Domů     Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
20.2.2024

Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…

Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. Hvězda mění barvu i objem.

Je řidší a chladnější. To poslední však okolní planety kvůli rozpínání ještě nepocítí. Naopak. Jako první na to doplatí Merkur, na řadě bude Venuše. Obě planety hvězda spolkne v rámci své přeměny ze žlutého na červeného trpaslíka. A Země?

Horké Slunce na ní pomalu taví horniny. Tuhle apokalypsu bez evakuace nepřežije již žádná civilizace. Pokud by to šlo a dívali bychom se v tu chvíli na oblohu, Slunce by ji zabíralo takřka celou.

Až půjde Slunce do důchodu, naše soustava přestane pomalu existovat... Foto: UnSplash
Až půjde Slunce do důchodu, naše soustava přestane pomalu existovat… Foto: UnSplash

Pravda o mimozemšťanech za 4,5 miliardy let

Pátý od Slunce a suverénně největší z planet naší soustavy. To je Jupiter. Naše soustava bývá často popisována jako dvojsystém Slunce a právě Jupitera (který má hmotnost jedné tisíciny Slunce) … a několika dalších menších nepodstatných planet.

V tuhle chvíli ale z 8 planet zbývá už jen 5. Přeměnu na červeného trpaslíka již zřejmě nepřežila ani Země a zkrátka se vypařila. V roce 2021 je objeven další z Jupiterových měsíců – celkem tak víme o 80. Kolik jich ale ve skutečnosti je?

A kolik jich přežije až do doby za 4 miliardy let? Očekávat by se to dalo u 4 největších a nejjasnějších, tak zvaných Galileových měsíců pojmenovaných podle postav řecké mytologie: Io, Europy, Ganymedu a Callisto. A právě na některých z nich budou touhle dobou změny nejrazantnější.

Je-li tu život, stejně se vypaří…

Io je geologicky nejaktivnější těleso sluneční soustavy, na povrchu zuří více než 400 aktivních sopek, ale odhadovat, jak bude vypadat v době rozpínání Slunce, je takřka nemožné.

Zato ledem pokrytá Europa, která by byla s průměrem 3100 kilometrů v průměru jen o málo menší, než již vypařený pozemský Měsíc, zaznamenává velké změny. Kolem sebe má slabou atmosféru z kyslíku a její povrch tvoří popraskaný led.

Vědci se dohadovali, že pod ním může ležet oceán tekuté vody a možná i nějaké formy života! Tento problém bude právě rozřešen. Ledy vlivem sluneční transformace roztávají – a voda i s možným životem je bohužel odsouzena k odpaření.

O led i hypotetické oceány pod ním přijdou samozřejmě i zbývající dvě tělesa: největší měsíc naší soustavy, 5262kilometrový Ganymedes, který, pokud by obíhal rovnou kolem Slunce, bude považován za planetu.

A Callisto, které má průměr 4 820 kilometrů a na povrchu vodní led, pod kterým asi v hloubce 100 kilometrů ukrývá mělký oceán.

Neskutečná rošáda za 5 miliard let

Staré pořádky v Jupiterových prstencích už neplatí. Gravitační poměry se mění. Sluneční soustava je uvržena v chaos. Takový, že může dojít k těžko představitelné situaci. V astronomii se jí říká perturbace neboli odchylka.

Jupiter díky ní může být vyslán o kousek blíž do vnitřní sluneční soustavy. U tak gigantického tělesa budou následky nedozírné. Krom jiného jeho gravitační vliv naruší i oběžnou dráhu Marsu.

Rudá planeta se na své cestě kolem Slunce odporoučí na velkorysejší eliptickou dráhu. A Slunce? Stále se rozpíná, než odbije další miliarda let, bude jeho nejzazší okraj tam, kde bývala Zeměkoule.

Pokud jde o Jupiter, zřejmě nic nebude při starém... Foto: Pixabay
Pokud jde o Jupiter, zřejmě nic nebude při starém… Foto: Pixabay

Co bude za 6,5 miliardy let?

Podívejme se ale zpátky na nebohý Mars. Není to sice příliš pravděpodobné, jde ale o jednu z hypotéz: V nastalém chaosu je Mars pomalu „katapultován“ pryč ze sluneční soustavy!

To samé se může stát menším planetám, pokud se hraně naší kosmické krajiny ruinované zmírajícím Sluncem prožene dostatečně velké cizí těleso.

I to by dokázalo narušit řád v místech, kde ještě nějaký zůstává – a vyslat některé z „našich“ těles také pryč ze soustavy. Slunci zatím nastávají krušné časy. Jeho síla stále slábne.

Pokud by nějakým zázrakem ještě zbylo něco ze Zeměkoule, gravitační síla Slunce ji pustí ze svých pekelných osidel a nechá ji odputovat v dál. Tady by se konečně spečená hrouda mohla ochladit.

A to je konec, přátelé… Za 10 miliard let

Naše zhroucená hvězda už nemá žádnou sílu. Teplota v jejím jádru už nezvládá fúzi uhlíku. Odhodila své vnější vrstvy, které vytvoří planetární mlhovinu, a sama zůstane neaktivním jádrem. Skládá se hlavně z kyslíku a uhlíku a říká se mu bílý trpaslík.

Tuhle chvíli lze považovat za smrt našeho Slunce. Neaktivní jádro je velké zhruba jako Zeměkoule. Celý proces může trvat i dvě miliardy let. A za další dvě miliardy čeká Mléčnou dráhu chvíle ještě nepříjemnější – srazí se s galaxií Andromeda.

Foto: Viz popisky
Související články
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Věda a technika
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
svět zločinu
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
26 zaživa pohřbených dětí
Roku 1976 unáší trojice ozbrojených pachatelů v Kalifornii autobus plný školních dětí, a to včetně jeho řidiče. Zaživa je pohřbí v lomu, aby za ně mohli požadovat výkupné. I když má příběh šťastný konec, oběti únosu se potýkají s doživotními psychickými traumaty… Je 15. července 1976 kolem čtvrté odpoledne, když do žlutého školního autobusu, řízeného Frankem Edwardem Rayem, […]
Horor v brazilském ráji
Málokteré město na světě je takovým způsobem spojováno s veselím, štěstím a láskou jako brazilské Rio de Janeiro – místo, kde se každoročně odehrává světoznámý karneval, plný odvážných masek a tance. Jenže případ z roku 2013 ukazuje, že i na takovém místě může na nic netušící turisty čekat strašlivé překvapení jako vystřižené z těch nejhorších nočních můr. Nad […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a