Skip to content
reklama

Sauna: Pro zdraví i pro krásu

Když se řekne sauna, každý z nás si nejspíš okamžitě vybaví Finsko. Ano, Finové jsou skutečně saunoví králové, saunu vlastní čtyři z pěti tamních domácností a koneckonců i samotný název pochází z finštiny, ale na princip saunování si Finsko nároky dělat nemůže.

Primitivní sauny existovaly už před 10 000 lety a první záznamy o saunování pocházejí už z 11. století. V průběhu středověku se saunování rozšířilo po celé Evropě, a teprve tehdy zapustilo ve Finsku hlubší kořeny.

Do střední Evropy dorazila sauna s mírným zpožděním až ve 20. letech minulého století, české sauny si daly ještě pár desetiletí načas a teprve na sklonku tisíciletí můžeme zaznamenat pořádný rozmach saunování v České republice.

Saunování je v Evropě stále populárnější, o čemž svědčí i největší evropský komplex termálních lázní nedaleko Mnichova. FOTO: Studi85/ Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Jak pomoci a neuškodit

Princip tradiční sauny je všeobecně známý. Kamna umístěná v nevelké místnosti vyhřejí prostor na teplotu od 60 do 120 stupňů, častou součástí jsou i vyhřáté kameny, které se pro zvýšení vlhkosti vzduchu průběžně polévají vodou.

Po důkladném prohřátí těla má následovat ochlazení, ať už v bazénku s chladnější vodou nebo na vzduchu, a cyklus ohřátí a zchlazení se několikrát opakuje. Sauna jako druh termoterapie tak funguje na takzvaném principu hormeze, tedy příznivého působení mírné zátěže organismu způsobem, který by ve větším měřítku naopak uškodil.

blank
Častou součástí sauny jsou vyhřáté kameny polévané vodou. FOTO: shutterstock

Úleva a příjemný pocit

Neexistuje žádná přesně stanovená doba, kterou by člověk měl v sauně strávit. Vždy záleží na jeho zdravotním stavu a pocitu. Obvykle trvá jeden cyklus prohřátí kolem 15 minut. Lidé po staletí samozřejmě netráví čas v sauně samoúčelně.

Dobře vědí o blahodárných účincích, které prohřátí organismu vyvolává. Sauna uvolňuje unavené svaly a také uklidňuje, protože do krve se tu vyplavují endorfiny, látky přinášející úlevu. Podle klinických studií může saunování přispívat ke snižování hladiny cukrů u diabetiků, posiluje srdce a díky prokrvení organismu přispívá i k lepšímu hojení ran.

blank
Pro ženy je sauna součástí péče o pokožku. FOTO: shutterstock

Prevence i rekonvalescence

Sauna má pozitivní vliv na astma, bolavé klouby nebo lupénku, uvolňuje dýchací cesty a prokrvuje končetiny, což ocení zejména majitelé studených nohou. Prokrvení se ostatně týká celého povrchu těla, takže saunu hojně vyhledávají ženy, které rády pečují o krásu své pokožky.

Pobyt v sauně je důležitou prevencí nachlazení, protože zde dochází k odstraňování hlenů obsahujících mikroby a ke zvýšení tvorby obranných látek ve sliznicích. Sauna také umí ulevit při chronickém zánětu žlučníku, slinivky i tenkého a tlustého střeva.

Saunování lékaři doporučují i pacientům s chronickým zánětem průdušek nebo s rozedmou plic a také při rekonvalescenci po akutních zánětech horních cest dýchacích. Sauna zrychluje oběhovou soustavu, buňky potom distribuují po těle více kyslíku a imunitní systém startuje tvorbu bílých krvinek, jež jsou v těle zodpovědné za boj s viry a infekcemi i za eliminaci patogenů.

S horečkou vstup zakázán

Ne pro každého se ale sauna hodí. Nedoporučuje se při chorobách srdce a krevního oběhu, protože srdeční tep se v sauně může zvýšit až o 75 procent. Také bychom do sauny neměli chodit při kožních chorobách ani s horečkou, a tedy s narušeným termoregulačním systémem.

Protože pobyt v sauně je pro tělo vždy zátěž, neměli bychom do ní také vstupovat extrémně unavení, hladoví nebo nevyspalí.

Foto: shutterstock, Studi85/ Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Déjà vu: Fenomén falešných vzpomínek?
21stoleti.cz

Déjà vu: Fenomén falešných...

Pocit „již viděného“ prožil alespoň jednou každý z nás....
Mystický Paimpontský les: Měl zde Merlin křišťálový zámek?
epochalnisvet.cz

Mystický Paimpontský les: Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný...
Svádí krásky velkou bitvu o seriálového fešáka?
nasehvezdy.cz

Svádí krásky velkou bitvu o...

MAREK LAMBORA (27) má...
Poltergeist: Velmi hlučný spolubydlící
enigmaplus.cz

Poltergeist: Velmi hlučný...

Bojíte se bytostí zla? Děláte dobře. I když s...
Zkusili jsme na vlastní kůži: Cesta do minulých životů!
enigmaplus.cz

Zkusili jsme na vlastní kůži:...

Nad domky s plochými střechami se vyhoupne ostré slunce....
Odříkaného největší krajíc, to u mě platí
skutecnepribehy.cz

Odříkaného největší krajíc, to...

Kdysi jsem o tom malém městečku povrchně...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Petříkov: Lyžování jako v Rakousku
epochanacestach.cz

Petříkov: Lyžování jako v...

Ke slavnému rakouskému zimnímu...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Douglas je nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas je nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha