Domů     Prince: Nevázaný sexsymbol i upjatý svědek Jehovův
Prince: Nevázaný sexsymbol i upjatý svědek Jehovův
15.8.2022

Rok 2016 byl „annus horribilis“ pro celý hudební svět. Hned v lednu jej opustil David Bowie, v prosinci George Michael. V dubnu se fanoušci museli rozloučit se zpěvákem Princem. Kolem jeho smrti dodnes panují nejasnosti, ostatně jako kolem celého jeho života.

Byl homosexuál, nebo ne? A jak to bylo s jeho přihlášením se ke svědkům Jehovovým?

Pokud by měl někdo nárok na přízvisko „nový Mozart“, pravděpodobně by to byl Prince Rogers Nelson (1958–2016), známý jen jako Prince.

Své životní poslaní, jímž byla hudba, naplnil dokonale a proslul jako geniální multiinstrumentalista. Už na prahu puberty uměl hrát na pětadvacet různých hudebních nástrojů, jako dospělý ovládal prakticky jakýkoli nástroj, po kterém sáhl. Jeho genialita si ale zřejmě vybrala svou daň.

Z Mozarta bezdomovcem

Princův charismatický hlas a hudební projev se nesmazatelně zapsaly do dějin hudby. Je držitelem Oscara a sedmi cen Grammy. Jaký byl však muž, kterého dodnes mnozí považují za jednoho z největších hudebníků poslední doby?

Prince se narodil do hudebnické rodiny a oba rodiče tak měli pochopení pro synovy umělecké sklony. Odmala se věnoval baletu a první song napsal, když mu bylo pouhých sedm let! O tři roky později se však rodiče rozvedli a hoch pendloval mezi dvěma domovy.

Rozpad rodiny bral Prince velice špatně, to nejhorší však přišlo, když se jeho matka Mattie znovu provdala. S otčímem si dospívající chlapec vůbec nerozuměl a začal utíkat z domova.

Problémového syna pak otec vyhodil z domu a Prince, nyní bezdomovec, žil nějakou dobu u sousedů.

Na pódiu byl Prince vždycky nepřehlédnutelný. FOTO: Yves Lorson / Creative Commons / CC BY 2.0
Na pódiu byl Prince vždycky nepřehlédnutelný. FOTO: Yves Lorson / Creative Commons / CC BY 2.0

Gay se dvěma manželkami?

I v těchto těžkých dobách se nadále věnuje hudbě, nejčastěji v garážích a sklepech svých známých. Úspěšná demo nahrávka ho však katapultuje mezi vycházející hvězdy. Když mu je pouhých devatenáct let, projeví o něj zájem hudební nakladatelství Warner Bros.

Records. Záhy se mladý černošský zpěvák stane miláčkem davů. Především fanynky po něm šílí a považují ho za sex symbol nové éry. Kolem Princovy orientace ale vždy panovaly spory.

Ženatý je dvakrát a má i množství aférek, ale některé jeho texty naznačují jeho rozporuplné pocity ohledně vztahů. „Nejsem žena ani muž, jsem něco, čemu nikdy nebudeš rozumět,“ zpívá v písničce I Would Die 4 U. V písni Controversy se zase ptá:

„Jsem černý nebo bílý? Jsem hetero nebo gay?“ A přesně tahle otázka nedává některým spát dodnes.

Inspirace i zklamání pro LGBT komunitu

Na druhou stranu se však zpěvák také v roce 2008 nechá slyšet, že „Bůh přišel na svět a viděl lidi strkat to všude a dělat to se vším, a rozhodl se tomu učinit přítrž.“ Není asi třeba dodávat, že je okamžitě nařčen z homofobie.

Toto podezření se potvrdí podruhé, když se Princova kamarádka a členka jeho kapely z 80. let svěří, že s ní v roce 2000 odmítl jet na vzpomínkové turné, protože mu prý vadila její homosexuální orientace.

Někteří jsou toho názoru, že Prince byl prostě „jen“ heterosexuální muzikant, který se rozhodl občas obléct do dámských bikin či jiného výstředního kousku. Umělci jsou přece většinou dost excentričtí, nebo ne?

Mnoho homosexuálů a transsexuálů však díky němu najde odvahu odhalit své tajemství světu a blízkým, alespoň do doby, než vyplují na povrch Princovy homofobní komentáře.

Nikdy nevyužitý pokoj

Pomyslných kostlivců v Princově skříni je ale mnohem více. V devadesátých letech se do Princova týmu zařadí nová svěží tvář, teprve osmnáctiletá tanečnice a vokalistka Mayte Garcia (*1973). Záhy se stane umělcovou múzou a posléze i přítelkyní.

Po čtyř letech vztahu, v roce 1996, se z Prince a Mayte stanou manželé. Ještě toho roku na podzim se jim narodí syn Amiir Gregory Nelson (†1996). Rodinné štěstí trvá pouhý okamžik.

Děťátko se totiž narodí se vzácným genetickým onemocněním, které způsobuje deformace lebky, rukou a nohou. Nemůže dýchat bez ventilátoru, a i přes veškerou snahu lékařů po pouhých šesti dnech zemře.

