Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na kopci Kostomlaty nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří. Hradu se však také, ovšem chybně, říkalo i Sukoslav…
Bájný kníže?
Zásluhu na tom nemá nikdo jiný než Václav Hájek z Libočan a jeho „Kronika česká“.
V ní Hájek zmiňuje jakéhosi knížete Sukoslava, který měl být spolubojovníkem posledního bájného knížete z rodu Přemyslovců Hostivíta a kolem roku 880 měl poblíž Bíliny vystavět svůj hrad.
Žádný z historických pramenů knížete Sukoslava ani jeho hrad však již nezmiňují a navíc proti této legendě stojí také skutečnost, že na konci 9. století se ještě takové hrady nestavěly.
Léčivý obraz Bohorodičky
Po návštěvě hradu si můžeme cestou do stejnojmenné, blízké obce Kostomlaty, podle níž ostatně hrad získal i svoje jméno, prohlédnout další zajímavost. Tou je kaple Panny Marie Pomocné s léčivým pramenem ze 30. let 18. století.
K jejímu vzniku se váže pověst o tom, jak si místní panský sládek Christoph Habel jako horlivý ctitel Panny Marie nechal zhotovit obraz, na němž byla namalována Panna Maria Pomocná s Ježíškem.
Roku 1734 stihla sládka těžká nemoc a on se jako silně věřící obrátil o pomoc právě k tomuto obrazu. Zbožné modlitby a popíjení léčivé vody ze studánky prý nakonec vedly k jeho uzdravení.
Zázračná uzdravení
Na důkaz vděčnosti uzdravený sládek umístil obraz Panny Marie na kamennou stavbu nad studánku. Zvěst o zázračném uzdravení se rychle roznesla po okolí a údajně zde došlo k řadě dalších uzdravení.
V roce 1743 už na místě stála kaple, která byla již daleko větší. V kapli byly dokonce instalovány i varhany. Také počet místních poutníků se neustále zvyšoval.
Dnešní kaple byla na místě s dodnes velice pozitivní energií postavena v roce 1825. Voda z léčivé studánky je dnes však již pouze užitková.