Domů     Proč bojovník Odoaker ušetřil život chlapeckého císaře?
Proč bojovník Odoaker ušetřil život chlapeckého císaře?

Romulus Augustulus se na přelomu srpna a září 476 dozví o popravě svého otce Oresta. Vyděsí se. Bojí se o svůj život. Čeká na příchod Odoakera a předpokládá, že i jeho stihne stejný osud. Nový vládce nakonec jeho mladý život ušetří.    

Když západořímský císař Julius Nepos (430–480) roku 475 jmenuje velitelem svých vojsk Oresta (†476), nesetká se s jeho vděkem.

Orestes nemá v úmyslu zahánět se svými bojovníky vizigótského krále Eurika (asi 415–484), který plánuje zaútočit v Galii. Neuposlechne císařova příkazu a zamíří do Ravenny, hlavního města říše.

Julia Nepota odsud vyžene do Dalmácie a získá všechnu moc pro sebe. Protože ale má barbarskou matku a roky sloužil na dvoře hunského vládce Atilly, usoudí, že pro Římany bude přijatelnějším vládcem jeho syn Romulus (461 – asi kolem roku 507).

Romulus Agustulus se stal císařem jako dítě. FOTO: Classical Numismatic Group/ Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Romulus Agustulus se stal císařem jako dítě. FOTO: Classical Numismatic Group/ Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Ostudná přezdívka

„Na západě měl vládu Augustus, kterému říkali Římané zdrobnělinou Augustulus, protože obdržel království ještě jako chlapec, spravoval mu je velmi důmyslně jeho otec Orestes,“ líčí další události byzantský učenec Prokopios z Kaisareie (asi 500–asi 565).

Chlapec Romulus, který se ujímá vlády Západořímské říše 31. října 475, si hned na úvod své vlády vykoleduje posměšné přezdívky.

Sotva patnáctiletého kluka nikdo nebere vážně.  „Momyllus Augustulus,“ přezdívají mu ironicky obyvatelé sousední Východořímské říše. Momyllus v překladu znamená „ostudička“ a Augustulus jako „vznešeňoučký či malý císař“.

Je jasné, že za mladého kluka vládne jeho otec Orestes. Ze Západořímské říše toho tehdy navíc tehdy už moc nezbývá, její území se rozpadá. Fakticky ho tvoří jenom území Itálie, malý kousek Galie (oblast dnešní francouzské jižní Provence) a část severu Afriky.

Mince solidy z doby Romula Augusta. FOTO: Panairjdde/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Mince solidy z doby Romula Augusta. FOTO: Panairjdde/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Chceme třetinu půdy!

Zvýšit prestiž torza někdejšího mocného imperia nepomůže, ani když mincovny v Římě, Mediolanu a Arles chrlí mince-solidy s vyraženým jménem nového panovníka. Státní kasa zeje prázdnotou.

Orestes nemá prostředky ani na to, aby si udržel loajalitu vojska, které se skládá hlavně z Germánů, a to především Skirů, Herulů a dalších gótských kmenů. Většina z nich se objevila v Římě sotva před deseti lety. Vybírané daně nestačí k jejich zaplacení.

Barbarští vojáci proto protestují. „Žádáme přidělení jedné třetiny půdy, kterou bráníme,“ ozývají se stále hlasitěji. Vidí, že žold, který jim právem náleží, sotva někdy dostanou. Berou si proto vzor v Burgundech z jihozápadní Galie a chtějí protestovat.

Orestes ale nechce o jejich nárocích na půdu ani slyšet. Zpronevěřuje se tak svému slibu. Lidé podporovali Romulův nástup na trůn právě kvůli tomu, že jim slíbil podíly z pozemků…

Romulus Agustulus předává korunu Odoakerovi. FOTO: Norexqo/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Romulus Agustulus předává korunu Odoakerovi. FOTO: Norexqo/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Útěk před vzbouřenci

Trpělivost žoldáků proto brzy přeteče. Když se rok s rokem sejde a stále nemají požadovanou půdu, v srpnu 476 povstanou.

