Domů     Příběh zelených listů: Jak tabák změnil svět
Příběh zelených listů: Jak tabák změnil svět

Dar od domorodců Kolumba a jeho námořníky nejdříve nijak nenadchne. Podivně vonící suché lístky nejsou podle nich k ničemu. Později ale objeví jejich kouzlo a vezmou je do Evropy. A to se ukáže jako skvělý tah.

Tabák se šňupe, žvýká, kouří a úspěšně se šíří světem. Dnes je na černé listině zdravotníků, přesto věda hledá v nikotinu i léčebný prostředek.

Když slavný cestovatel Kryštof Kolumbus (?1451-1506) objeví nový kontinent, přiveze z něj do Evropy mnohé skvělé plodiny, jako třeba rajčata nebo brambory. Na palubě jeho lodí však připluje i tabák.

Tato rostlina se těší mezi domorodci z Nového světa velké úctě a oblibě. Považují ji za posvátnou a často ji kouří nebo žvýkají, aby se mohli lépe spojit s duchovním světem.

Slouží jim také pro léčebné účely a jako stimulant, například při bojích nebo během lovu. Proto ji mořeplavcům nabídnou jako vzácný dar.

Podivný dar

Ti „sušené listy, které vydávají zvláštní vůni“ ale příliš neocení, námořníci totiž netuší, jak s nimi mají naložit, ale později vidí domorodé obyvatele tabák kouřit: plní ho do roliček z palmových a kukuřičných listů.

Zkusí to také a jsou překvapeni jeho účinky. Kolumbus si uvědomí možnosti, jaké tabák nabízí a nechá ho odvézt do Evropy.

Traduje se, že prvním kuřákem tabáku na starém kontinentu se stane člen jeho výpravy Rodrigo de Jerez, který se kvůli svému zvyku dokonce ocitne vězení. Kouř, vycházející z jeho úst, musí být rozhodně dílem zlých sil!

Po příjezdu do Evropy se tak rostlině dostává poněkud rozporuplných reakcí. Zatímco průkopník kouření skončí za mřížemi, pro údajně léčebné účinky tabák pěstují na panovnických a šlechtických dvorech ve Španělsku a Portugalsku.

Jedním z těch, kdo se nejvíce zaslouží o jeho popularizaci, je francouzský diplomat Jean Nicot de Villemain (1530-1604), který s sebou přiveze tabákové rostliny z Lisabonu do Francie a představí je na zdejším královském dvoře.

Za jeho zásluhy je tabák botanicky pojmenován Nicotiana a účinná látka v něm dostává později jméno nikotin.

Sušené hnědé lístky sice později ovládnou svět, ale Kolumbovy námořníky napoprvé nenadchnou. (Foto: PublicDomainPictures, Pixabay)
Sušené hnědé lístky sice později ovládnou svět, ale Kolumbovy námořníky napoprvé nenadchnou. (Foto: PublicDomainPictures, Pixabay)

V nemilosti i na výsluní

Evropská popularita tabáku vyžaduje více pěstitelského úsilí v jeho domovině. Nepodílejí se na tom jenom Španělé nebo Portugalci.

Anglická kolonie Jamestown na území dnešního amerického státu Virginie je založena v roce 1607 a obchodník John Rolfe (1585-1622) tady začne pěstovat tabák ve velkém.

Tabákové plantáže se rozšíří po celé oblasti a tabák si získá příznivce i v Anglii a dalších zemích Evropy.

Přesto ne všichni jsou z něj nadšení, do boje proti němu vytáhnou i někteří panovníci, například anglický král Jakub I. (1566-1625) sepíše pojednání o hrozivých účincích tabáku a osmanský sultán Murad IV. (1612-1640) zakáže jeho užívání pod přísnými tresty včetně popravy.

Proti tabáku brojí také katolická církev a papežové Urban VIII. (1568-1644) a Inocenc X. (1574-1655) vydávají za tímto účelem speciální buly. Voňavá droga vezme útokem i Asii.

Tam zaujme kromě běžných smrtelníků rovněž lékaře, kteří ji předepisují jako lék na mnoho nemocí.

Rostlina, důležitá pro USA

Jak tabáku roste popularita a pro jeho pěstování a prodej je zakládáno stále více obchodních společností, je zapotřebí více půdy a s tím i větší počet dělníků. Kromě zotročování stále větší armády domorodých Američanů jsou přiváženi také afričtí otroci.

Ti jsou považování za silnější než Indiáni a za schopné odvést více práce. Jejich ceny na trhu s otroky jsou také vyšší oproti těm pracovním silám, které dřou na bavlníkových nebo rýžových polích.

Kolonie na území dnešních států Maryland a Severní Karolína se po Virginii stávají dalšími dvěma největšími producenty tabáku a jeho vývozci do Evropy.

Tabák výrazně podporuje koloniální ekonomiku a významně se podílí i na formování hospodářství a politiky Spojených států amerických v 19. století.

Je spolu s dalšími faktory jedním z činitelů, které přispějí k válce za nezávislost (1775-1783) a americké občanské válce (1861-1865).

Pěstování tabáku a sklizeň listů vyžaduje zručnost, proto byli otroci z takových plantáží dražší než ostatní. (Foto: Matthias Böckel, Pixabay)
Pěstování tabáku a sklizeň listů vyžaduje zručnost, proto byli otroci z takových plantáží dražší než ostatní. (Foto: Matthias Böckel, Pixabay)

Dým nad zákopy

Už v 18. století se objevují také doutníky, nejprve ve španělské části Ameriky, později se dostanou i do Evropy.

O tom, kdy přesně spatří světlo světa cigarety, se vedou dodnes debaty, ale fakt je ten, že v 1. polovině 80. let 19. století přichází americký vynálezce James A. Bonsack (1859-1924) s novým strojem, který dokáže vyrobit 400 cigaret za minutu a odstraněním namáhavé ruční práce předznamená jejich levnou a masovou výrobu.

Cigarety získají na popularitě hlavně po 1. světové válce, protože si je během tohoto válečného konfliktu oblíbí vojáci. Armáda se obecně zaslouží o rozšíření tabáku, ten totiž pomáhá vojákům překonat zimu, útrapy bojů a povzbuzuje jejich psychiku.

Objevují se také reklamy, které cigarety doporučují ženám jako prostředek, potlačující chuť k jídlu a ženské časopisy té doby popisují kouření jako okouzlující zvyk, hodný femme fatale.

Tabák ve všech podobách, tedy jak v dýmkách, doutnících nebo cigaretách, se šíří světem jako lavina.

Cigarety jsou svého času u žen považovány za okouzlující doplněk. (Foto: Victoria Borodinova, Pixabay)
Cigarety jsou svého času u žen považovány za okouzlující doplněk. (Foto: Victoria Borodinova, Pixabay)

Na černé listině

Zároveň se brzy začínají objevovat první náznaky problémů.

První moderní kampaň proti kouření zažívá nacistické Německo, kdy národně socialistická vláda odsoudí užívání tabáku, financuje výzkum jeho negativních dopadů na zdraví, zvýší daň z tabáku a zakáže kouření na různých veřejných místech s ohledem na zdravotní rizika.

Skutečný průlom v boji proti kouření ale přichází v roce 1948, kdy britský lékař Richard Doll (1912-2005) zveřejní první významné studie, prokazující, že kouření může způsobit vážnou újmu na zdraví.

V dalších desetiletích jakoby se roztrhl pytel s výzkumy, které předpokládají úzkou souvislost mezi kouřením a rakovinou.

Následují další restrikce, až nakonec v roce 2003 podepíše téměř 200 zemí ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací úmluvu o omezování tabáku a kontrole reklamy, díky které se kromě jiného začnou na krabičkách cigaret objevovat varovné nápisy a obrázky.

Přesto vědci doufají, že nikotin a příbuzné sloučeniny mohou mít i terapeutické využití a zkoumají jejich vliv například na Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, poruchy pozornosti i hyperaktivitu, některé duševní nemoci a další chorobné stavy.

Kouření jako zdroj vážných zdravotních problémů označí lékaři už v polovině 20. století. (Foto: Myriams-Fotos, Pixabay)
Kouření jako zdroj vážných zdravotních problémů označí lékaři už v polovině 20. století. (Foto: Myriams-Fotos, Pixabay)
Foto: Titulka (Foto: Fetcaldu, Pixabay) Zdroj: Pixabay
reklama
Související články
Lifestyle
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Lifestyle
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Lifestyle
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
Lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.