Skip to content
reklama

Rychlé tužky: Nejznámější hesla z křížovek

Tlo je prkenný strop, aja španělská chůva a sibiřský veletok Lena. V tom nejsou žádné nejasnosti a vše si lze snadno představit. Ale co třeba lovkyně perel z Japonska, kočovní nájezdníci anebo ledovcový kotel?

Co je za slovy, která se často vyskytují v křížovkách a nadšenci do „kouzelných mřížek“ je do nich vepíšou tak rychle, že je ani nenapadne nad nimi přemýšlet? Posviťme si na některá z těch nejznámějších.

Na jediný nádech

Výraz: ama

Co: lovkyně perel

Odhaduje se, že japonské potápěčky mají tradici dlouhou až 3000 let, první písemný záznam však pochází z 8. století. Poptávka po jejich umění vzroste na konci 19. století, kdy se na trhu objeví uměle pěstované perly.

Potápěčky pak vkládají do lastur pod hladinou předměty, které povzbudí tvorbu perel. Zatímco kdysi nosívají amy jen bederní roušku a pokrývku vlasů, dnes používají potápěčský oblek. Řemeslo, ke kterému jsou dívky vychovávány od dětství, je však už téměř na vymření: zatímco v polovině minulého století jich bylo okolo 17 000, dnes už zbývá jen zhruba 2000 žen, které své umění využívají k lovu mořských plodů, a mnohé z nich již překročily sedmdesátku.

Pastevecké zkušenosti mongolských Aratů jsou vyhlášené. (Foto: Kanenori / Pixabay)

Odborníci na pastvu

Výraz: arat

Co: mongolský pastevec

Aratové je mongolské etnikum, žijící v Mongolsku a v Číně. Jejich hlavní činností je pasení dobytka, v této oblasti jsou nesmírně zběhlí a jejich zkušenosti jsou vysoce ceněny. Před revolucí v roce 1921, kdy je po vyhnání Číňanů a poté bělogvardějců po rozšíření ruské občanské války na východ vyhlášeno nezávislé Mongolsko, tvořili Aratové zhruba 92 procent mongolské populace a vlastnili asi polovinu hospodářských zvířat, která se v zemi nacházela.

V Číně žijí Aratové v provinciích Vnitřní Mongolsko, Sin-ťiang a Čching-chaj. Někteří rolníci z Tuvinské republiky, ležící v Rusku na Sibiři, se také nazývají Aratové.

blank
Až tele trochu vyroste, může dostávat speciální nápoj s otrubami.(Foto: Wayne Decker / Pixabay)

Dobrota z chléva

Výraz: okal

Co: nápoj pro dobytek

Jde o dobytčí nápoj, obsahující otruby, šrot nebo mouku. „Teleti se později sbírané mléko a okal místo teplého mléka dávati může,“ píše se v dobové literatuře. Může se jednat i o odvar z krup. Termín okal se někdy používá také pro zkalenou vodu po záplavách nebo mokrou hlínu.

V křížovkách se však lze setkat rovněž s výrazem „okal“ či „okál“, který nemá se zvířaty nic společného. Jde o populární montovaný domek z dob bývalého Československa, který u nás začal stavět od 70.

let 20. století podnik Rudné doly Jeseník po zakoupení licence od západoněmecké firmy OKAL. Stal se velmi oblíbeným produktem a domků u nás vyrostlo velké množství.

blank
Plešné jezero na Šumavě je ledovcového původu.(Foto: RocheDirac / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Skalnatý kráter

Výraz: kar

Co: ledovcový kotel

Kar je široký závěr horského údolí půlkruhovitého tvaru se strmými skalními stěnami a plochým nebo vyhloubeným dnem. To může být vyplněno jezerem. Tento tvar vzniká působením ledovců, které svou erozí narušují podloží.

Kary mohou vznikat nejenom ve velehorách, ale i v menších nadmořských výškách. Obvykle jsou ze tří stran obklopeny strmými srázy, čtvrtou stranou je odváděna ledovcová masa. Protože kar samotný je poměrně často zanořený pod okolní terén, po ústupu ledovce bývá zaplněn vodou.

Tyto vodní tvary se nazývají ledovcová jezírka, označovaná také jako plesa. U nás je lze najít na Šumavě (např. Černé jezero nebo Plešné jezero), v Krkonoších (Úpská jáma) anebo v Jeseníkách (Velká kotlina).

blank
Zobrazení Sarmata na římském sarkofágu z 2. století n. l. (Foto: Jean-Pol Grandmont / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Důležití kočovníci

Výraz: sarmat/alan

Co: příslušník kočovného národa

Sarmati jsou kočovný a pastevecký lid, pocházející ze středních částí euroasijské stepi. Jejich území bylo starověkým učencům známé jako Sarmátie a zahrnovalo hlavně část dnešní Ukrajiny, Ruska či Balkánu.

Mezi tyto kmeny patřili také Alani, kmenový svaz íránského původu, který se významně zapsal do evropských poměrů v době stěhování národů koncem starověku a počátkem středověku. Okolo 1. století se přesunou na území dnešní Ukrajiny a některých okolních regionů a podnikají nájezdy do Persie a okolo 4.

století se objevují na římských hranicích podél Dunaje. Posléze se jedna část přemístí na západ a připojí se ke germánským kmenům, druhá se stane předky některých etnik, žijící v zakavkazských republikách jižního Ruska.

Foto: Pixabay, commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Fg2 / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Teror na Istrii. Pronásledoval vesničany upír?
enigmaplus.cz

Teror na Istrii....

Vesnice se topí ve tmě. Za zavřenými...
Pražanům začíná Maraton s roztroušenou sklerózou
21stoleti.cz

Pražanům začíná Maraton...

Čeká je symbolická trasa z Maratonu do...
Kraj vysočina: Židovské památky v Polné
epochanacestach.cz

Kraj vysočina: Židovské...

Polenské ghetto (dnešní...
Chystá velkou pomstu! A co na to Bertramka?
nasehvezdy.cz

Chystá velkou pomstu! A co...

Dominika Gottová (47)...
Ze staré stoličky nová
panidomu.cz

Ze staré stoličky nová

Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho...
Zmizení Charlese Ashmorea: Po chlapci zůstaly jen šlépěje ve sněhu!
enigmaplus.cz

Zmizení Charlese Ashmorea: Po...

V noci se vydal nabrat vodu z...
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz

Excentrická svatyně...

Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs...
Je snad herečka Hana Holišová těhotná s přítelem, který je ženatý?
nasehvezdy.cz

Je snad herečka Hana Holišová...

HANA HOLIŠOVÁ (42) si své soukromí...
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz

Rosslynská kaple: Ukrývá...

Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a...
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz

Klara Rott The Spa v...

Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo...
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz

Slavnostní paštika se slaninou

Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným...
Po velkém zklamání našel štěstí
skutecnepribehy.cz

Po velkém zklamání našel...

Vztahy mezi tchyněmi a snachami nebývají vždy...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha