Domů     Proč se říká: Psí počasí, uherský rok a hypochondr
Proč se říká: Psí počasí, uherský rok a hypochondr

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Když někdo nemá prachy, dívá se na kalendář a počítá dny do výplaty. Proč se vlastně penězům hovorově říká prachy?A pokud už jsme u kalendáře, připomeneme si, jak dlouhý může být uherský rok.

Zjistíme, odkud se vzalo slovo hypochondr a na počasí se podíváme hned dvakrát: na to psí i na říjnové.

… uherský rok

Když určité časové období vnímáme subjektivně delší, než ve skutečnosti je, často ho přirovnáváme k uherskému roku. „Přijedeš jednou za uherský rok,“ stěžují si například rodiče u svých dospělých dětí.

Není to tím, že by v někdejších Uhrách (tedy dnešním Maďarsku) měli jiný kalendář. A aby to nebylo málo komplikované, u zrodu tohoto spojení stojí Turci. Abychom přišli záhadě na kloub, musíme se vrátit o kus v čase.

Epocha dodává:

V roce 1453 vtrhnou turecké síly do Konstantinopole, hlavního města Byzantské říše, a ovládnou ji. Tam se ale nezastaví, pokračují na Balkán i do Evropy a snaží se dobýt co největší část území.

Evropské panovníky tak stojí spoustu peněz i úsilí, aby se Turkům ubránili. Ti řádí zejména okolo Dunaje a v Uhrách. V uherské armádě slouží i hodně našich vojáků. A přestože se původně dali naverbovat na určitou dobu, válečná tažení ji protáhnou. A „uherský rok“ je na světě!

Když nejsou prachy, je to problém!(Foto: Andrew Khoroshavin / Pixabay)
Když nejsou prachy, je to problém!(Foto: Andrew Khoroshavin / Pixabay)

… říjnové pranostiky

Dávní hospodáři i současní zemědělci vědí, že říjnové srážky jsou důležité pro závlahu polí a mohou v dobrém či horším významu ovlivnit úrodu v příštím roce.

Ale naši předkové sledují i jiné ukazatele, které dnes s rozvojem moderních technologií ustoupily do pozadí. Čeho všeho si tedy dříve zemědělci všímají?

Epocha připomíná:

Říkají třeba, že „Čistý nový Měsíc v říjnu slibuje pěknou vinnou žeň.“ nebo „Vějou-li v říjnu severní větry, nezdaří se obilí.“ A co tvrdí o počasí?

„V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.“, „Kolik dní v říjnu uplyne do prvého deště, po tolik dnů bude i v zimě pršeti.“ a „Když křížový pavouk se v říjnu ukrývá a nevylézá, není daleko do sněhu.“ Tak, a jak to tedy bude letos?

V některých dnech se ven nechce ani psům.(Foto: Ashlee Marie / Pixabay)
V některých dnech se ven nechce ani psům.(Foto: Ashlee Marie / Pixabay)

… prachy

Nemám prachy.“ Když tohle někdo vysloví, znamená to, že na tom teď není dobře s penězi. Lidový výraz pro peníze má souvislost s německým slovem (der) Staub, který je označením pro prach a zároveň také pro drobné mince.

V češtině je možné vysledovat toto hovorové označení pro peníze už v mladoboleslavské smolné knize z roku 1597, tedy před 426 lety.

Epocha doplňuje:

Smolné knihy jsou středověké spisy, které vede soud vybavený hrdelní pravomocí. Obsahují záznamy výpovědí osob podezřelých z nejzávažnějších zločinů, které se trestají smrtí, a také zápis o provedené popravě.

Nejstarší dochované smolné knihy pocházejí z 1. čtvrtiny 16. století a s jejich vedením se končí za vlády císařovny Marie Terezie (1717-1780). Mladší knihy přitom obsahují rozsáhlejší zápisy.

I pouhou rýmu dokáže hypochondr změnit v pořádné drama.(Foto: Mojca-Peter / Pixabay)
I pouhou rýmu dokáže hypochondr změnit v pořádné drama.(Foto: Mojca-Peter / Pixabay)

… psí počasí

Podzim s sebou přináší změny počasí, ochladí se a přibývá srážek. Dalo by se říct, že nastává psí počasí. Stejně jako u jiných přirovnání, kde se slovo „psí“ objevuje, i tady platí, že nejde o nic příjemného. Psí počasí je tedy špatné, nevlídné a protivné.

Ostatně, existuje i jiné zhodnocení takového nečasu, které tvrdí, že do takového počasí by člověk „ani psa nevyhnal“.

Epocha přibližuje:

Dříve se dalo setkat i s jednoslovným výrazem „psota“. A kde ještě se můžeme setkat s vyjádřením těžkého psího údělu v minulosti, kdy nebyl blízkým lidským parťákem, ale čekalo se od něho, že bude hlavně hlídat dům a majetek svého pána?

Tak třeba když slyšíme, že někdo lamentuje nad „psím životem“ nebo že je „zima jako v psinci“. Také se můžeme dozvědět, že někdo má „náladu pod psa“, tedy že na něho dolehla mrzutost, splín a chmury a rozhodně mu není do smíchu.

… hypochondr

Bývá nemocný, i když je zdravý. Člověk trpící hypochondrií je přesvědčený, že má jedno či více závažných onemocnění, která se zhoršují. Stejně tak interpretuje každou malou anomálii ve svém zdravotním stavu jako projev mnohem horší choroby.

Vyšetření nic neprokážou, ale on na svém názoru nic nezmění. Vždyť je to hypochondr! Technicky vzato má ale pravdu: jednu nemoc má.

Epocha vysvětluje:

Není to však žádná z těch, kterou si „našel“. Netrpí jeho tělo, ale duše. Hypochondrie je psychická porucha, jejíž název vychází z řeckého slova hypochondrium (podžebří).

Právě tam se podle starověkých lékařů nacházel zdroj obtíží pacientů, trpících nepodloženým přesvědčením o vlastním vážném onemocnění.

Hypochondrie a nadměrné sebepozorování se často objevuje u hrdinů knih i filmů a známá je tím například divadelní hra Zdravý nemocný, kterou napsal slavný francouzský dramatik Molière (1622-1673).

Foto: Pixabay Titulka (Foto: Ana Krach / Pixabay)
reklama
Související články
Zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Zajímavosti
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Zajímavosti
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
Zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.