Skip to content
reklama
reklama

Smích je zázračný lék!

Asi každý někdy slyšel, že smích je zdravý. Nejenže je to pravda, ale je vážně překvapivé, jak mocným lékem smích doopravdy je. Dokáže totiž nahradit cvičení v tělocvičně i léky proti bolesti či nachlazení.

Bujaré veselí v nás odstartuje poměrně komplikovaná reakce mnoha různých částí našeho mozku. Jedna jejich skupina pracuje na pochopení komické situace. Druhá skupina mozkových čidel pak spouští samotný smích.

Do něj se s plícemi a bránicí zapojuje velká část svalů, nad kterými však v tu chvíli ztrácíme kontrolu. Proto se můžeme smíchy doslova sesunout k zemi nebo se zlomit v pase.

Foto3
Léčivé účinky smíchu byly známy lékařům už ve středověku, doporučovali jej jako podporu léčby. Věřili, že urychluje zotavení.

Léčí již od středověku

Blahodárné účinky smíchu odpozorovali lidé už před dlouhými staletími. Dochoval se například záznam francouzského chirurga jménem Henri de Mondeville ze 13. století. Lékař v něm tvrdí, že smích urychluje zotavování pacientů po operacích.

Konkrétní léčivé účinky byly ale zmapovány až v moderní době. Patří mezi ně například tišení bolesti, posilování odolnosti organismu a potvrzena byla i domněnka onoho středověkého lékaře – smích opravdu podporuje i hojení.

smich01
Na téměř zázračných účincích smíchu je postaveno dokonce i indické duchovní cvičení. Jmenuje se Hasya jóga a učí, jak se umět smát i bez příčiny.

Zázračné účinky smíchu

Pokud se často smějete, posilujete svoji imunitu. To znamená, že jste výrazně odolnější proti nachlazení, chřipce či rýmě. Navíc se lépe zbavujete stresu. Pouhé 3 minuty smíchu se navíc výdejem energie vyrovnají 15 minutám běhu.

Dokáže tedy zastoupit i cvičení. Smích tlumí bolesti a přináší uvolnění a pocity štěstí podobně jako při dávce morfia. Na rozdíl od drog ale smích nemá žádné špatné vedlejší účinky. Pohyb svalů při smíchu navíc masíruje vnitřnosti a zlepšuje trávení.

Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články