Domů     S konceptem totální války přišli už Američané!
S konceptem totální války přišli už Američané!
7.1.2021

Ve válce Severu proti Jihu rozvinuli předně generálové států Unie, tedy průmyslově vyspělejšího severu, taktiku spálené země. Centralizační tendence severních států a koketování se zrušením otroctví se tuze nelíbilo státům jižním, tedy státům Konfederace.

Občanská válka se rozjížděla pomalu a k první velké bitvě došlo v červenci roku 1861.

Jedním z nejvýznamnějších generálů Unie byl jistý Philip Henry Sheridan (1831–1888) a o něco známější William Tecumseh Sherman (1820–1891), který to později dotáhl až na vrchního velitele armády celých Spojených států amerických.

Právě oni dva jsou muži, kteří si vyslouží pověst praktiků taktiky spálené země a v podstatě i totální války.

Ničení Atlanty, demolice budov, vleklé požáry a vytrhávání kolejnic...
Ničení Atlanty, demolice budov, vleklé požáry a vytrhávání kolejnic…

Atlanta lehne popelem

Sherman se vyznamenal především svým legendárním „pochodem k moři“ se svou 60tisícovou armádou v roce 1864, do té doby totiž neměl na účtu žádný oslnivý úspěch ve válce.

Jeho armáda procházela k Atlantiku přes stát Georgia a Karolína a její pochod se zapsal do dějin, bohužel ne jen v pozitivním smyslu.

Cílem Shermana byla nejprve porážka vojska jižanského generála Josepha Johnstona (1807–1897) a následný útok do zad hlavních nepřátelských sil.

Zpočátku se Shermanovi dařilo a Johnstonovy muže zahnal až ke městě Atlanta, kde se unionistický generál skutečně „vyznamenal“. Systematickým ostřelováním města přišlo o život mnoho civilistů, zejména žen a dětí.

Město se po několika dnech vzdalo, Konfederace uznala dílčí porážku. Shermanovi to však nestačilo a Atlantu zapálil. Z původně 3600 domů jich řádění pekelného živlu přečkalo asi jen 400. Následoval onen pochod k moři…

Generál Sherman ničil vše, co se mu postavilo do cesty. Stal se otcem totální války.
Generál Sherman ničil vše, co se mu postavilo do cesty. Stal se otcem totální války.

Totální válka

Pochod probíhal v podstatě kontinuálně od 15. listopadu (v Atlantě) a pokračoval až do 21. prosince, kde skončil ve městě Savannah. Sherman byl pevně rozhodnutý, že zničí naprosto vše, především však nepřátelskou vůli k jakémukoliv dalšímu odporu.

Unionistické jednotky postupovaly na Savannah v pásu širokém 100 kilometrů a ničily úplně všechno! Pro vojáky Shermana se vžilo označení „drancíři“ a nutno říct, že jde ještě o poměrně mírné slůvko. Nehořely totiž jen průmyslové objekty.

V plamenech se ocitla pole, farmy, bavlna, obilí, dobytek, železnice, cesty, a dokonce i těla obyvatel jednotlivých stavení. Vše, co by se nějak mohlo hodit mužům Konfederace, vzalo za své.

Zkáza a zvěrstva rozsévaná Shermanem a jeho lidmi se stala předobrazem totální války vedené i proti civilistům. Koncept se následně uplatnil ve druhé světové válce, v Korejské válce a také ve válce ve Vietnamu.

Ve válce Severu proti Jihu nakonec přeci jen zvítězil Sever.
Ve válce Severu proti Jihu nakonec přeci jen zvítězil Sever.

Spíše vojenská promenáda

„Shermanovi muži nahromadili všechny smlouvy i právní listiny před soud a spálili je. Činili tak proto, aby nešlo dokázat vlastnictví rozsáhlých plantáží.

Tyto akce byly obzvlášť zhoubné pro všechny kronikáře a genealogy v Georgii a v Jižní Karolíně,“ uvádějí historici. Po šestatřicet dní, kdy se armáda přesouvala Georgií jen s minimálním odporem, plundrovala venkov.

Šlo spíš o jakousi vojenskou promenádu, vyžadující jen tolik vojenské dovednosti či zručnosti a statečnosti, kolik představovalo úsilí vynaložené proti bezbranným občanům. Jeden z vojáků Shermana ke zkáze pragmaticky dodal:

„Je třeba jim ukázat osobní bídu, kterou přináší válka a naprostou bezmocnost a neschopnost jejich vlády chránit je.

Pokud tato hrůza a žal paralyzují jejich manžele a otce, kteří proti nám bojují, přinese to milosrdný konec.“ Z dobytého Savannah vstoupil Sherman do Jižní Karolíny a pochod pokračoval až do pobřežního Charlestonu.

Odtud se vydal zpět do vnitrozemí a bestiálně pokořil metropoli státu, průmyslově rozvinutou Columbii. Začalo systematické plenění a rabování. „Generál Sherman má dost zlata a stříbra na to, aby založil banku.

Jen jeho podíl zlatých hodinek v Columbii činí 275 kusů,“ hlásil později poručík Shermanovy armády Myers. Pak už město zachvátily plameny.

Generál Ulysses S. Grant
Generál Ulysses S. Grant

Kontroverzní generál Sheridan

Na přímý příkaz Shermana jednal také generál Sheridan v jižanské Virginii. Do toho poslouchal také příkazy vrchního velitele seveřanů Ulyssese S. Granta (1822–1885).

„Nepřítel nesmí poznat odpočinek… Zničte veškeré železnice a obilí, které můžete. Zabavte zásoby všeho druhu, a černochy, aby se nemohlo znovu pěstovat. Pokud má válka pokračovat další rok, musí z údolí Shenandoah zbýt jen špinavá pustina,“ přikázal.

Právě rozsáhlé virginské údolí Shenandoah si Sheridan vzal na starost. V roce 1864 zde na hlavu porazil vojenské jednotky Konfederace a jeho následné kompletní zničení ekonomické infrastruktury údolí dostalo název „Pálení“.

Sheridan později využil taktiku spálené země při bojích s Indiány na Velkých pláních.

Právě z tohoto prostředí pochází jeho výrok z roku 1876: „Jediný dobrý Indián je mrtvý Indián.“ Přesto je jeho osoba vnímaná jako klíčová pro dosažení vítězství severu v americké občanské válce a mnohými je oslavován jako hrdina i dnes.

Foto: Shutterstock, Wikimedia
reklama
Související články
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
zajímavosti
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
reklama
věda a technika
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec