Domů     Sám doma: Zahrál si ve vánoční klasice i Elvis?
Sám doma: Zahrál si ve vánoční klasice i Elvis?

„Já jsem dokázal zmizení rodiny McCallisterů?!“ Je to více než 30 let, co jedna americká rodina v odjezdovém zmatku zapomene doma malého syna Kevina a zrodí se kultovní vánoční film.

Ten si po celých 27 let udrží světový rekord jako nejvýdělečnější hraná komedie na domácím trhu.

Role modrookého rošťáka bojujícího se zloději udělá z tehdy desetiletého Macaulaye Culkina (*1980) dětskou filmovou hvězdu obřího formátu. Nahlédněte s námi do zákulisí natáčení tohoto filmu a dozvíte se věci, které jste nejspíš vůbec netušili!

Na hit stačí deset dnů

I když se může zdát, že vymyslet podobný příběh plný promyšlených zápletek a gagů může trvat věčnost, v tomto případě to neplatí. Scénárista John Hughes (1950-2009) zvládne napsat scénář za méně než 10 dnů.

A i když si je už při psaní jistý, že do hlavní role se bude skvěle hodit talentovaný Macaulay Culkin, režisér Chris Columbus (*1958) o tom není tak úplně přesvědčený.

Během konkurzu si vyzkouší další stovku potenciálních hlavních hrdinů, aby nakonec zjistil, že scénárista měl pravdu.

Povede se i výběr zlodějů, takzvaných Mokrých banditů, a to i přes to, že původně režisér nabídne roli padoucha jménem Harry Lyme hvězdnému Robertu De Nirovi (*1943), který ji odmítne.

Nakonec se v ní objeví Joe Pesci (*1943) a jeho kumpána Marva Murchinse ztvární Daniel Stern (*1957).

Bez Macaulaye Culkina by film zřejmě nebyl takovým hitem.(Foto: Alan Light / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Bez Macaulaye Culkina by film zřejmě nebyl takovým hitem.(Foto: Alan Light / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Cameo pro krále?

Na setkání se zloději nezapomene nejen filmový Kevin, ale ani samotný Macaulay Culkin. Z natáčení filmu si odnáší památku v podobě jizvy. K té přijde poté, co mu padouch Harry Lyme vyhrožuje, že mu ukousne všechny prsty.

Při jedné zkoušce Joe Pesci chlapce nechtěně doopravdy kousne a poraní mu kůži. Ale ve filmu jsou i postavy, které tam vůbec být neměly.

Původně hrůzu nahánějící soused, který dá nakonec Kevinovi lekci o důležitosti rodiny, je do scénáře doplněný na popud režiséra. Ten se totiž domnívá, že vánočnímu filmu by prospěla větší dávka sentimentu.

A když už jsme u postav, které v něm být neměly, můžeme zmínit i konspirační teorii o tom, že se ve filmu 13 let po své smrti objevuje sám Elvis Presley (1935-1977).

Ve scéně, kdy se Kevinova matka hádá na letišti s prodejcem letenek, je vpravo za ní komparzista s vousy, který se vzdáleně podobá králi rock’n’rollu. Ale ukáže se, že jde o kamaráda samotného režiséra.

Chris Columbus režíroval i řadu dalších úspěšných snímků, jako třeba filmy o Harry Potterovi nebo komedii Táta v sukních.(Foto: Lugi Novi / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
Chris Columbus režíroval i řadu dalších úspěšných snímků, jako třeba filmy o Harry Potterovi nebo komedii Táta v sukních.(Foto: Lugi Novi / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)

Rezidence na prodej

Atmosféra by nebyla dokonalá, kdyby na Vánoce scházel sníh. Ve filmu je použito velké množství umělého sněhu. Po skončení natáčení produkce věnuje část Lyrické opeře v Chicagu, která ho poté používá ve svých inscenacích.

Právě v tomto městě a jeho okolí se film Sám doma natáčel. Ikonický dům rodiny McCallisterových se nachází v městečku Winnetka asi 26 kilometrů od Chicaga.

Jde o rezidenci s pěti ložnicemi a v roce 2015 ho majitelé prodají za 1,585 milionu dolarů (tehdy téměř 32 milionů korun). Původně však za něj požadovali téměř o milion dolarů více.

Kevinův dům na stromě na zahradě je přitom postavený speciálně pro film a po skončení natáčení je zbourán.

A protože je snímek od počátku obřím kasovním trhákem, který dodnes vydělal okolo 500 milionu dolarů (přes 10 miliard korun), v roce 1992 vznikne i pokračování Sám doma 2: Ztracen v New Yorku.

Film se natáčel v Chicagu a blízkém okolí a poprvé se v kinech objevil v listopadu 1990.(Foto: 12019 / Pixabay)
Film se natáčel v Chicagu a blízkém okolí a poprvé se v kinech objevil v listopadu 1990.(Foto: 12019 / Pixabay)

Zajímavost: Tajemství černobílé gangsterky

Malý Kevin sleduje starý film s mafiánskou tematikou, kterým se následně při svých kouscích nechá inspirovat. Ale i když vypadá film autenticky, nikde na něj nenarazíte.

Je to proto, že snímek s názvem Angels with Filthy Souls (Andělé se špinavými dušemi) je jen okolo půldruhé minuty dlouhý a je natočený speciálně pro film Sám doma.

Vznikne za jediný den v tělocvičně střední školy, v jejímž bazénu se také natáčí scéna, kdy Kevin běží zatopeným sklepem.

Pro pokračování Sám doma 2: Ztracen v New Yorku vznikne další díl, které nese název Angels with Even Filthier Souls (Andělé s ještě špinavějšími dušemi).

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Anarchosyn / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Související články
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
svět zločinu
Pedofil se ve věznici nedožil rána
Je to všemi milovaný a usměvavý chlapec. Má ale tu smůlu, že onoho dne narazí na lidskou zrůdu. Ta ho vezme k sobě domů. Jakmile se za nimi zaklapnou dveře, chlapce znásilní a ubodá bajonetem. Případ, který dodnes lidem z města Ostrov u Karlových Varů vhání slzy do očí. Sexuální deviant a pedofil tam podle […]
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
panidomu.cz
Bez masa to nejde? Jde! Co radí vegetariáni?
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř