Kde má většina ruských prominentů své luxusní domy? V Moskvě? Možná. Hlavně však 1700 kilometrů od ní, mezi pobřežím Černého moře a úpatím Kavkazu, v Soči.
Soči je zvláštní město, protože díky dlouhým předměstím sahá do délky 147 kilometrů. Může se tak chlubit titulem nejdelšího města Evropy. A právě Soči si pro svůj letní dům vyvolí roku 1936 i Josif Vissarionovič Stalin (1878–1953).
Velký zelený dům se ztrácí mezi porostem. Je to záměr. Stalin chce v podstatě maskování, má až chorobný strach o život a doufá, že zelená domovní fasáda přidá jeho šancím na přežití pár bodů navíc. Za pozornost stojí i výškové umístění domu.
Je totiž v místech, kde se potkává lekce slaný vítr od moře se studenými větry hor. Stalin si nemůže zdejší čistý vzduch vynachválit. Jezdí sem na tři nebo čtyři měsíce v roce dlouhých 25 let. A čím stráví volný čas?
Po večerech mu dělá obvykle společnost láhev alkoholu, ke které náruživě pokuřuje. Pokud se náhodou svalí opilecky na zem, nikdo ho raději nezvedá – všichni se bojí, aby si to špatně nevyložil a neposlal je na popraviště.
Bazén s mořskou vodou
Stalin miluje koupání ve slané mořské vodě. Jenže je strašně stydlivý. U své rezidence si proto nechá vystavět bazén, do kterého se dováží v cisternách mořská voda – každý den nová! Do moře v Soči se nejde vykoupat ani jedinkrát.
Po bazénu se obvykle zavře zase v rezidenci, kde bezmezně pije, přejídá se a kouří. A stále dokola. První infarkt ho zastihne roku 1945 a o osm let později prodělá mozkovou mrtvici, ze které se již neprobere.