„Chcete-li nám někdy psát, tři jedničky padesát,“ usmívá se scenárista, režisér a moderátor Karel Pech (1917–2006). Poštovní směrovací číslo 111 50 skutečně patří pár desetiletí jen a pouze České televizi…
Píše se rok 1857, u západního pobřeží Francie je dostavěna legendární Pevnost Boyard, zemětřesení v Tokiu zabije na 100 000 lidí a Londýn formálně dělí své území na 10 obvodů. Tento okamžik je prvopočátkem vzniku poštovních směrovacích čísel.
Spojené království, Irsko, Kanada, Nizozemsko a řada dalších zemí se upíší alfanumerickému systému, tedy kombinaci písmen a čísel, další země – včetně nás – zvolí jen číslice. Tipli byste si, která země zavede jako první tuto poštovní berličku na celém území? Překvapivě Ukrajina, a to již roku 1932! Za sedm let ale systém zase opustí…
Číslo netřeba, stačí pár géniů!
Londýnský nápad s doručovacími obvody brzy sklízí ovoce úspěchu napříč Evropou. Pořádkumilovní Němci si mnou ruce. Dokonalá idea! Německo se zatím odívá do hákových křížů a Čechy s Moravou čeká temná protektorátní doba.
Roku 1944 se dočkáme zahrnutí do německého systému, a to s číslem 11a. Při zasílání se musí číslo zakroužkovat. Možná vás teď také napadá, jak se pošta třídila dřív, než se na obálkách objevilo PSČ? Kouzlo tkví v lidském faktoru:
Správné doručení je dlouhá desetiletí závislé na géniích zeměpisu, kteří fungují stejně dobře, jako budoucí třídicí linky.
Na Ruzyňském letišti hoří ruský Tupolev. Tragédie, která stojí 66 životů. V Praze se dá prvně jezdit v rámci Severojižní magistrály po Nuselském mostě, a československá kina uvádí premiéru Tří oříšků pro Popelku.
To všechno se stane roku 1973. Nás ale zajímá událost mnohem fádnější, ovšem ovlivňující nejvíc životů našich krajanů. Toho roku pošta zavádí zlepšovák pro strojovou identifikaci cest zásilek: PSČ.
Vlastní technologie se má ale spustit, až si na novinku lidé zvyknou. Slovy čísel, až ve chvíli, kdy najdete PSČ na 80 % dopisů. To potrvá pouhý rok.
15. října 1979, po dlouhém zkušebním provozu, se Praha může pochlubit první třídící automatizovanou linkou v ČSSR.
Vážně tohle musím umět?
„Co já vím…,“ krčí rameny ještě na začátku 70. let jeden z pracovníků, když se ho ptají, pod kterou dodací poštu patří. Uběhne pár let a všechno je naruby. „Tohle všechno?
To je vtip?“ rozčiluje se tentýž muž, když zjistí, že PSČ se budou muset zprvu pracovníci pošty učit. Trojčíslí a dvojčíslí má jasné pořadí.
První číslice přibližně respektuje staré krajské rozdělení Československa, druhá označuje sběrné přepravní uzly, třetí okresní uzel. Poštovní vůz brzdí u další pobočky. Sledování této trasy je důležité.
Právě ta totiž určuje, jaké číslo dostane která pošta – jde jen o to, kudy jezdila auta svážející zásilky! PSČ ale přes počáteční rozpaky ve výsledku přinese jen pozitiva. Strojové třídění zrychlí doručování zásilek a hlavně zlepší jejich přesnost.
Stačí si říct, že jen například Nová ves je v České republice 62krát, byť mnohdy jen jako součást jiné obce.