Skip to content

Proč ptáci vydrží hladovět?

Vědci zřejmě našli odpověď na otázku, jak mohou ptáci během svého stěhování do teplých krajů nebo při péči o mláďata v hnízdě vydržet tak dlouho o hladu. Pomáhá jim v tom nově objevený hormon.

Dokážeme díky němu vyhrát i boj s lidskou obezitou?

02
Hormon leptin pomáhá nejen lidem, ale i ptákům.

Zatímco u opeřenců byl doposud způsob, jakým se jejich těla vyrovnávají s hladem, záhadou, v případě člověka je tento mechanismus poměrně dobře známý. Lidský organismus se hladověním vyrovnává pomocí zvláštního hormonu – leptinu.

Ten pomáhá překonávat hlad také u většiny obratlovců, ale u ptáků ho vědci dosud marně hledali.

03
Sovy problémy se stěhováním neřeší.

Leptin působí v organismu tak, že snižuje chuť k jídlu a řídí ukládání tuku, který pro tělo představuje zásobárnu energie „na horší časy“, kdy není dostatek potravy. Pokud tento hormon chybí, není tělo schopno vyhodnocovat signály o příjmu a výdeji energie a dochází k enormnímu tloustnutí.

Ptáci velmi často procházejí obdobími, kdy se střídá dostatek potravy s dlouhodobou nouzí – například během dlouhých cest na jih nebo v době, kdy sedí na vejcích a nemohou opustit hnízdo. Vědcům připadalo podivné, že by se tímto problémem dokázali na rozdíl od jiných živočichů vyrovnat bez leptinu nebo podobného hormonu.

04
Jak to tak bývá, největší apetit mají ptačí mláďata.

Vysvětlení je překvapivě jednoduché: ptáci hormon podobný leptinu přece jen mají. Působí však na geny v jiných tkáních než u člověka. Jeho hledání proto trvalo poněkud déle. Objevila ho až skupina biologů z Akronské univerzity v americkém státě Ohio vedená vědcem s českým příjmením Jeremym Prokopem. Během výzkumu se podařilo v genomu sokola stěhovavého, kachny divoké a zebřičky pestré objevit molekulu podobnou leptinu. Příbuzný gen byl posléze nalezen i v genech plazů a paryb. Vědci nyní věří, že jejich objev může významně pomoci zmapovat fungování leptinu obecně, tedy i v organismu člověka.

To by mohlo poskytnout účinnější zbraně pro boj s obezitou, která podle Světové zdravotnické organizace postihuje půl miliardy lidí na celém světě.

Foto: Feelgraphix, wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …