Domů     Proč Rusové prohráli boj o Měsíc?
Proč Rusové prohráli boj o Měsíc?
21.3.2021

Druhá polovina minulého století se nesla v duchu soupeřících stran. USA a Sovětský svaz se poměřovali na všech možných kolbištích. Politikou počínaje, přes sport až po vědu. Výrazným duelem bylo zvláště dobývání vesmíru.

Na oběžné dráze Země byli první Rusové, souboj o Měsíc však prohráli na celé čáře…

Když americký prezident John Fitzgerald Kennedy 12. září 1962 veřejně prohlásil, že cílem USA je do deseti let dostat člověka bezpečně na povrch Měsíce a zpět domů, zbystřili i v Sovětském svazu, který v té době v nevyhlášeném vesmírném závodě vedl, neboť se mu v dubnu 1961 podařilo dostat poprvé v historii člověka na oběžnou dráhu Země.

A navíc se Jurij Gagarin z této cesty vrátil živý. Veřejně však sovětská vláda účast v soutěži s USA popřela.

Díky Gagarinovi se Sověti podívali do vesmíru jako první. FOTO: Arto Jousi/Wikimedia Commons/Volné dílo
Díky Gagarinovi se Sověti podívali do vesmíru jako první. FOTO: Arto Jousi/Wikimedia Commons/Volné dílo

Potichu a pomalu

Veřejné projevy byly jedna věc, skutečné úsilí pak ta druhá.

A tak Sověti, kteří se báli každého neúspěchu, protože trpěli představou, že by tím oslabili svoji pozici světové velmoci, tajně začali připravovat dva vesmírné programy s cílem konkurovat Američanům.

Jeden (Program L-1) měl za cíl let k Měsíci a jeho oblet, druhý (Program L-3) pak i přistání s lidskou posádkou na našem nejbližším souputníkovi.

Oba programy byly však po amerických úspěších v obou směrech pomalu utlumovány, až byly nakonec v letech 1970 a 1974 zcela zastaveny.

K oficiálnímu konci pak došlo v roce 1976. Utajené však oba programy zůstaly až do roku 1990, kdy došlo konečně k jejich zveřejnění.

Směr Měsíc

Loď L-1 byl upravený model již vyzkoušené a fungující lodě Sojuz. Ovšem pro tak dálkový let, jakým byla cesta k Měsíci, musel být Sojuz 7K-OK výrazně odlehčen. Byl proto odmontován orbitální modul a také záložní padák.

Do lodi se vešli dva kosmonauti, kteří se od ledna 1967 v tzv. Hvězdném městečku aktivně připravovali. Dvojice účastníků měsíční mise měla vzejít z kvarteta Vitalij Sevasťjanov, Nikolaj Rukavišnikov, Oleg Makarov a Georgij Grečko.

Do lodi se měli vejít dva kosmonauti. FOTO: Eberhard Marx/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0
Do lodi se měli vejít dva kosmonauti. FOTO: Eberhard Marx/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Podobnost jen vizuální

Program však vyžadoval mnohem silnější nosnou raketu, než jakou měl Sovětský svaz v té době k dispozici. A tak bylo rozhodnuto o vývoji rakety N-1, na jejíž tvorbě se podílel osvědčený kosmický konstruktér a šéf sovětského kosmického výzkumu Sergej Koroljov.

Jeho týmu se podařilo sestrojit raketu vizuálně srovnatelnou s americkým Saturnem V., který úspěšně a vcelku bezchybně sloužil v programu Apollo.

Jenže N-1, jak ji sovětští konstruktéři nazvali, byla se Saturnem srovnatelná jen rozměrově, výkon zaostával přibližně o 25 %.

Co chtěli politici?

N-1 se dočkala celkem čtyř testovacích startů. Ani jeden z nich se nepodařil a všechny skončily katastrofou, většinou kvůli nejrůznějším potížím s prvním stupněm, který byl složen ze tři desítek raketových motorů na kapalné palivo.

Na tomto sovětském programu se zřejmě negativně odrazilo to, že v lednu 1966 zemřel Sergej Koroljov, a tak v konstrukci pokračovali jeho spolupracovníci, kteří neměli jeho erudici rozhled a v neposlední řadě také správné konexe.

