik pater a rozkládá se na ploše přibližně 500 m². Kolem roku 2500 se po zjevně na svou dobu vyspělé civilizaci najednou slehne zem. Až o 500 let později bude Malta opět osídlena.
Kam se původní lidé ztratili? A kým byli? Na žádnou s těchto otázek nedokážeme dodnes odpovědět. Nenapoví nám ornamenty v chrámech, ani staré legendy.