Skip to content
reklama

Prince: Nevázaný sexsymbol i upjatý svědek Jehovův

Rok 2016 byl „annus horribilis“ pro celý hudební svět. Hned v lednu jej opustil David Bowie, v prosinci George Michael. V dubnu se fanoušci museli rozloučit se zpěvákem Princem. Kolem jeho smrti dodnes panují nejasnosti, ostatně jako kolem celého jeho života.

Byl homosexuál, nebo ne? A jak to bylo s jeho přihlášením se ke svědkům Jehovovým?

Pokud by měl někdo nárok na přízvisko „nový Mozart“, pravděpodobně by to byl Prince Rogers Nelson (1958–2016), známý jen jako Prince. Své životní poslaní, jímž byla hudba, naplnil dokonale a proslul jako geniální multiinstrumentalista.

Už na prahu puberty uměl hrát na pětadvacet různých hudebních nástrojů, jako dospělý ovládal prakticky jakýkoli nástroj, po kterém sáhl. Jeho genialita si ale zřejmě vybrala svou daň.

Z Mozarta bezdomovcem

Princův charismatický hlas a hudební projev se nesmazatelně zapsaly do dějin hudby. Je držitelem Oscara a sedmi cen Grammy. Jaký byl však muž, kterého dodnes mnozí považují za jednoho z největších hudebníků poslední doby?

Prince se narodil do hudebnické rodiny a oba rodiče tak měli pochopení pro synovy umělecké sklony. Odmala se věnoval baletu a první song napsal, když mu bylo pouhých sedm let! O tři roky později se však rodiče rozvedli a hoch pendloval mezi dvěma domovy.

Rozpad rodiny bral Prince velice špatně, to nejhorší však přišlo, když se jeho matka Mattie znovu provdala. S otčímem si dospívající chlapec vůbec nerozuměl a začal utíkat z domova. Problémového syna pak otec vyhodil z domu a Prince, nyní bezdomovec, žil nějakou dobu u sousedů.

Na pódiu byl Prince vždycky nepřehlédnutelný. FOTO: Yves Lorson / Creative Commons / CC BY 2.0

Gay se dvěma manželkami?

I v těchto těžkých dobách se nadále věnuje hudbě, nejčastěji v garážích a sklepech svých známých. Úspěšná demo nahrávka ho však katapultuje mezi vycházející hvězdy. Když mu je pouhých devatenáct let, projeví o něj zájem hudební nakladatelství Warner Bros. Records.

Záhy se mladý černošský zpěvák stane miláčkem davů. Především fanynky po něm šílí a považují ho za sex symbol nové éry. Kolem Princovy orientace ale vždy panovaly spory. Ženatý je dvakrát a má i množství aférek, ale některé jeho texty naznačují jeho rozporuplné pocity ohledně vztahů.

„Nejsem žena ani muž, jsem něco, čemu nikdy nebudeš rozumět,“ zpívá v písničce I Would Die 4 U. V písni Controversy se zase ptá: „Jsem černý nebo bílý? Jsem hetero nebo gay?“ A přesně tahle otázka nedává některým spát dodnes.

Inspirace i zklamání pro LGBT komunitu

Na druhou stranu se však zpěvák také v roce 2008 nechá slyšet, že „Bůh přišel na svět a viděl lidi strkat to všude a dělat to se vším, a rozhodl se tomu učinit přítrž.“ Není asi třeba dodávat, že je okamžitě nařčen z homofobie.

Toto podezření se potvrdí podruhé, když se Princova kamarádka a členka jeho kapely z 80. let svěří, že s ní v roce 2000 odmítl jet na vzpomínkové turné, protože mu prý vadila její homosexuální orientace.

Někteří jsou toho názoru, že Prince byl prostě „jen“ heterosexuální muzikant, který se rozhodl občas obléct do dámských bikin či jiného výstředního kousku. Umělci jsou přece většinou dost excentričtí, nebo ne?

Mnoho homosexuálů a transsexuálů však díky němu najde odvahu odhalit své tajemství světu a blízkým, alespoň do doby, než vyplují na povrch Princovy homofobní komentáře.

Nikdy nevyužitý pokoj

Pomyslných kostlivců v Princově skříni je ale mnohem více. V devadesátých letech se do Princova týmu zařadí nová svěží tvář, teprve osmnáctiletá tanečnice a vokalistka Mayte Garcia (*1973). Záhy se stane umělcovou múzou a posléze i přítelkyní.

Po čtyř letech vztahu, v roce 1996, se z Prince a Mayte stanou manželé. Ještě toho roku na podzim se jim narodí syn Amiir Gregory Nelson (†1996). Rodinné štěstí trvá pouhý okamžik. Děťátko se totiž narodí se vzácným genetickým onemocněním, které způsobuje deformace lebky, rukou a nohou.

Nemůže dýchat bez ventilátoru, a i přes veškerou snahu lékařů po pouhých šesti dnech zemře. „Myslím, že z toho byl opravdu nešťastný, že se opravdu těšil na to, až bude otcem,“ říká Princova tanečnice Lindsley Allen. Prý malému Amiirovi sám zařídil a vybavil dětský pokojíček včetně hraček a houpačky.

blank
Smrt dítěte tragicky poznamenala i Princův vztah s Mayte Garcia. FOTO: RumorFix / Creative Commons / CC BY 3.0

Živý mrtvý syn

Krátce po synově smrti přijmou manželé pozvání do show moderátorky Oprah Winfrey (*1954). Oba předstírají, že je Amiir stále naživu a Prince dokonce provede štáb po jeho pokoji, o kterém se vyjádří jako o své nejoblíbenější místnosti v domě.

Mayte záhy znovu otěhotní, ale tentokrát potratí. Dalšího potomka už se manželé nedočkají. Na čtvrté výročí své svatby, v roce 2000, oznámí chystaný rozvod. Už o rok později se Prince ožení znova, tentokrát s kanadskou podnikatelkou egyptsko-italského původu Manuelou Testolini. I toto manželství vydrží pouhé čtyři roky a ani z něj nevzejde potomek. Kromě těchto dvou vztahů si Prince projde mnoha románky s celebritami i dívkami „z lidu“. Mezi ty slavnější patří např. Madonna (*1958), herečky Kim Basinger (*1953), či Carmen Electra (*1972).

Doupě neřesti centrem modlitby

Uspokojení nakonec najde nikoli v náruči milenky, nýbrž ve víře. Ačkoliv jeho rodiče byli oba zapálení adventisté sedmého dne, Prince se vydá poněkud jinou cestou: v roce 2001 se stane svědkem Jehovovým.

Jeho fanoušky tato skutečnost nemálo překvapí, až do té doby ho považují za sexuálně nevázanou a provokativní ikonu. Takovou skutečnost ostatně odráží i mnohé jeho písně. Právě ty ale po své konverzi zpěvák vyřadí z repertoáru a do středu pozornosti se dostanou vírou ovlivněné texty, jako třeba Otčenáš (The Lord’s Prayer) z alba Controversy.

Stejně tak přestane používat vulgární výrazy. Jeho sídlo Paisley Park se najednou stane místem zbožnosti, stojícím v silném kontrastu oproti doupěti neřesti, kterým bývalo dříve. „V Boha věřil už v mládí, pak se nějakou dobu zdálo, že nevěří v nic.

Když se stal svědkem Jehovovým, cítila jsem, že víra je pro něj lepší než ono nic,“ myslí si Princova blízká přítelkyně a spolupracovnice Sheila E.

Konzervativní bratr Nelson

K víře a svědkům Jehovovým ho přivede basista kapely Sly and The Family Stone Larry Graham (*1946). Prince se tak zařadí k dalším celebritám, které k této náboženské skupině taktéž patřily. Jmenovitě např.

k Michaelu Jacksonovi (1958–2009), či sestrám a tenistkám Venus (*1980) a Sereně (*1981) Williamsovým. Sami členové společnosti jsou šokovaní faktem, že se tak kontroverzní osoba ocitne v jejich řadách.

Spousta z nich nemohla nikdy poslouchat jeho sexem nabité písně a nyní ta stejná osoba s nimi rozdává letáčky a chodí od dveří ke dveřím po celém Los Angeles a Minneapolisu! Mezi nimi najednou nebyl Princem, nýbrž prostým bratrem Nelsonem.

Lakované boty a upnuté oblečení vymění za konzervativní oblek. Možná právě snaha o jakousi „nápravu“ stála za Princovými homofobními výroky.

blank
Domov i nahrávací studio si Prince vybudoval v Chanhassenu v Minnesotě. FOTO: Bobak Ha´Eri / Creative Commons / CC BY 3.0

Viník zůstává neznámý

Někteří tvrdí, že právě striktní životní styl svědků Jehovových, který si Prince v pozdějších letech svého života osvojí, může za jeho předčasnou smrt. Jedním z pilířů víry je totiž čistota lidského těla a možná právě proto umělec dlouho odmítal lékařskou péči.

Pro podobné závěry ale nemáme dostatek důkazů a podivná smrt ikony tak nejspíš už zůstane záhadou. Faktem je, že byl zpěvák nalezen mrtvý 21. dubna 2016 ve výtahu ve svém nahrávacím studiu. Na vině byly zřejmě opiáty, na kterých byl závislý.

Zároveň však už delší dobu bral množství dalších léků, které mu předepisoval jeho lékař. Právě kombinace opia a léků bývá nejčastěji označována za viníka jeho smrti. Některá média ovšem spekulují, že trpěl AIDS, se kterým se odmítal léčit a pouze doufal, že Bůh vyslyší jeho modlitby.

Foto: Nicolas Genin / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Yves Lorson / Creative Commons / CC BY 2.0, RumorFix / Creative Commons / CC BY 3.0, Bobak Ha´Eri / Creative Commons / CC BY 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz

Geometrie ve službách...

Jasná koncepce moderní vily dává vyznít...
Bylo to opravdu osudové doučování
skutecnepribehy.cz

Bylo to opravdu osudové...

Byla jsem v pubertě, když se moji rodiče rozvedli....
Nejkrásnější zámky na Loiře: Vyrostly z rozmarů králů?
epochalnisvet.cz

Nejkrásnější zámky na Loiře:...

Přes 280 kilometrů dlouhému údolí řeky Loiry se...
Naučte se číst z dlaně
panidomu.cz

Naučte se číst z dlaně

Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v...
Uteče jí Prachař s milenkou?
nasehvezdy.cz

Uteče jí Prachař s milenkou?

Unavené manželství, v němž se...
Krabice šílenství: Bláznovy myšlenky, nebo Pandořina skříňka?
enigmaplus.cz

Krabice šílenství: Bláznovy...

Ty nejpodivnější věci často míjíme bez povšimnutí. Leží...
Tajemství havárie letadla P-40. Kam se poděl pilot?
enigmaplus.cz

Tajemství havárie letadla...

Téměř rok po útoku na Pearl Harbor se...
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
21stoleti.cz

Záhadný římský předmět...

Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými...
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
iluxus.cz

Nový Falkensteiner Hotel...

Ekologie. Hory. Ochrana přírody. Tři kvalitní...
Kuře s chorizem a bramborami
tisicereceptu.cz

Kuře s chorizem a bramborami

Chorizo /čorízo/ je typický španělský salám, který...
Užívá si Tomeš kromě manželky i s jinými?
nasehvezdy.cz

Užívá si Tomeš kromě...

O tom, že manželství...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha