Domů     Rychlé tužky: Nejznámější hesla z křížovek
Rychlé tužky: Nejznámější hesla z křížovek

Tlo je prkenný strop, aja španělská chůva a sibiřský veletok Lena. V tom nejsou žádné nejasnosti a vše si lze snadno představit. Ale co třeba lovkyně perel z Japonska, kočovní nájezdníci anebo ledovcový kotel?

Co je za slovy, která se často vyskytují v křížovkách a nadšenci do „kouzelných mřížek“ je do nich vepíšou tak rychle, že je ani nenapadne nad nimi přemýšlet? Posviťme si na některá z těch nejznámějších.

Na jediný nádech

Výraz: ama

Co: lovkyně perel

Odhaduje se, že japonské potápěčky mají tradici dlouhou až 3000 let, první písemný záznam však pochází z 8. století. Poptávka po jejich umění vzroste na konci 19. století, kdy se na trhu objeví uměle pěstované perly.

Potápěčky pak vkládají do lastur pod hladinou předměty, které povzbudí tvorbu perel. Zatímco kdysi nosívají amy jen bederní roušku a pokrývku vlasů, dnes používají potápěčský oblek.

Řemeslo, ke kterému jsou dívky vychovávány od dětství, je však už téměř na vymření:

zatímco v polovině minulého století jich bylo okolo 17 000, dnes už zbývá jen zhruba 2000 žen, které své umění využívají k lovu mořských plodů, a mnohé z nich již překročily sedmdesátku.

Pastevecké zkušenosti mongolských Aratů jsou vyhlášené. (Foto: Kanenori / Pixabay)
Pastevecké zkušenosti mongolských Aratů jsou vyhlášené. (Foto: Kanenori / Pixabay)

Odborníci na pastvu

Výraz: arat

Co: mongolský pastevec

Aratové je mongolské etnikum, žijící v Mongolsku a v Číně. Jejich hlavní činností je pasení dobytka, v této oblasti jsou nesmírně zběhlí a jejich zkušenosti jsou vysoce ceněny.

Před revolucí v roce 1921, kdy je po vyhnání Číňanů a poté bělogvardějců po rozšíření ruské občanské války na východ vyhlášeno nezávislé Mongolsko, tvořili Aratové zhruba 92 procent mongolské populace a vlastnili asi polovinu hospodářských zvířat, která se v zemi nacházela.

V Číně žijí Aratové v provinciích Vnitřní Mongolsko, Sin-ťiang a Čching-chaj. Někteří rolníci z Tuvinské republiky, ležící v Rusku na Sibiři, se také nazývají Aratové.

Až tele trochu vyroste, může dostávat speciální nápoj s otrubami.(Foto: Wayne Decker / Pixabay)
Až tele trochu vyroste, může dostávat speciální nápoj s otrubami.(Foto: Wayne Decker / Pixabay)

Dobrota z chléva

Výraz: okal

Co: nápoj pro dobytek

Jde o dobytčí nápoj, obsahující otruby, šrot nebo mouku. „Teleti se později sbírané mléko a okal místo teplého mléka dávati může,“ píše se v dobové literatuře. Může se jednat i o odvar z krup.

Termín okal se někdy používá také pro zkalenou vodu po záplavách nebo mokrou hlínu. V křížovkách se však lze setkat rovněž s výrazem „okal“ či „okál“, který nemá se zvířaty nic společného.

Jde o populární montovaný domek z dob bývalého Československa, který u nás začal stavět od 70. let 20. století podnik Rudné doly Jeseník po zakoupení licence od západoněmecké firmy OKAL. Stal se velmi oblíbeným produktem a domků u nás vyrostlo velké množství.

Plešné jezero na Šumavě je ledovcového původu.(Foto: RocheDirac / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Plešné jezero na Šumavě je ledovcového původu.(Foto: RocheDirac / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Skalnatý kráter

Výraz: kar

Co: ledovcový kotel

Kar je široký závěr horského údolí půlkruhovitého tvaru se strmými skalními stěnami a plochým nebo vyhloubeným dnem. To může být vyplněno jezerem. Tento tvar vzniká působením ledovců, které svou erozí narušují podloží.