Politické špičky si však nadále vysnily, že první oblet Měsíce v sovětské režii se odehraje již v polovině roku 1967 a noha sovětského kosmonauta rozvíří měsíční prach ke konci roku 1967 či počátkem roku 1968. Politici myslí, ale schopnosti techniky mění…

Technicky nebyly rakety dobré. FOTO: gettyimages
Technicky nebyly rakety dobré. FOTO: gettyimages

Neletí to…

Prvně se N-1 měla do vesmíru podívat 21. února 1969. Ovšem již 55 sekund po startu vypukl v motorovém prostoru požár, který poničil elektrickou kabeláž, a proto 69 sekund po startu, když byla raketa ve výšce 12 200 metrů, došlo k výpadku všech motorů a raketa setrvačností pokračovala  v letu po balistické křivce, dopadla asi 50 kilometrů od startovacího zařízení a roztříštila se.

…ani po opravě

Opakovaný start byl nachystán již 3. července téhož roku, tedy krátce předtím, než Američané na Měsíci úspěšně přistáli. Při startu se však odlomil kousek kovu a vnikl přímo do palivového čerpadla, které poškodil.

Automatický systém tak postupně vypnul všechny motory až na jeden, takže raketa se při startu doslova zastavila asi 200 metrů nad zemským povrchem a dopadla zpět na startovací rampu, kde explodovala. Raketa i startovací zařízení byly zcela zničeny.

Andrew Gray/Wikimedia Common/CC BY-SA 3.0
Andrew Gray/Wikimedia Common/CC BY-SA 3.0

Dva roky nestačily

Sověti již věděli, že v souboji o Měsíc tahají za kratší konec, ale přesto se program stále ještě nezastavil.

Vybudování nové rampy i další úpravy nosné rakety N-1 si vyžádaly delší čas, a tak ke třetímu pokusu o start došlo až 26. června 1971, tedy v době, kdy už se po povrchu Měsíce prošlo více Američanů. Jenže ani tento start se nepodařil.

Ihned po startu se celá raketa dostala do náklonu, který automatický systém nedokázal vyrovnat.

Náklon byl takový, že vzniklé aerodynamické síly působící na startující raketu byla tak velké, že se ve výšce přibližně 1 kilometru vrchní část rakety 51 sekund po startu odlomila a motory se automaticky zastavily. Raketa pak „doplachtila“ asi 20 kilometrů od rampy a roztříštila se o zem.

Poslední pokus

Poslední pokus o protlačení N-1 do vesmíru se odehrál 23. listopadu 1972. Až do 107 sekundy šlo vše vcelku hladce, jenž pak se raketa zřejmě podélně rozkmitala a několik motorů ve výšce 40 kilometrů nad zemským povrchem vypovědělo službu.

Řídicí program zastavil chod dalších motorů, aby nedošlo k přetížení konstrukce, jenže praskla palivová trubka a motor č. 4 explodoval. Tím se raketa rozpadla.

Smutným konstatováním je, že k explozi došlo pouhých 7 sekund před tím, než měly být funkce prvního stupně rakety ukončeny.

Poslední pokus nastal v roce 1972. FOTO: Henristosch/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0 de
Poslední pokus nastal v roce 1972. FOTO: Henristosch/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0 de

Končíme!

Protože již bylo jasné, že Američany v tomto závodě porazit nemohou, neboť program Apollo si připisoval jeden úspěch za druhým, navrhli sovětští konstruktéři aspoň projekt bezpilotní mise.

N-1 měla vynést a vypustit bezpilotní kosmickou loď 7K-L1S, která měla okolo Měsíce obkroužit jakousi smyčku, během níž by pořizovala multispektrální fotografie měsíčního povrchu, a to včetně odvrácené strany.

Z lodě se měl ještě oddělit další bezpilotní prostředek Je-8, jenž by dosedl na povrch Měsíce a pomocí jádrového vrtáku by získal vzorek měsíčního regolitu. V malé sférické kapsli se pak toto zařízení mělo vrátit na Zemi.

Z plánu však nakonec sešlo a připravené části rakety N-1 posloužila jako střechy garáží či skladů v okolí kosmodromu.

Foto: Úvodní foto: PX FUEL, FOTO: Wikimedia Commons, gettyimages
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se