Domů     S konceptem totální války přišli už Američané!
S konceptem totální války přišli už Američané!
7.1.2021

Ve válce Severu proti Jihu rozvinuli předně generálové států Unie, tedy průmyslově vyspělejšího severu, taktiku spálené země. Centralizační tendence severních států a koketování se zrušením otroctví se tuze nelíbilo státům jižním, tedy státům Konfederace.

Občanská válka se rozjížděla pomalu a k první velké bitvě došlo v červenci roku 1861.

Jedním z nejvýznamnějších generálů Unie byl jistý Philip Henry Sheridan (1831–1888) a o něco známější William Tecumseh Sherman (1820–1891), který to později dotáhl až na vrchního velitele armády celých Spojených států amerických.

Právě oni dva jsou muži, kteří si vyslouží pověst praktiků taktiky spálené země a v podstatě i totální války.

Ničení Atlanty, demolice budov, vleklé požáry a vytrhávání kolejnic...
Ničení Atlanty, demolice budov, vleklé požáry a vytrhávání kolejnic…

Atlanta lehne popelem

Sherman se vyznamenal především svým legendárním „pochodem k moři“ se svou 60tisícovou armádou v roce 1864, do té doby totiž neměl na účtu žádný oslnivý úspěch ve válce.

Jeho armáda procházela k Atlantiku přes stát Georgia a Karolína a její pochod se zapsal do dějin, bohužel ne jen v pozitivním smyslu.

Cílem Shermana byla nejprve porážka vojska jižanského generála Josepha Johnstona (1807–1897) a následný útok do zad hlavních nepřátelských sil.

Zpočátku se Shermanovi dařilo a Johnstonovy muže zahnal až ke městě Atlanta, kde se unionistický generál skutečně „vyznamenal“. Systematickým ostřelováním města přišlo o život mnoho civilistů, zejména žen a dětí.

Město se po několika dnech vzdalo, Konfederace uznala dílčí porážku. Shermanovi to však nestačilo a Atlantu zapálil. Z původně 3600 domů jich řádění pekelného živlu přečkalo asi jen 400. Následoval onen pochod k moři…

Generál Sherman ničil vše, co se mu postavilo do cesty. Stal se otcem totální války.
Generál Sherman ničil vše, co se mu postavilo do cesty. Stal se otcem totální války.

Totální válka

Pochod probíhal v podstatě kontinuálně od 15. listopadu (v Atlantě) a pokračoval až do 21. prosince, kde skončil ve městě Savannah. Sherman byl pevně rozhodnutý, že zničí naprosto vše, především však nepřátelskou vůli k jakémukoliv dalšímu odporu.

Unionistické jednotky postupovaly na Savannah v pásu širokém 100 kilometrů a ničily úplně všechno! Pro vojáky Shermana se vžilo označení „drancíři“ a nutno říct, že jde ještě o poměrně mírné slůvko. Nehořely totiž jen průmyslové objekty.

V plamenech se ocitla pole, farmy, bavlna, obilí, dobytek, železnice, cesty, a dokonce i těla obyvatel jednotlivých stavení. Vše, co by se nějak mohlo hodit mužům Konfederace, vzalo za své.

Zkáza a zvěrstva rozsévaná Shermanem a jeho lidmi se stala předobrazem totální války vedené i proti civilistům. Koncept se následně uplatnil ve druhé světové válce, v Korejské válce a také ve válce ve Vietnamu.

Ve válce Severu proti Jihu nakonec přeci jen zvítězil Sever.
Ve válce Severu proti Jihu nakonec přeci jen zvítězil Sever.

Spíše vojenská promenáda

„Shermanovi muži nahromadili všechny smlouvy i právní listiny před soud a spálili je. Činili tak proto, aby nešlo dokázat vlastnictví rozsáhlých plantáží.

Tyto akce byly obzvlášť zhoubné pro všechny kronikáře a genealogy v Georgii a v Jižní Karolíně,“ uvádějí historici. Po šestatřicet dní, kdy se armáda přesouvala Georgií jen s minimálním odporem, plundrovala venkov.

Šlo spíš o jakousi vojenskou promenádu, vyžadující jen tolik vojenské dovednosti či zručnosti a statečnosti, kolik představovalo úsilí vynaložené proti bezbranným občanům. Jeden z vojáků Shermana ke zkáze pragmaticky dodal:

„Je třeba jim ukázat osobní bídu, kterou přináší válka a naprostou bezmocnost a neschopnost jejich vlády chránit je.

Pokud tato hrůza a žal paralyzují jejich manžele a otce, kteří proti nám bojují, přinese to milosrdný konec.“ Z dobytého Savannah vstoupil Sherman do Jižní Karolíny a pochod pokračoval až do pobřežního Charlestonu.

Odtud se vydal zpět do vnitrozemí a bestiálně pokořil metropoli státu, průmyslově rozvinutou Columbii. Začalo systematické plenění a rabování. „Generál Sherman má dost zlata a stříbra na to, aby založil banku.

Jen jeho podíl zlatých hodinek v Columbii činí 275 kusů,“ hlásil později poručík Shermanovy armády Myers. Pak už město zachvátily plameny.

Generál Ulysses S. Grant
Generál Ulysses S. Grant

Kontroverzní generál Sheridan

Na přímý příkaz Shermana jednal také generál Sheridan v jižanské Virginii. Do toho poslouchal také příkazy vrchního velitele seveřanů Ulyssese S. Granta (1822–1885).

„Nepřítel nesmí poznat odpočinek… Zničte veškeré železnice a obilí, které můžete. Zabavte zásoby všeho druhu, a černochy, aby se nemohlo znovu pěstovat. Pokud má válka pokračovat další rok, musí z údolí Shenandoah zbýt jen špinavá pustina,“ přikázal.

Právě rozsáhlé virginské údolí Shenandoah si Sheridan vzal na starost. V roce 1864 zde na hlavu porazil vojenské jednotky Konfederace a jeho následné kompletní zničení ekonomické infrastruktury údolí dostalo název „Pálení“.

Sheridan později využil taktiku spálené země při bojích s Indiány na Velkých pláních.

Právě z tohoto prostředí pochází jeho výrok z roku 1876: „Jediný dobrý Indián je mrtvý Indián.“ Přesto je jeho osoba vnímaná jako klíčová pro dosažení vítězství severu v americké občanské válce a mnohými je oslavován jako hrdina i dnes.

Foto: Shutterstock, Wikimedia
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml