Skip to content
reklama
reklama

Rychlé tužky: Nejznámější hesla z křížovek

Tlo je prkenný strop, aja španělská chůva a sibiřský veletok Lena. V tom nejsou žádné nejasnosti a vše si lze snadno představit. Ale co třeba lovkyně perel z Japonska, kočovní nájezdníci anebo ledovcový kotel?

Co je za slovy, která se často vyskytují v křížovkách a nadšenci do „kouzelných mřížek“ je do nich vepíšou tak rychle, že je ani nenapadne nad nimi přemýšlet? Posviťme si na některá z těch nejznámějších.

Na jediný nádech

Výraz: ama

Co: lovkyně perel

Odhaduje se, že japonské potápěčky mají tradici dlouhou až 3000 let, první písemný záznam však pochází z 8. století. Poptávka po jejich umění vzroste na konci 19. století, kdy se na trhu objeví uměle pěstované perly.

Potápěčky pak vkládají do lastur pod hladinou předměty, které povzbudí tvorbu perel. Zatímco kdysi nosívají amy jen bederní roušku a pokrývku vlasů, dnes používají potápěčský oblek. Řemeslo, ke kterému jsou dívky vychovávány od dětství, je však už téměř na vymření: zatímco v polovině minulého století jich bylo okolo 17 000, dnes už zbývá jen zhruba 2000 žen, které své umění využívají k lovu mořských plodů, a mnohé z nich již překročily sedmdesátku.

blank
Pastevecké zkušenosti mongolských Aratů jsou vyhlášené. (Foto: Kanenori / Pixabay)

Odborníci na pastvu

Výraz: arat

Co: mongolský pastevec

Aratové je mongolské etnikum, žijící v Mongolsku a v Číně. Jejich hlavní činností je pasení dobytka, v této oblasti jsou nesmírně zběhlí a jejich zkušenosti jsou vysoce ceněny. Před revolucí v roce 1921, kdy je po vyhnání Číňanů a poté bělogvardějců po rozšíření ruské občanské války na východ vyhlášeno nezávislé Mongolsko, tvořili Aratové zhruba 92 procent mongolské populace a vlastnili asi polovinu hospodářských zvířat, která se v zemi nacházela.

V Číně žijí Aratové v provinciích Vnitřní Mongolsko, Sin-ťiang a Čching-chaj. Někteří rolníci z Tuvinské republiky, ležící v Rusku na Sibiři, se také nazývají Aratové.

blank
Až tele trochu vyroste, může dostávat speciální nápoj s otrubami.(Foto: Wayne Decker / Pixabay)

Dobrota z chléva

Výraz: okal

Co: nápoj pro dobytek

Jde o dobytčí nápoj, obsahující otruby, šrot nebo mouku. „Teleti se později sbírané mléko a okal místo teplého mléka dávati může,“ píše se v dobové literatuře. Může se jednat i o odvar z krup. Termín okal se někdy používá také pro zkalenou vodu po záplavách nebo mokrou hlínu.

V křížovkách se však lze setkat rovněž s výrazem „okal“ či „okál“, který nemá se zvířaty nic společného. Jde o populární montovaný domek z dob bývalého Československa, který u nás začal stavět od 70.

let 20. století podnik Rudné doly Jeseník po zakoupení licence od západoněmecké firmy OKAL. Stal se velmi oblíbeným produktem a domků u nás vyrostlo velké množství.

blank
Plešné jezero na Šumavě je ledovcového původu.(Foto: RocheDirac / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Skalnatý kráter

Výraz: kar

Co: ledovcový kotel

Kar je široký závěr horského údolí půlkruhovitého tvaru se strmými skalními stěnami a plochým nebo vyhloubeným dnem. To může být vyplněno jezerem. Tento tvar vzniká působením ledovců, které svou erozí narušují podloží.

Kary mohou vznikat nejenom ve velehorách, ale i v menších nadmořských výškách. Obvykle jsou ze tří stran obklopeny strmými srázy, čtvrtou stranou je odváděna ledovcová masa. Protože kar samotný je poměrně často zanořený pod okolní terén, po ústupu ledovce bývá zaplněn vodou.

Tyto vodní tvary se nazývají ledovcová jezírka, označovaná také jako plesa. U nás je lze najít na Šumavě (např. Černé jezero nebo Plešné jezero), v Krkonoších (Úpská jáma) anebo v Jeseníkách (Velká kotlina).

blank
Zobrazení Sarmata na římském sarkofágu z 2. století n. l. (Foto: Jean-Pol Grandmont / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Důležití kočovníci

Výraz: sarmat/alan

Co: příslušník kočovného národa

Sarmati jsou kočovný a pastevecký lid, pocházející ze středních částí euroasijské stepi. Jejich území bylo starověkým učencům známé jako Sarmátie a zahrnovalo hlavně část dnešní Ukrajiny, Ruska či Balkánu.

Mezi tyto kmeny patřili také Alani, kmenový svaz íránského původu, který se významně zapsal do evropských poměrů v době stěhování národů koncem starověku a počátkem středověku. Okolo 1. století se přesunou na území dnešní Ukrajiny a některých okolních regionů a podnikají nájezdy do Persie a okolo 4.

století se objevují na římských hranicích podél Dunaje. Posléze se jedna část přemístí na západ a připojí se ke germánským kmenům, druhá se stane předky některých etnik, žijící v zakavkazských republikách jižního Ruska.

Foto: Pixabay, commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Fg2 / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...