Skip to content

Rok 1968: Přepíše Kreml dějiny?

Nad tím, že přepadení Československa v roce 1968, byl zločinný akt odporující mezinárodnímu právu, se shodne celý civilizovaný svět. Ale v poslední době se v tomto ohledu objevují výjimky.

Okupaci kromě skalních komunistů začínají omlouvat i instituce úzce napojené na současného ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten přitom sám uznal morální odpovědnost Ruska za tuto ostudnou akci.

Například státní ruská televize, která je ovládána přímo Kremlem, invazi z roku 1968 ve svém dokumentárním filmu popsala jako zásah proti připravovanému převratu, prevenci proti invazi NATO a „vážnou zkoušku sjednocených ozbrojených sil Varšavské smlouvy“.

1
Celkem si okupace Československa do konce roku 1968 vyžádala 108 mrtvých, zhruba 500 těžce a stovky lehce zraněných.

Dokumentární film ruské státní televize vyšel ze sovětského propagandistického snímku nazvaného Československo, rok zkoušek z roku 1969. Ten naznačoval, že v pražských ulicích umírali osvoboditelé z roku 1945.

Odpovědnost za vpád vojsk domnělých spojenců ČSSR dává nový dokument Klubu 231, ve kterém byly sdruženy oběti komunistické zvůle padesátých let. Bývalý ruský komunistický poslanec a také účastník invaze Jurij Sinělščikov jej však v dokumentu přiblížil jako sdružení odsouzených esesáků, fašistů a kolaborantů.

2
Symbol pražského jara Alexander Dubček později připojil svůj podpis i pod tzv. pendrekový zákon.

Sinělščikov v dokumentu také popisoval údajné boje na Václavském náměstí: „Stříleli po nás shora z kulometů,“ Pravdou je, že se na Václavském náměstí střílelo, ovšem pouze ze sovětských hlavní. Cílem byli civilisté i budova Národní muzea, kterou si okupanti spletli s budovou ÚV KSČ, a na které jsou stopy po střelách patrné dodnes.

3
Sovětská okupace způsobila naší zemi i nedozírné materiální škody.

Podle posledního náčelníka štábu sil Varšavské smlouvy Vladimira Lobova šlo v srpnu 1968 o preventivní zásah československých spojenců na obranu před invazí NATO. „NATO se chystalo vtrhnout do Československa, do Prahy.

Byly tam už připravené jednotky,“ řekl Lobov v ruském dokumentu. Sám v Československu působil jako kapitán v tankové jednotce, tvrdí, že jeho tankisté obsadili pražské mosty, ministerstvo vnitra, generální štáb a další klíčové pozice.

4
Polák Ryszard Siwiec se stal v září 1968 první živou pochodní ve Východním bloku na protest proti srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

V této souvislosti není bez zajímavosti, že tři komunističtí poslanci ruského parlamentu vloni navrhli zákon, podle kterého by účastníci srpnové intervence měli získat status válečných veteránů. Návrh zákona hovořil o tom, že příslušníci Sovětských vojsk se v Československu účastnili bojů proti bývalým nacistům, esesákům a reakčním církvím.

Vláda Ruské federace k tomuto zákonu zaujala odmítavé stanovisko s odůvodněním, že „účastníci invaze do Československa se neúčastnili bojů, a proto nemohou být uznáni za válečné veterány.“

Foto: Pinterest, Wikipedia, Reddit, Archiv 21.STOLETÍ
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články