Skip to content

Santérie: Magické umění kubánských diktátorů?

V  zemích latinské Ameriky, kde se náboženství silně prolíná s okultismem, můžete narazit na prazvláštní nauku s názvem santérie. O co přesně jde? A opravdu ji využívali i někteří političtí vůdci?

Šamanství domorodých indiánů, trocha katolicismu a mysticismu západoafrického kmene Yorubů, z něhož pocházelo mnoho otroků putujících na americký kontinent. Když to všechno smícháte s populární kulturou a některými znaky konzumní společnosti, dostanete santérii. Náboženství populární hlavně na Kubě či v Brazílii. Ačkoliv z větší části lze tento kult považovat za mírumilovný, objevují se i jeho zlé projevy: Kletby, rituální oběti a krev, která má podle nauky santérie obrovskou moc.

Při rituálech nemůže chybět jídlo i mnoho magických propriet.
Při rituálech nemůže chybět jídlo i mnoho magických propriet.

Čaroděj Fidel Castro

Santérie je v latinskoamerické kultuře obrovsky zakořeněná, což dokládá i fakt, že jí využívali i diktátoři. V roce 1958 proběhl v kubánské Havaně rituál stovek kněžích v bílých hábitech s cílem podpořit ve funkci diktátora Fulgencia Batistu. Nepomohlo to. Moc převzal Fidel Castro, o kterém se tvrdilo, že je Brujo – čaroděj. „Baptistovy dny byly sečteny, když se mezi prostými lidmi rozneslo, že Fidel nosí ochranné korále vyrobené jeho babičkou Celii Sánchez, která byla významnou santérkou a údajně dcerou bohyně Yemay,“ vysvětluje americký historik kubánského původu Servando González.

Fidel Castro
Fidel Castro

Drogy a jedy

I Hugo Chávez využil santérské rituály. To když rituálně obětoval v kostele kopii meče slavného národního hrdiny a osvoboditele Simona Bolívara a následně se stal doživotním venezuelským prezidentem. Skeptici ale poukazují na to, že santérie je především o předstírání. Fidel Castro prý uměl mistrně využít pověrčivosti obyčejných lidí a i kněží to dokáží velmi dobře. Využívají hlavně psychotropních látek a jedů. Ať už z rostlin, jako jsou durman, kurare, chinin a dalších, tak ze zvířat, jako je třeba ropucha obrovská.

Meč jako symbol využíval Hugo Chávez opakovaně. Údajně i při magických rituálech.
Meč jako symbol využíval Hugo Chávez opakovaně. Údajně i při magických rituálech.
Foto: www.washingtonpost.com, blog.thebocc.com, www.nearshoreamericas.com, www.unfinishedman.com, photoblog.nbcnews.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …