Skip to content
reklama

Robopes hlídá Pompeje

Čtyřnohý robot zvaný Spot byl nasazen, aby se „potuloval“ po ruinách starověkých Pompejí, zjišťoval strukturální a bezpečnostní problémy a došlápl si zároveň svými robotickými nohami na všechny, co se snaží o nelegální vykopávky.

Pes Spot od Boston Dynamics je první robot, který si skutečně může říkat univerzální. Foto: Eatcha / Creative Commons / CC-BY-2.0

Robot podobný jakémusi steampunkovému psovi je nejnovější součástí ze série technologií používaných v rámci širšího projektu k lepší správě archeologického parku od roku 2013, kdy UNESCO pohrozilo přidáním Pompejí na seznam míst světového dědictví v ohrožení, pokud italské úřady nezlepší jejich ochranu.

Zkontroluje úplně vše

Spot, vyrobený společností Boston Dynamics se sídlem v USA, je schopen kontrolovat i ty nejmenší prostory a přitom shromažďovat a zaznamenávat data užitečná pro studium a plánování zásahů,“ uvedl Gabriel Zuchtriegel, ředitele archeologického parku v Pompejích.

blank
Díky čtyřem nohám může chodit po schodech a pohybovat se všude tam, kde lidé. Foto: Abovfold / Creative Commons / PD US Air Force

Dokud nepřišel Spot, nebyla podle Zuchtriegela vyvinuta žádná technologie tohoto druhu pro archeologická naleziště. Vedení parku také experimentovalo s létajícím laserovým skenerem, který je schopen provádět 3D skenování na ploše 66 hektarů.

Technologický pokrok

Technologický pokrok ve světě robotiky ve formě umělé inteligence a autonomních systémů přinesl řešení a inovace typicky spojené s průmyslovým a výrobním světem, které však až dosud nenašly uplatnění v archeologických nalezištích,“ dodal Zuchtriegel.

blank
Spot má pět kamer a trojrozměrné senzory. Foto: Daderot / Creative Commons / CC-Zero

Spot bude také testován pro použití v podzemních tunelech vytvořených nájezdníky hrobek, kteří po léta vydělávali jmění kopáním do ruin a kradením relikvií, které pak prodávali obchodníkům s uměním po celém světě.

Foto: Foto: ArticCynda / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články