„Splním vaše požadavky, když mne ustanovíte svým vládcem,“ slíbí jim jistý Odoaker (435–493), bojovník z kmene Skirů nebo Turcilingů. Soukmenovci jeho slibu podlehnou. Ukazuje se, že Orestovi nezbývá, než s naštvanými vzbouřenci jednat. Jenže situace je horší než očekává a nakonec před nimi musí prchnout.

V lombardské Pavii, kde hledá před germánskými vojáky útočiště, je nakonec 23. srpna 476 dopaden a zajat. Germánští bojovníci obsadí celé město a Odoaker se prohlásí novým králem.

Jeho vojáci zajatého Oresta o pět dní později na příkaz nového krále popraví v Piacenze.

Římská říše v roce 477 n. l. FOTO: Thomas Lessman (Contact!)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Římská říše v roce 477 n. l. FOTO: Thomas Lessman (Contact!)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Dítě zabít nechce

Odoakerovo vítězné tažení ale ještě nekončí. Míří do Ravenny, kterou obsadí a o život připraví i Orestova bratra Paula. Mladičký Romulus teď zůstává zcela bez ochrany. Stahuje se a s děsem čeká na příchod Odoakera.

Má strach, že skončí na popravišti stejně jako jeho otec.  Když se nový král s mladíkem setká, zálibně si ho prohlíží. „Je to ještě dítě,“ honí se mu hlavou.

„Ušetřím tě smrti,“ prohlásí nakonec, když Romulus ochotně kývne, že napíše římskému senátu dopis, v němž potvrdí své odstoupení z trůnu. 4. září 476 Odoaker přinutí Romula Augustula vzdát se trůnu.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Norexqo/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Historie
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Historie
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
reklama
záhady a tajemství
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
Staré rituály Jižního Mexika: Krev se musí vracet!
Dav nadšeně vříská, oběť je dokonána! Pod ohromným schodištěm Kukulkánovy pyramidy stojící v samém centru hlavního dvorany Chichen Itzá na mexickém Yucatánském poloostrově leží mrtvola. Krvácející, potlučená, násilně svázaná div ne do kuličky. Za sebou má strastiplnou cestu přesně po 91 schodech. Začala ji jako živá bytost, jeden ze zajatců znepřáteleného kmene. V mayském rituálním […]
reklama
zajímavosti
Chaloupko, chaloupko, tak je mi vhod! Vážně je to pohádka?
„K lesu zády, ke mně vchodem!“ přikazuje chaloupce Ivan a Baba Jaga ihned zase mění orientaci obydlí: „K lesu vchod, k Ivanovi zády!“ Netřeba napovídat, ze kterého příběhu tato slovní přestřelka je. Naše pozornost ale cílí na unikátní obydlí. Do říše fantazie totiž patří jen jeho nadpřirozené schopnosti… EPOCHAplus.cz vás provede mrazivou krajinou Sibiře a […]
Tehuánky: Hrdé mexické herdekbaby
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Existují však společnosti, kde je tomu […]
Co možná nevíte o ptačích opeřencích
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské vlasy, chlupy a nehty. Společným základem je totiž stavební bílkovina keratin. V podstatě se jedná o zrohovatělou podobu kůže.   Již z dob dinosaurů    První jednoduché, vláknité „proto-peří“ se objevilo již u vývojově primitivních teropodních dinosaurů. Podle současných vědeckých poznatků […]
Mám to na jazyku! Kde se bere fenomén lethologica?
Počkej ještě, už to vím, tedy skoro… Podobný pocit má občas každý z nás. Prostě jsme jen miniaturní kousek od něčeho, na co si ale zaboha nemůžeme vzpomenout! Proč se to tak děje? Mozek není počítač, který má všechna data úhledně naskládaná v šuplíčcích a kde se nám hned po zadání příkazu zobrazí co potřebujeme. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz