Skip to content
reklama
reklama

Šílené pokusy z druhé světové války: 3 lékaři, kteří nedodrželi Hippokratovu přísahu

Ve stínu nízkého pavilonu se vznáší pach krve. Na lůžkách leží zesláblá těla vězňů. Postava v bílém plášti se blíží k jednomu z nich a v ruce drží děsivě vyhlížející lékařský nástroj. Že tenhle zákrok „pacient“ nepřežije, je jasné.

Podobné výjevy v ordinacích šílených lékařů za druhé světové války bohužel nejsou pouhou výsadou německého doktora Josefa Mengeleho (1911–1979), jehož děsivý příběh se stal notoricky známým. Rozhodně také nelze říci, že by se týkaly pouze Německa.

Podobných „vědců“, kteří v zájmu pokroku experimentují na lidech, se bohužel objeví poměrně dost. Kteří tři jsou vedle Mengeleho ti nejhorší?

1. SHIRO ISHII: Japonský řezník v bílém plášti

Děsivá postava japonských dějin, lékař Shiro Ishii (1892–1959), se proslaví jako ředitel jednotky chemického a biologického výzkumu s krycím jménem Jednotka 731. Ta působí hlavně během čínsko-japonské a druhé světové války.

V čínské oblasti Pingfang nechá doktor Ishii postavit komplex 150 budov, o kterých tvrdí, že slouží k výzkumu čištění vody. Skutečnost je mnohem děsivější. Do areálu sváží mnoho lidí tak, aby zastupovali co nejširší vzorek populace, a využívá je k hrůzným experimentům.

Infikuje je nemocemi, zkouší na nich biologické zbraně nebo jen testuje, kolik toho lidské tělo vydrží. K jeho nejděsivějším praktikám patří operace žaludku bez anestezie nebo zkoušky plamenometu na živých lidech.

Je miláčkem japonské vlády, a dokonce je vyznamenaný Řádem zlatého draka. Umírá v roce 1959 na rakovinu jícnu a za své činy není nikdy potrestán.

blank
Doktor Ishii za své činy nikdy nemusí nést zodpovědnost.

2. EDUARD WIRTHS: Šéflékař z tábora smrti

Německý doktor Eduard Wirths (1909–1945) zastává v koncentračním táboře Osvětim funkci šéflékaře. V jeho týmu zvrhlých vědců se pohybuje také nechvalně proslulý doktor Mengele, který rozhoduje o tom, kdo půjde na smrt, koho čeká těžká práce a kdo padne do spárů experimentální laboratoře.

Jeho nadřízeného Wirthse však ze všeho nejvíce zajímá ženská plodnost a vše, co s ní souvisí. Zkoumá na vězeňkyních rané fáze rakoviny dělohy, kterou u žen uměle vyvolává. A zabývá se také sterilizací.

Tu provádí buď odnětím vaječníků bez anestezie, nebo intenzivním ozařováním radioaktivními látkami. Je přesvědčený, že jeho počínání bude pro medicínu přínosem. Plány mu však překazí konec války. Když je zajat Spojenci a uvědomí si, že jej čeká soud a nejspíše i poprava, raději se sám oběsí v cele.

blank
Než aby se zodpovídal ze svých činů, raději se doktor Wirths oběsí.

3. ARIBERT HEIM: Rakouský doktor Smrt

Rakouský lékař Aribert Heim (1914–1992) se za druhé světové války přidá k SS a stane se lékařem v koncentračním táboře Mauthausen-Gusen v Horních Rakousích. Že by však přispíval k menšímu utrpení vězňů, to se rozhodně říct nedá.

Naopak se nechvalně proslaví jako „doktor Smrt“. Jeho chování je otřesné a v mučení svých pacientů se přímo vyžívá. Testuje na nich různé druhy injekcí, které jim vpichuje přímo do srdce. Stejně jako výše zmínění kolegové i on operuje většinou bez anestezie.

V roce 1942 je převelen a slouží v horské divizi SS Nord v severním Finsku. V roce 1945 je zatčen Američany, ti ho ale za nejasných okolností propustí. Vrátí se tedy do Německa a otevře si gynekologickou ordinaci.

V roce 1962 se o něj však začínají zajímat úřady, a tak Heim raději uprchne. Od té doby je na seznamu hledaných nacistů a na jeho hlavu je vypsána tučná odměna. Podle některých zpráv umírá v roce 1992 v egyptské Káhiře, kde si otevírá lékařskou praxi.

Dokonce prý v 80. letech konvertuje k islámu a používá jméno Tárik Faríd Husajn. Jiné zdroje ale uvádějí, že je stále naživu, ale to dnes již není příliš pravděpodobné.

blank
Jak tento doktor dopadl, nikdo přesně neví.

A JAKO BONUS… ŠÍLENÝ SOVĚTSKÝ LÉKAŘ

Nejen nacisté měli své zvrácené vědce. Ve 30. letech minulého století sovětští biologové prováděli experimenty se zvířaty. Patrně nejšílenější z nich je Sergej Brukhoněnko (1890–1960). Jeho pozoruhodné dílo se dostane do Evropy na filmových páscích po roce 1940.

Když jej místní vědci spatří, nevycházejí z údivu. Brukhoněnko se totiž pokouší udržovat oddělené části těl psů co nejdéle při životě. Za tím účelem zvířatům odsekává hlavy a vyjímá jim srdce. Takové počínání k ničemu nevede a zvířata houfně umírají.

Hlavy odumřou po pár minutách. Jeho „výzkum“ nepřinese žádný zásadní poznatek a je zcela zbytečný.

blank
Sergej Brukhoněnko se snaží oživovat psí hlavy, nebo naopak bezhlavá psí těla.
Foto: wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhadný incident s UFO v Zimbabwe
enigmaplus.cz

Záhadný incident s UFO...

Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
Čaroděj, který se vyznal v logaritmech
enigmaplus.cz

Čaroděj, který se vyznal...

Být považovaný za čaroděje, neznamená...
Volva dvou světů: Milionové auto a auto za miliony
21stoleti.cz

Volva dvou světů: Milionové...

I ve 21. století existují...
Její manžel už si užívá se svou milenkou!
nasehvezdy.cz

Její manžel už si užívá se...

Po necelých 13...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
Výjimečný společník pro letní dny: Šampaňské Mumm Ice Xtra na ledu
iluxus.cz

Výjimečný společník pro letní...

Mumm Ice Xtra představuje jedinečnou interpretaci s...
Pochopila jsem, že zkouška žárlivosti se nevyplácí
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že zkouška...

Byla to moje nejlepší...