Kary mohou vznikat nejenom ve velehorách, ale i v menších nadmořských výškách. Obvykle jsou ze tří stran obklopeny strmými srázy, čtvrtou stranou je odváděna ledovcová masa.

Protože kar samotný je poměrně často zanořený pod okolní terén, po ústupu ledovce bývá zaplněn vodou. Tyto vodní tvary se nazývají ledovcová jezírka, označovaná také jako plesa.

U nás je lze najít na Šumavě (např. Černé jezero nebo Plešné jezero), v Krkonoších (Úpská jáma) anebo v Jeseníkách (Velká kotlina).

Zobrazení Sarmata na římském sarkofágu z 2. století n. l. (Foto: Jean-Pol Grandmont / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Zobrazení Sarmata na římském sarkofágu z 2. století n. l. (Foto: Jean-Pol Grandmont / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Důležití kočovníci

Výraz: sarmat/alan

Co: příslušník kočovného národa

Sarmati jsou kočovný a pastevecký lid, pocházející ze středních částí euroasijské stepi. Jejich území bylo starověkým učencům známé jako Sarmátie a zahrnovalo hlavně část dnešní Ukrajiny, Ruska či Balkánu.

Mezi tyto kmeny patřili také Alani, kmenový svaz íránského původu, který se významně zapsal do evropských poměrů v době stěhování národů koncem starověku a počátkem středověku.

Okolo 1. století se přesunou na území dnešní Ukrajiny a některých okolních regionů a podnikají nájezdy do Persie a okolo 4. století se objevují na římských hranicích podél Dunaje.

Posléze se jedna část přemístí na západ a připojí se ke germánským kmenům, druhá se stane předky některých etnik, žijící v zakavkazských republikách jižního Ruska.

Foto: Pixabay, commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Fg2 / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Související články
Zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Zajímavosti
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Zajímavosti
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
Zajímavosti
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
reklama
historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
reklama
historie
Proč se mladý Karel IV. hádal se svým otcem?
Když se Karel IV. snaží roku 1335 řešit spory s polským králem Kazimíre III. Velikým a římským císařem Ludvíkem IV. Bavorem, ještě v předvečer všech jednání a radovánek málem došlo k ostrému konfliktu mezi ním a otcem. Proradní šlechtici a rádcové chodí za Janem a připomínají mu: „Pane, mějte se na pozoru! Váš syn má v království mnoho vašich […]
Španělská chřipka: Virus, který si vybere špatného muže
Některé nemoci jsou jen nepříjemné. Jiné se ve formě epidemií přeženou světem, zanechají po sobě miliony mrtvých a v historii nepřehlédnutelnou šlápotu. Některé z nich však svět ovlivní způsobem, který není na první pohled patrný. Zatímco První světové válce dochází dech a pomalu se chýlí ke konci, epidemie zmutovaného chřipkového viru H1N1 na síle nabírá (podrobně jste […]
Německá letecká esa: Někteří měli devět životů jako kočky
Letoun Messerschmitt Me 262 pálí 24. dubna 1945 v prostoru bavorského Donauwörthu proti americkým bombardérům B-26. Pilotuje ho Günther Lützow (1912–1945), který si už připsal 108 sestřelů. Z této akce se už ale nevrátí. Jeho letoun ani tělo se nenajdou. Ve chvíli, kdy Adolf Galland (1912–1996) dostal od svého otce k 19. narozeninám kluzák, bylo o jeho osudu […]
Osudy československých letců za 2. světové války: Nepřátele posílali na onen svět jako na běžícím pásu
Nejstarším bardem mezi našimi letci se stává Alois Vašátko (1908–1942). Když prchá do Polska, v životopise má už deset let vojenské služby. Zničí 15 nepřátelských letounů, než mu návrat na zem překazí německý Focke-Wulf Fw 190. František Peřina (1911–2006) reprezentoval vlast už v roce 1937 na letecké přehlídce v Curychu. I když v bojích s Němci strávil jen chvilku, protože […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet