Skip to content

Příliš drahá akce: Chtělo si Rakousko-Uhersko vytvořit kolonii v Argentině?

„Nákladná výprava byla vykonána s nepatrným praktickým, za to však důležitým informačním výsledkem,“ hodnotí František Klindera průzkum, zda by si Rakousko-Uhersko mohlo vybudovat kolonii v Argentině.

Srozumitelně řečeno: Je to předražený nesmysl.

Rakouský průmyslník Artur Krupp (1856–1938) vyráží v říjnu roku 1910 do Argentiny na hospodářsko-průmyslovou výstavu. „Zřídíme v Argentině hospodářskou kolonii,“ napadne ho, když vidí obrovská stáda dobytka pasoucí se na zdejších pláních. „Chladírenská zařízení dokážou převézt maso přes oceán, aniž by se zkazilo,“ obdivuje chladící boxy a spřádá plány, jak tuny masa poslat parníkem do Evropy. Pomohlo by to i jeho rodnému Rakousku-Uhersku, kde vrcholí vlna vystěhovalectví.

Ze země odchází levná pracovní síla, berním úřadům mizí plátci daní, vojenské správě adepti do armády. Kdyby ale vystěhovalci zamířili do kolonie, o zisk by země nepřišla.

Artur Krupp chce vozit z Argentiny do Evropy maso.

Nechce kupovat zajíce v pytli

Rakousko-uherská država má podle Kruppova plánu do své mateřské země dodávat obilí a maso a a stát se odbytištěm rakouských výrobků. Argentinská vláda není proti. Navrhne Kruppovi možnost odkoupit asi 20 000 km2 území podél řeky Chubut, které se nachází v podobném podnebí, jaké panuje ve střední Evropě.

Všechno vypadá idylicky, přesto Krupp nechce kupovat zajíce v pytli a rozhodne se tam poslat průzkumnou výpravu. Po návratu ho 22. března 1911 čeká i audience u císaře Františka Josefa I., který projekt podpoří.

Život v Argentině na počátku 20. století. Podobnéí vyhlídky by čekaly i rakousko-uherské osadníky.

Konec nadějného projektu

Mezitím už v Argentině delegace v čele s Ferdinandem Klinderou zkoumá nabízenou půdu. Když se na konci dubna 1911 vrátí z cesty, je zklamaný: „Nemohl jsem se nijak nadchnout pro kolonizaci, ačkoliv území ono bylo tak levně ke koupi, že by se přitom nedalo nic ztratiti…“ uvádí ve své zprávě.

Na mezinárodní hospodářskou výstavu v Argentině v roce 1910 zamíří i Češi.

Hlavní vada spočívala v tom, že údolní obdělávaná plocha byla příliš malou, takže počet rodin, které by se tam mohly usadit, klesl ze 32 000 na pouhé 4000,“ vysvětluje. Projektu vytýká „nedostatek dobrého spojení, jehož zřízení vyžadovalo by investice sta miliónů.

“ Stavba železnice pro dopravu masa a obilí do přístavu by kolonizaci prodražila. Nápad tak spadne pod stůl…

Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Impéria
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články