Skip to content

První Disneyland: Počátek nesmrtelného fenoménu!

Svět Disneyových postaviček, které jednou zalidní zábavní parky, odstartuje králík Osvald. V roce 1927 je sudio bratří Disneyů jen kolečko v mašinérii filmového studia Universal Pictures. Osvald s vlajícíma ušima září a Disney s ním má vytvořit sérii filmů.

Když o rok později chce Walt Disney (1901 – 1966) podepsat další smlouvu, dostane od vedení Universal Pictures studenou sprchu. Bez jeho vědomí získali na Osvalda práva a přetáhli Disneyům všechny zaměstnance, až na věrného Uba Iwerkse (1901-1971). Walt se v 27 letech rozhodne, že si založí vlastní podnik a vymyslí myšáka Micekyho během cesty vlakem z New Yorku do Los Angeles.

July 17, 1955
Projev Walta při otevíracím dnu.

Myšák jako hvězda

Už v roce 1934 dostává myšák víc dopisů než kterákoliv hollywoodská hvězda. O rok později ho označí slavný ruský režisér Sergej Ejzenštejn (1898 – 1948) za „jediný přínos Ameriky ke světové kultuře.“ Když se ve 40. letech Disney stane respektovaným mistrem zábavy, Mickey už velí „cirkusu“ bizarních kreslených postaviček. A neúnavný Walt pro něho na počátku 50. let chystá další roli: myšák má jako žoviální hostitel srdečně vítat návštěvníky nové pohádkové říše – Disneylandu.

2
Tato atrakce představuje budoucnost v Zemi hvězdných válek.

Horká jehla

Podobný zábavní park mu v hlavě leží spoustu let. Jeho kreslené postavičky dobudou celý svět. Mickey Mouse, Kačer Donald, pes Pluto, Sněhurka a sedm trpaslíků a mnoho dalších mu vynášejí obrovské bohatství.

Ale Walt míří ještě dál. Půjčí si peníze na své životní pojištění a prodá prázdninové sídlo, aby mohl postavit to, co mnoho lidí v Hollywoodu nazve „Waltova pošetilost.“ Zábavní park u Los Angeles se začne stavět v roce 1954 a za rok je hotov.

Je šitý hodně horkou jehlou. První den metropole fantazie, futurismu i nostalgie, jejíž výstavba přijde na 17 milionu dolarů, je katastrofa!

An aerial view of Disneyland in 2005
Park v roce 2005. Dnes má již 51 atrakcí.

Přenos pro 70 milionů diváků

Může za to nesnesitelné vedro, obří zácpy aut, v nichž se lidé pečou, zfalšované vstupenky, přeražené zátarasy a naprostý nedostatek jídla a pití. Zaměstnanci dají otevíracímu dni přezdívku Černá neděle.

Waltův sen se ale splní: otevření parku sleduje v přímém přenosu téměř polovina obyvatel USA, která se tlačí kolem černobílých televizních obrazovek. Je jich na 70 milionů! Slavnostní událost zahajuje Walt a moderuje ji s dalšími herci i budoucí prezident USA Ronald Reagan (1911-2004)!

Foto: archiv, youtube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články