„Myslím, že z toho byl opravdu nešťastný, že se opravdu těšil na to, až bude otcem,“ říká Princova tanečnice Lindsley Allen. Prý malému Amiirovi sám zařídil a vybavil dětský pokojíček včetně hraček a houpačky.

Smrt dítěte tragicky poznamenala i Princův vztah s Mayte Garcia. FOTO: RumorFix / Creative Commons / CC BY 3.0
Smrt dítěte tragicky poznamenala i Princův vztah s Mayte Garcia. FOTO: RumorFix / Creative Commons / CC BY 3.0

Živý mrtvý syn

Krátce po synově smrti přijmou manželé pozvání do show moderátorky Oprah Winfrey (*1954). Oba předstírají, že je Amiir stále naživu a Prince dokonce provede štáb po jeho pokoji, o kterém se vyjádří jako o své nejoblíbenější místnosti v domě.

Mayte záhy znovu otěhotní, ale tentokrát potratí. Dalšího potomka už se manželé nedočkají. Na čtvrté výročí své svatby, v roce 2000, oznámí chystaný rozvod.

Už o rok později se Prince ožení znova, tentokrát s kanadskou podnikatelkou egyptsko-italského původu Manuelou Testolini. I toto manželství vydrží pouhé čtyři roky a ani z něj nevzejde potomek.

Kromě těchto dvou vztahů si Prince projde mnoha románky s celebritami i dívkami „z lidu“. Mezi ty slavnější patří např. Madonna (*1958), herečky Kim Basinger (*1953), či Carmen Electra (*1972).

Doupě neřesti centrem modlitby

Uspokojení nakonec najde nikoli v náruči milenky, nýbrž ve víře. Ačkoliv jeho rodiče byli oba zapálení adventisté sedmého dne, Prince se vydá poněkud jinou cestou: v roce 2001 se stane svědkem Jehovovým.

Jeho fanoušky tato skutečnost nemálo překvapí, až do té doby ho považují za sexuálně nevázanou a provokativní ikonu. Takovou skutečnost ostatně odráží i mnohé jeho písně.

Právě ty ale po své konverzi zpěvák vyřadí z repertoáru a do středu pozornosti se dostanou vírou ovlivněné texty, jako třeba Otčenáš (The Lord’s Prayer) z alba Controversy. Stejně tak přestane používat vulgární výrazy.

Jeho sídlo Paisley Park se najednou stane místem zbožnosti, stojícím v silném kontrastu oproti doupěti neřesti, kterým bývalo dříve. „V Boha věřil už v mládí, pak se nějakou dobu zdálo, že nevěří v nic.

Když se stal svědkem Jehovovým, cítila jsem, že víra je pro něj lepší než ono nic,“ myslí si Princova blízká přítelkyně a spolupracovnice Sheila E.

Konzervativní bratr Nelson

K víře a svědkům Jehovovým ho přivede basista kapely Sly and The Family Stone Larry Graham (*1946). Prince se tak zařadí k dalším celebritám, které k této náboženské skupině taktéž patřily.

Jmenovitě např. k Michaelu Jacksonovi (1958–2009), či sestrám a tenistkám Venus (*1980) a Sereně (*1981) Williamsovým.

Sami členové společnosti jsou šokovaní faktem, že se tak kontroverzní osoba ocitne v jejich řadách.

Spousta z nich nemohla nikdy poslouchat jeho sexem nabité písně a nyní ta stejná osoba s nimi rozdává letáčky a chodí od dveří ke dveřím po celém Los Angeles a Minneapolisu! Mezi nimi najednou nebyl Princem, nýbrž prostým bratrem Nelsonem.

Lakované boty a upnuté oblečení vymění za konzervativní oblek. Možná právě snaha o jakousi „nápravu“ stála za Princovými homofobními výroky.

Domov i nahrávací studio si Prince vybudoval v Chanhassenu v Minnesotě. FOTO: Bobak Ha´Eri / Creative Commons / CC BY 3.0
Domov i nahrávací studio si Prince vybudoval v Chanhassenu v Minnesotě. FOTO: Bobak Ha´Eri / Creative Commons / CC BY 3.0

Viník zůstává neznámý

Někteří tvrdí, že právě striktní životní styl svědků Jehovových, který si Prince v pozdějších letech svého života osvojí, může za jeho předčasnou smrt.

Jedním z pilířů víry je totiž čistota lidského těla a možná právě proto umělec dlouho odmítal lékařskou péči. Pro podobné závěry ale nemáme dostatek důkazů a podivná smrt ikony tak nejspíš už zůstane záhadou.

Faktem je, že byl zpěvák nalezen mrtvý 21. dubna 2016 ve výtahu ve svém nahrávacím studiu. Na vině byly zřejmě opiáty, na kterých byl závislý. Zároveň však už delší dobu bral množství dalších léků, které mu předepisoval jeho lékař.

Právě kombinace opia a léků bývá nejčastěji označována za viníka jeho smrti. Některá média ovšem spekulují, že trpěl AIDS, se kterým se odmítal léčit a pouze doufal, že Bůh vyslyší jeho modlitby.

Foto: Nicolas Genin / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, Yves Lorson / Creative Commons / CC BY 2.0, RumorFix / Creative Commons / CC BY 3.0, Bobak Ha´Eri / Creative Commons / CC BY 3.0
Související články
Lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
reklama
věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a