Skip to content
reklama

Starověký Egypt: Hledala zoufalá královna ženicha u nepřítele?

„Můj muž je mrtvý. Nemám syna. Ale říkají, že ty máš mnoho synů. Kdybys mi dal jednoho ze svých synů, stal by se mým manželem… Byl by můj manžel a král egyptský.“ Chetitský král Šuppiluliumaš I. nevěřícně zírá na vzkaz, který mu poslala egyptská královna.

Historikové dodnes marně dumají nad tím, která žena se odhodlala k tak bezprecedentnímu kroku.

Chetité jsou nepřátelé. Na zdech hrobky Tutanchamonova vojevůdce Haremheba defilují chetitští zajatci před králem. Egyptské princezny se zásadně vdávají za Egypťany, královny-vdovy po smrti manželů většinou odcházejí do harému a už se nikdy nespojí s dalším mužem.

O to větší šok prožívá Šuppiluliumaš I. (asi 1358–asi 1322 př. n. l.), když v rukou svírá písemnou prosbu z Egypta.

Do chetitské metropole Chattušaše, jejíž ruiny se nacházejí na území dnešního středního Turecka, míří z Egypta zajímavý dopis…

Prince pošle na smrt Nečekaná událost vzbudí v mocném panovníkovi podezření. Do Egypta proto nejprve posílá svého vyslance Chattušazitiho. Když se královský komoří vrací domů do chetitské metropole Chattušaše, potvrzuje ovšem slova z dopisu.

A je tu druhý královnin list. „Mít syna, copak bych psala k hanbě své a své země do ciziny?“ hněvá se v něm vdavekchtivá Egypťanka.

Společně s Chattušazitim přichází k chetitskému dvoru její posel jménem Hani. I on naléhá na krále, aby dále neotálel a vyslal do Egypta některého ze svých synů. Nabídka je tuze lákavá. Vyhlídky na ovládnutí tehdejší nejvelkolepější říše světa převáží nad obavami o budoucnost potomka.

Šuppiluliumaš posílá do země na Nilu svého syna Zannanzu. „Zabili jej, zatímco ho tam vedli,“ líčí nešťastný osud ženicha chetitský archiv. Šuppiluliumaš vyráží za pomstou.

blank
Jednou z kandidátek na autorství listu je i královna Nefertiti, matka Anchesenamon.

Služebníka nechce Za vším hledej ženu. Za vypuknutí nové války může královna. Ale která? V chetitských zápisech vystupuje pod označením Dahamunzu, což je ovšem pouze transliterace, přesný přepis psaného slova z jednoho písma do druhého, egyptského výrazu „ta hemet nesut“, tedy královská manželka.

Egyptologové mají na pisatelku senzačního dopisu hned několik kandidátek. Jako nejpravděpodobnější se však jeví Tutanchamonova manželka Anchesenamon (asi 1348–po r. 1322 př. n. l.). Po smrti svého manžela zřejmě zůstala úplně poslední příslušnicí panovnického rodu a zachvátila ji úzkost a strach o její další budoucnost.

blank
Vezír Aj na nástěnné malbě z Tutanchamonovy hrobky asistuje zesnulému faraonovi při rituálu otevírání úst. Pak se nejspíš oženil s jeho vdovou.

Čtení z pohřebního věnce „Milý Cartere, bude vás zajímat, že jsem zrovna u Blancharda viděl prsten, který na sobě má kartuši Anchesenamon vedle prenomen krále Aje,“ píše po návštěvě jednoho káhirského starožitnictví zjara 1931 britský egyptolog Percy Newberry (1869–1949) slavnějšímu kolegovi.

Jeho nález má jediné vysvětlení: Aj, který po Tutanchamonově smrti usedl na trůn (vláda v letech asi 1323–1319 př. n. l.), se oženil s Anchesenamon – zřejmě aby potvrdil svůj nárok na vládu. Po jeho boku ovšem dáma nezaujme významné postavení a z dějin se vytrácí.

Stihl ji snad trest za troufalost, s níž psala cizímu králi a chtěla se vyhnout tomuto sňatku?

blank
Sousoší, objevené ve Velkém chrámu v Luxoru, má zachycovat Tutanchamona s manželkou.

O tom, že autorkou záhadného listu vskutku byla ona, svědčí i časová posloupnost, která celou událost provází. „Květy z jeho pohřebních věnců prozrazují, ve které roční době Tutanchamon zemřel,“ vysvětluje současný americký egyptolog Bob Brier. Podle věnce z chrp určuje, že panovník byl pohřben v době od poloviny března do konce dubna, kdy tyto květiny v Egyptě kvetou.

S ohledem na délku mumifikace musel tedy zemřít na sklonku předcházejícího prosince nebo v lednu. Pokud Anchesenamon okamžitě zasedla k psacímu pultíku, pak to vše časově souhlasí s informací Chetitů, podle níž se jejich vyslanec z Egypta vrátil na jaře.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Kam byl přesunut majetek popraveného cara?
enigmaplus.cz

Kam byl přesunut majetek...

Představitelé ruského vládnoucího rodu Romanovců...
Kamarádce ublížil můj vlastní otec
skutecnepribehy.cz

Kamarádce ublížil můj...

Vlaďka a já jsme byly nejlepší přítelkyně....
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Nová analýza počtu ptáků: které druhy jsou u nás nejčastější?
21stoleti.cz

Nová analýza počtu ptáků: které...

Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu...
6 pekelných kinosálů USA, kde zažijete děs a hrůzu nejen na plátně!
enigmaplus.cz

6 pekelných kinosálů USA, kde...

S bušícím srdcem se rozhlížíte,...
Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha