Skip to content

Silný start kryproměn v roce 2019: Bude trend pokračovat?

Rok 2018 byl pro kryptoměny velmi náročný, bitcoin zažil propad na dlouhodobé minimum a ostatní virtuální měny si nevedly o mnoho lépe. Mnoho ekonomických odborníků bylo proto přesvědčeno, že investiční bublina z let 2015 – 2017 praskla a z kryptoměn se stane slepá ulička.

Pokles o téměř 75% nikdo nepředpokládal. Období Vánoc ale přineslo nečekaný obrat a virtuální měny již více než měsíc pomalu, ale stabilně posilují a opět se podařilo překonat hranici 4000 dolarů.

Analytici si v předpovědích protiřečí

Samozřejmě že se ale najdou i tací, kteří jsou mnohem méně optimističtí a naopak předpovídají po vzepětí na počátku roku návrat k medvědímu trhu. Z dlouhodobého hlediska se totiž stále jedná o trend pohybu směrem dolů. Například prestižní agentura Bloomberg Intelligence má za to, že sestup bitcoinu přetrvá i v první polovině roku 2019. Hlavním viníkem je podle ní odliv lidí, kteří bitcoin prodávají, stejný názor ostatně sdílí i další analytické špičky.

Výraznější pád než jaký virtuální měny utrpěly v uplynulém roce, už prý ale nehrozí. Vysoká volatilita trhu naopak může přinést mnohá překvapení a ekonomické události se projeví se zpožděním. Příkladem může být rostoucí cena měny ethereum, druhé nejsilnější kryptoměny, která přinesla profit i loni.

Kybernetické hrozby a nové regulace

Virtuální měnám v minulém roce nepomohlo ani jejich zařazení jejich nelegální těžby mezi nejzávažnější kybernetické hrozby. To vedlo k poklesu zájmu veřejnosti a ke stagnaci rozvoje blockchainu mimo oblast kryptoměn.

Používání virtuálních peněz v každodenním životě je navíc zatíženo tolika nejrůznějšími poplatky, a omezeno pomalými převody, že se pro většinu lidí nemá velký smysl se jimi zabývat. Nevyjasněná pozice v peněžních systémech a rozdílný přístup ekonomik různých zemí světa pak nutí banky k regulacím, což je v přímém rozporu se základní myšlenkou virtuálních měn, které měly být „bez hranic“.

Čína staví nové kryptoměny mimo zákon

Od nového roku přijala Čína zákon, který zakazuje fyzickým i právnickým subjektům získávat finance skrze primární nabídku mincí (ICO), která je nezbytná pro vydávání nových virtuálních měn. Země dokonce podle ČTK požaduje, aby všichni, kdo takto získali peníze, je okamžitě vrátili.

Čína se v posledních letech stala rájem pro vytváření nových kryptoměn, a k tomuto drastickému opatření vedla právě jejich nedostatečná regulace.

Pozornost získávají vedlejší kryptoměny

Vedlejší kryptoměny, neboli altcoiny rychle získávají na popularitě. Éra, kdy bitcoin tvořil více než 80% všech kryptoměn na trhu, je pryč, v současnosti činí jeho podíl přibližně 50%. Čím dál více investorů se tedy obrací k jeho náhražkám, které si ve světě virtuálních peněz pomalu budují pevnou pozici.

Dnes existuje více než 2000 kryptoměn, ne všechny ale mají stejné šance uspět. Druhou nejsilnější kryptoměnou je Ethereum – má silný vývojářský tým a vysoký počet decentralizovaných aplikací. Za zmínku určitě stojí, že jeho spoluzakladatelem je Čech.

Další alternativou je litecoin, který je od původního bitcoinu odvozen a převážně se používá jako jeho doplněk. Z dalších kryptoměn, o kterých se vyplatí uvažovat je dobré zmínit Monero pro jeho vysokou anonymitu, blokchainová platforma Lisk, Binance Coin, hlavní platidlo největší kryptoměnové burzy Binance, nebo zajímavý vědecký projekt Cardano, který je vytvářen skutečnými vědci a inženýry.

Foto: shutterstock
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ozzymu prý kazila život prokletá panenka, ze které si utahoval
enigmaplus.cz

Ozzymu prý kazila život...

Ozzy Osbourne je jednou z nejvýraznějších...
Stylová vila, plná nevšedních kontrastů
rezidenceonline.cz

Stylová vila, plná...

Řadový dům, který se nachází na úbočí velkého...
Čeští vědci zachraňují africkou divočinu
epochalnisvet.cz

Čeští vědci zachraňují...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
Alena Mihulová – Ze dna se dostala až ke slunci
nasehvezdy.cz

Alena Mihulová – Ze...

Dává recept všem, kdo si říkají, že se z...
Putování za Rumcajsem v Jičíně
epochanacestach.cz

Putování za Rumcajsem v Jičíně

Ve městě Jičín u...
Aby vás netrápily hemoroidy
nasehvezdy.cz

Aby vás netrápily hemoroidy

Bolí při chůzi, ještě víc potrápí při...
Dříve než krotitele duchů pozvěte dobrého řemeslníka
enigmaplus.cz

Dříve než krotitele duchů...

Chcete prodat svůj dům, ale máte pocit, že...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Egyptské pyramidy v Gíze: Div světa zůstává neprostupným mystériem
enigmaplus.cz

Egyptské pyramidy v Gíze: Div...

Pyramidový komplex se stal symbolem starého...
Královský Bezděz
epochanacestach.cz

Královský Bezděz

Královský hrad Bezděz...
Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
Volvo má nový domov
iluxus.cz

Volvo má nový domov

Nový autosalon Auto Průhonice otevřený u dálnice D1...