Domů     Relikviář sv. Maura: Místo světců mléčný zub a ženské kosti!
Relikviář sv. Maura: Místo světců mléčný zub a ženské kosti!
17.8.2022

Jde o naši druhou nejcennější movitou památku – hned po korunovačních klenotech. Přesto o něm většina Čechů nikdy neslyšela. Zahrnuje zlato, diamanty, vzácné látky i miniaturní sošky. A samozřejmě ostatky.

Že nás památka ze 13. století už nemůže ničím překvapit? Právě naopak!

Z větví opadává listí a na kalendářích je rok 1945. Zámek Bečov nad Teplou, který bychom našli v Karlovarském kraji, opouští jeho páni. Jindřich Beaufort–Spontin (1880–1966) je nadšeným členem NSDAP. Teď se kodrcá za hranice.

Podle Benešových dekretů je zkonfiskován zdejší velkostatek se zámkem i hradem. Většinu cenností se podaří Beaufortům sbalit sebou. Jedna zásadní věc ale chybí. Relikviář svatého Maura, precizně vyrobená památka z první třetiny 13. století.

Truhla je široká 42 a dlouhá 140 centimetrů. Hodnota? Takřka nevyčíslitelná.

Koupím draze, ale neřeknu co

Vídeňská ambasáda Československé socialistické republiky má roku 1984 návštěvu. 48letý Američan Danny Douglas přichází s nevídanou obchodní nabídkou: „Rád bych za 250 000 dolarů odkoupil starožitný předmět.

Československé republice nechybí, jedná se o rodinné dědictví, které nepochází z kriminální činnosti, a pokud vám neřeknu, kde je, nenajdete ho.“ Podivné nabídky se chytá policie i tajné služby.

Nikdo netuší, o co má Američan zájem, ale nabízená částka představující v přepočtu tehdy 8 000 000 korun spustí pátrací akci, jaká nemá obdoby. Co se ví? Věc je asi 100 kilometrů od Norimberku. Je ze dřeva a kovu. To znamená prohledat 25 nemovitých památek…

Případ „Starožitnost“ dostává na starost plukovník JUDr. František Maryška. V týmu má také podplukovníka JUDr. Josefa Čmolíka. Právě ten správně určí, že záhadný předmět patří možná Beaufortům. Ministerstvo zahraničí zatím vyjednává podmínky.

Šest dní po podpisu smlouvy má Douglas složit peníze na účet švýcarské banky. Kupec není amatér. V Československu nikdy nepřespává, a protože má armádní výcvik, vyšetřovatelé z něj nedostanou takřka žádné indicie.

Čechoslovákům dochází, že hodnota památky musí být mnohem vyšší. Dohodnou se na 27 procentech z prodeje pro Douglase. A ten udělá chybu: Vyzradí příliš brzy místo finálního srazu: Karlovy Vary – krumpáč, lopata a detektor kovů sebou.

Státní hrad a zámek v Bečově nad Teplou, foto: Lucie Krotilova / CC - SA - 3.0
Státní hrad a zámek v Bečově nad Teplou, foto: Lucie Krotilova / CC – SA – 3.0

Vzhůru na Bečov!

Vyšetřovatelé zvedají sluchátko. Do hledání zapojí ředitelku Uměleckoprůmyslového muzea PhDr. Dagmar Heydovou.

Ta si briskně spojí všech pět dohromady a prolistuje německý soupis památek z roku 1932. Překlápění stránek zarazí na černobílé fotografii relikviáře. To je ono! A pouhých 16 kilometrů od Karlových Varů! Zahrady u bečovského hradu a zámku brázdí detektory kovů.

Kope se na několika místech, ale nálezem jsou jen odpadky. Tak tedy do zámku! Kastelán vyhodnotí jako nejpravděpodobnější skrýš kapli Navštívení Panny Marie, pod kterou je zastavěná krypta. Je 5. listopad 1985 a detektor kovů vydá nadějný zvuk.

Slunce už dávno zašlo, ale mise je s úspěchem u konce. Relikviář je zase na světě!

V tuhle chvíli by správně přišel čas profesionálů, kteří starožitnost vyzvednou a zrestaurují. To se bohužel nestane. Policisté kvůli časovému presu vykopají relikviář sami a ten skoční v trezoru Československé národní banky.

Už tak poničené dubové dřevo a látky hnijí. Zubožený relikviář se dočká restaurování až roku 1993. Práce zaberou dlouhých 10 let a se vším všudy přijdou na 10 500 000 korun.

Je nutné nahradit dřevěné části a dub je nahrazen ořechem, který lépe interaguje s organickým materiálem ve schráně. Neskutečnou trpělivost vyžaduje i záchrana 12 sošek apoštolů.

Roku 1995 je prohlášen národní kulturní památkou České republiky a od roku 2002 součástí stálé expozice v modré jídelně na zámku Bečov nad Teplou.

Původní dřevěná schránka, nyní vystavená v Bečově nad Teplou. Foto: Draceane / CC-SA-4.0
Původní dřevěná schránka, nyní vystavená v Bečově nad Teplou. Foto: Draceane / CC-SA-4.0

Namísto Maura je tu žena!

Je jasné, že relikviář svatého Maura by měl obsahovat ostatky tohoto světce. Kromě něj má ale uchovávat také kosti svatého Timoteje a dokonce i biblického Jana Křtitele!

Posledního jmenovaného můžeme ze seznamu skutečných pozůstatků uvnitř relikviáře s nejvyšší pravděpodobností vyškrtnout. U dvou zbývajících autentičnost zcela vyloučit nelze, protože chybí vzorky ke srovnání. Jisté ale je, že ne všechny ostatky patří jim.

Jak to víme? Mezi zuby se nalézá jeden mléčný. Ještě bizarnější je zkoumání kostí. Například lýtková kost je ženská, stejně jako pravá kost pánevní. U té dokonce můžeme říct, že ona dáma, která má být světcem, měla na výšku 150 centimetrů.

Korunu nasazuje pravá kost pánevní. Také je ženská. Navíc minimálně po jednom porodu…

Foto úvodní: Packare / CC-CC0 1.0, Creative commons
Související články
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Záhady a tajemství
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz