Domů     Prince: Nevázaný sexsymbol i upjatý svědek Jehovův
Prince: Nevázaný sexsymbol i upjatý svědek Jehovův
15.8.2022

Rok 2016 byl „annus horribilis“ pro celý hudební svět. Hned v lednu jej opustil David Bowie, v prosinci George Michael. V dubnu se fanoušci museli rozloučit se zpěvákem Princem. Kolem jeho smrti dodnes panují nejasnosti, ostatně jako kolem celého jeho života.

Byl homosexuál, nebo ne? A jak to bylo s jeho přihlášením se ke svědkům Jehovovým?

Pokud by měl někdo nárok na přízvisko „nový Mozart“, pravděpodobně by to byl Prince Rogers Nelson (1958–2016), známý jen jako Prince.

Své životní poslaní, jímž byla hudba, naplnil dokonale a proslul jako geniální multiinstrumentalista. Už na prahu puberty uměl hrát na pětadvacet různých hudebních nástrojů, jako dospělý ovládal prakticky jakýkoli nástroj, po kterém sáhl. Jeho genialita si ale zřejmě vybrala svou daň.

Z Mozarta bezdomovcem

Princův charismatický hlas a hudební projev se nesmazatelně zapsaly do dějin hudby. Je držitelem Oscara a sedmi cen Grammy. Jaký byl však muž, kterého dodnes mnozí považují za jednoho z největších hudebníků poslední doby?

Prince se narodil do hudebnické rodiny a oba rodiče tak měli pochopení pro synovy umělecké sklony. Odmala se věnoval baletu a první song napsal, když mu bylo pouhých sedm let! O tři roky později se však rodiče rozvedli a hoch pendloval mezi dvěma domovy.

Rozpad rodiny bral Prince velice špatně, to nejhorší však přišlo, když se jeho matka Mattie znovu provdala. S otčímem si dospívající chlapec vůbec nerozuměl a začal utíkat z domova.

Problémového syna pak otec vyhodil z domu a Prince, nyní bezdomovec, žil nějakou dobu u sousedů.

Na pódiu byl Prince vždycky nepřehlédnutelný. FOTO: Yves Lorson / Creative Commons / CC BY 2.0
Na pódiu byl Prince vždycky nepřehlédnutelný. FOTO: Yves Lorson / Creative Commons / CC BY 2.0

Gay se dvěma manželkami?

I v těchto těžkých dobách se nadále věnuje hudbě, nejčastěji v garážích a sklepech svých známých. Úspěšná demo nahrávka ho však katapultuje mezi vycházející hvězdy. Když mu je pouhých devatenáct let, projeví o něj zájem hudební nakladatelství Warner Bros.

Records. Záhy se mladý černošský zpěvák stane miláčkem davů. Především fanynky po něm šílí a považují ho za sex symbol nové éry. Kolem Princovy orientace ale vždy panovaly spory.

Ženatý je dvakrát a má i množství aférek, ale některé jeho texty naznačují jeho rozporuplné pocity ohledně vztahů. „Nejsem žena ani muž, jsem něco, čemu nikdy nebudeš rozumět,“ zpívá v písničce I Would Die 4 U. V písni Controversy se zase ptá:

„Jsem černý nebo bílý? Jsem hetero nebo gay?“ A přesně tahle otázka nedává některým spát dodnes.

Inspirace i zklamání pro LGBT komunitu

Na druhou stranu se však zpěvák také v roce 2008 nechá slyšet, že „Bůh přišel na svět a viděl lidi strkat to všude a dělat to se vším, a rozhodl se tomu učinit přítrž.“ Není asi třeba dodávat, že je okamžitě nařčen z homofobie.

Toto podezření se potvrdí podruhé, když se Princova kamarádka a členka jeho kapely z 80. let svěří, že s ní v roce 2000 odmítl jet na vzpomínkové turné, protože mu prý vadila její homosexuální orientace.

Někteří jsou toho názoru, že Prince byl prostě „jen“ heterosexuální muzikant, který se rozhodl občas obléct do dámských bikin či jiného výstředního kousku. Umělci jsou přece většinou dost excentričtí, nebo ne?

Mnoho homosexuálů a transsexuálů však díky němu najde odvahu odhalit své tajemství světu a blízkým, alespoň do doby, než vyplují na povrch Princovy homofobní komentáře.

Nikdy nevyužitý pokoj

Pomyslných kostlivců v Princově skříni je ale mnohem více. V devadesátých letech se do Princova týmu zařadí nová svěží tvář, teprve osmnáctiletá tanečnice a vokalistka Mayte Garcia (*1973). Záhy se stane umělcovou múzou a posléze i přítelkyní.

Po čtyř letech vztahu, v roce 1996, se z Prince a Mayte stanou manželé. Ještě toho roku na podzim se jim narodí syn Amiir Gregory Nelson (†1996). Rodinné štěstí trvá pouhý okamžik.

Děťátko se totiž narodí se vzácným genetickým onemocněním, které způsobuje deformace lebky, rukou a nohou. Nemůže dýchat bez ventilátoru, a i přes veškerou snahu lékařů po pouhých šesti dnech zemře.

„Myslím, že z toho byl opravdu nešťastný, že se opravdu těšil na to, až bude otcem,“ říká Princova tanečnice Lindsley Allen. Prý malému Amiirovi sám zařídil a vybavil dětský pokojíček včetně hraček a houpačky.

Smrt dítěte tragicky poznamenala i Princův vztah s Mayte Garcia. FOTO: RumorFix / Creative Commons / CC BY 3.0
Smrt dítěte tragicky poznamenala i Princův vztah s Mayte Garcia. FOTO: RumorFix / Creative Commons / CC BY 3.0

Živý mrtvý syn

Krátce po synově smrti přijmou manželé pozvání do show moderátorky Oprah Winfrey (*1954). Oba předstírají, že je Amiir stále naživu a Prince dokonce provede štáb po jeho pokoji, o kterém se vyjádří jako o své nejoblíbenější místnosti v domě.

Mayte záhy znovu otěhotní, ale tentokrát potratí. Dalšího potomka už se manželé nedočkají. Na čtvrté výročí své svatby, v roce 2000, oznámí chystaný rozvod.

Už o rok později se Prince ožení znova, tentokrát s kanadskou podnikatelkou egyptsko-italského původu Manuelou Testolini. I toto manželství vydrží pouhé čtyři roky a ani z něj nevzejde potomek.

Kromě těchto dvou vztahů si Prince projde mnoha románky s celebritami i dívkami „z lidu“. Mezi ty slavnější patří např. Madonna (*1958), herečky Kim Basinger (*1953), či Carmen Electra (*1972).

Doupě neřesti centrem modlitby

Uspokojení nakonec najde nikoli v náruči milenky, nýbrž ve víře. Ačkoliv jeho rodiče byli oba zapálení adventisté sedmého dne, Prince se vydá poněkud jinou cestou: v roce 2001 se stane svědkem Jehovovým.

Jeho fanoušky tato skutečnost nemálo překvapí, až do té doby ho považují za sexuálně nevázanou a provokativní ikonu. Takovou skutečnost ostatně odráží i mnohé jeho písně.

Právě ty ale po své konverzi zpěvák vyřadí z repertoáru a do středu pozornosti se dostanou vírou ovlivněné texty, jako třeba Otčenáš (The Lord’s Prayer) z alba Controversy. Stejně tak přestane používat vulgární výrazy.

Jeho sídlo Paisley Park se najednou stane místem zbožnosti, stojícím v silném kontrastu oproti doupěti neřesti, kterým bývalo dříve. „V Boha věřil už v mládí, pak se nějakou dobu zdálo, že nevěří v nic.

Když se stal svědkem Jehovovým, cítila jsem, že víra je pro něj lepší než ono nic,“ myslí si Princova blízká přítelkyně a spolupracovnice Sheila E.

Konzervativní bratr Nelson

K víře a svědkům Jehovovým ho přivede basista kapely Sly and The Family Stone Larry Graham (*1946). Prince se tak zařadí k dalším celebritám, které k této náboženské skupině taktéž patřily.

Jmenovitě např. k Michaelu Jacksonovi (1958–2009), či sestrám a tenistkám Venus (*1980) a Sereně (*1981) Williamsovým.

Sami členové společnosti jsou šokovaní faktem, že se tak kontroverzní osoba ocitne v jejich řadách.

Spousta z nich nemohla nikdy poslouchat jeho sexem nabité písně a nyní ta stejná osoba s nimi rozdává letáčky a chodí od dveří ke dveřím po celém Los Angeles a Minneapolisu! Mezi nimi najednou nebyl Princem, nýbrž prostým bratrem Nelsonem.

Lakované boty a upnuté oblečení vymění za konzervativní oblek. Možná právě snaha o jakousi „nápravu“ stála za Princovými homofobními výroky.

Domov i nahrávací studio si Prince vybudoval v Chanhassenu v Minnesotě. FOTO: Bobak Ha´Eri / Creative Commons / CC BY 3.0
Domov i nahrávací studio si Prince vybudoval v Chanhassenu v Minnesotě. FOTO: Bobak Ha´Eri / Creative Commons / CC BY 3.0

Viník zůstává neznámý

Někteří tvrdí, že právě striktní životní styl svědků Jehovových, který si Prince v pozdějších letech svého života osvojí, může za jeho předčasnou smrt.

Jedním z pilířů víry je totiž čistota lidského těla a možná právě proto umělec dlouho odmítal lékařskou péči. Pro podobné závěry ale nemáme dostatek důkazů a podivná smrt ikony tak nejspíš už zůstane záhadou.

Faktem je, že byl zpěvák nalezen mrtvý 21. dubna 2016 ve výtahu ve svém nahrávacím studiu. Na vině byly zřejmě opiáty, na kterých byl závislý. Zároveň však už delší dobu bral množství dalších léků, které mu předepisoval jeho lékař.

Právě kombinace opia a léků bývá nejčastěji označována za viníka jeho smrti. Některá média ovšem spekulují, že trpěl AIDS, se kterým se odmítal léčit a pouze doufal, že Bůh vyslyší jeho modlitby.

Foto: Nicolas Genin / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Yves Lorson / Creative Commons / CC BY 2.0, RumorFix / Creative Commons / CC BY 3.0, Bobak Ha´Eri / Creative Commons / CC BY 3.0
reklama
Související články
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Lifestyle
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Lifestyle
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
zajímavosti
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Když je v kuchyni vymeteno: Jak se zrodí nachos nebo sacher?
Co zcela typického si dát při výletu do Vídně? Sacherův dort! Kdo by ho neznal? Skvělá směs, marmeláda a čokoládová poleva. Vyrobit sacher si můžete i doma. Receptů na něj koluje po internetu nebo je k nalistování v kuchařkách požehnaně. Ale… Je to ten pravý?   Stát se to může, ale spíš náhodou. Original Sacher-Torte, […]
Mezcal: Nápoj s červem na dně chutná i léčí
Tento ikonický mexický mok do sebe neházejte po panácích. Chovejte se k němu jako ke vzácnému vínu. Prohlédněte si barvu, přičichněte a pak pomalu upíjejte. Jen tak mu dáte šanci ukázat všechny příchutě, od prvotní kouřové přes ovocné a květinové až po čokoládovou. Trpělivost se vyplatí! Jedním z jedinečných pokladů Mexika je kromě krásné krajiny […]
Kolik lidí už se narodilo od počátku historie?
Život každého člověka jednou končí. Na chvíli si však představme, že by nikdo nikdy nezemřel a lidé by na planetě stále jen přibývali. Kolik by jich tu už dnes bylo? Přesně to samozřejmě nikdy nezjistíme. Třeba v pravěku žádné sčítání lidu neprobíhalo a přesné údaje o počtu obyvatel jednotlivých států se objevují až kolem roku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
enigmaplus.cz
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, je se svojí nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem právě tohoto pohoří. Již od pradávna je opředena množstvím záhadných legend a pověstí [gal
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
21stoleti.cz
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse