Skip to content
reklama
reklama

Signatářům Charty 77 komunisté nedopřáli ani důstojný pohřeb

blank

Farář odříkává smuteční projev, ale byť mu pozůstalí visí očima na rtech, nerozumí mu ani slovo. Za zdí hřbitova totiž příslušníci Rudé armády naschvál tůrují své motocykly. Pohřeb Jana Patočky tak probíhá v nebývale neuctivé atmosféře.

Komunisté si se signatáři Charty 77 neberou servítky.

Ode dne, kdy Československo zavalily tanky vojsk Varšavské smlouvy, uběhlo teprve šest týdnů. Ačkoliv ve svém důsledku je Pražské jaro již fakticky zlikvidováno, reformní duch v politických strukturách dosud setrval.

V čele (okupovaného) státu nadále stojí prezident Ludvík Svoboda (1895–1979), pozici prvního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa vykonává Alexander Dubček (1921–1992) a zůstává i většina členů liberálně orientované vlády Oldřicha Černíka (1921–1994). V této podivné době Československo prostřednictvím svého zástupce v New Yorku signuje Mezinárodní pakt o občanských a politických právech a též Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech, kterými se přihlašuje k linii právního státu po vzoru politicky vyspělejších západních států.

blank
Václav Havel. FOTO: Lenke Szilágyi/Creative Commons/Public Domain

Iluzorní práva

Oba dokumenty vyjdou ve Sbírce zákonů a mají tedy platit, ale neplatí. Na nedodržování závazků plynoucích z přijetí dvojice paktů pak poukáže občanská iniciativa Václava Havla (1836–2011) a Pavla Kohouta (*1928) známá jako Charta 77.

V úvodu poukazují na přijetí mezinárodních paktů o občanských právech a povinnost státu se jimi řídit. „Jejich zveřejnění nám ale s novou naléhavostí připomíná, kolik základních občanských práv platí v naší zemi zatím – bohužel – jen na papíře.

Zcela iluzorní je například právo na svobodu projevu,“ stojí v petici, kterou jenom v první vlně podepíše přes 240 lidí. „Desítkám tisíc našich občanů je znemožněno pracovat v jejich oboru jen proto, že zastávají názory odlišné od názorů oficiálních.

Jsou přitom často objektem nejrozmanitější diskriminace a šikanování ze strany úřadů i společenských organizací; zbaveni jakékoli možnosti bránit se,“ píše se dále v Chartě.

blank
Pomník Chartě 77 v pražských Dejvicích. FOTO: Gampe/Creative Commons/Public Domain

Komunisté pro Chartu?

Chartisté mají pro strach uděláno a možná trochu naivně si to Havel ve společnosti novináře Ludvíka Vaculíka (1926–2015) a herce Pavla Landovského (1936–2014) 6. ledna namíří rovnou na Federální shromáždění, jemuž chtějí kopii textu předat.

Na cestě je zadrží příslušníci Státní bezpečnosti. Šíření petice tím ale nezastaví, takže komunisté přistoupí k ostré mediální kampani. Sami tím ale paradoxně přispějí k jejímu rychlejšímu šíření. Zatímco předtím o Chartě vědělo jen pár zasvěcenců, od poloviny ledna plní kritické komentáře stránky novin snad každý den, takže se o Havlovi a jeho iniciativě dozví i v té nejposlednější vesničce.

Významný text v mediálním honu na chartisty představuje článek Ztroskotanci a samozvanci, který 12. ledna zaplní dobrou polovinu jedné strany Rudého práva…

Hrstka statečných

Největším dílem kampaně proti Chartě je podpisová akce nazývaná Anticharta (oficiálním názvem Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru), kterou se mají umělci vymezit vůči obsahu Havlovy petice.

Mnozí přitom obsah původní Charty vůbec neznají! „Naprostá většina těch, kteří podepsali Antichartu, činili tak pod nátlakem a v zájmu svého chleba s máslem v atmosféře okupační beznaděje,“ vysvětluje český spisovatel Jan Beneš (1936–2007). Svůj podpis pod reaktivní text připojí přes 7000 umělců, včetně těch nejslavnějších. Podepsat odmítla jen hrstka, mezi nimi například zpěvák Vladimír Mišík (*1947) či herečka Taťána Fischerová (1947–2019). Ani jeden z nich si několik let nezahraje… (Pokračování článku najdete v časopise History revue)

Foto: Creative Commons, Úvodní foto: Rudé právo in Ústav pro českou literaturu AV ČR/Public Domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Legendy o Černé Aggie vedly k odstranění sochy
enigmaplus.cz

Legendy o Černé Aggie vedly k...

Černá Aggie je lidový název pro sochu,...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Někteří astronomové navrhují, aby lidé dříve než na Mars letěli k Venuši
21stoleti.cz

Někteří astronomové navrhují, aby...

Venuši se občas říká sestra Země, ale podmínky na...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Mocnosti pekelné obsadily domek po mamince
skutecnepribehy.cz

Mocnosti pekelné obsadily...

Tolik jsem se na ten...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
8. ročník Salon Exceptional Watches už v říjnu
iluxus.cz

8. ročník Salon Exceptional...

Salon Exceptional Watches Praha 2022 opět přivede...