Jsou starší než samotné křesťanství, mají historicky nevyčíslitelnou hodnotu. Svitky od Mrtvého moře, archeologický nález století! Proč jsou tak významné? Mohou snad změnit vnímání náboženství? A kam vlastně zmizely?
Chamtiví beduíni
Objev svitků v jeskyních u Mrtvého moře mezi lety 1947 a 1956 patří k nálezům století. V jeskyních okolo Kurmánu, ve Vádí Murabba’at, Masadě a dalších místech se tehdy našly staré náboženské texty psané v aramejštině, hebrejštině a řečtině.
První z nich objevili v roce 1947 tři beduíni, kterým šlo ale jen o rychlé zbohatnutí, a svitky prodali.
Navrácené svitky
Později, v roce 1954, byly vráceny z USA do Izraele a umístěny do Svatyně knihy (což je křídlo Izraelského muzea). Na dalším nalezišti, ve Vádí Murabba’at, se nacházely nejen vzácné Bar Kochbovy vlastnoruční dopisy, ale také staré židovské nástroje a mince.
Všechny tyto rukopisy jsou významnou součástí studia postbiblického židovství, ale především raného křesťanství.
Co skrývaly rukopisy
Svitky mají nesmírný význam pro chápání dějin textu Hebrejské bible. Napomáhají také v poznání jazyka, slovní zásoby, stylu či frází tehdejší doby. Jsou psané nejen v hebrejštině, ale i v aramejštině a řečtině.
To dokazuje, že původní obyvatelstvo přirozeně hovořilo více jazyky. Svitky obsahují nejen biblické texty, ale i starověké židovské spisy a esejskou literaturu.
Kontroverzní papyrus
Asi největší otazník visí na papyrem 7Q5. Tento kousek je pouze 3,9 cm dlouhý a 2,7 cm široký, ale má obrovský význam. V roce 1972 totiž přiřadil španělský papyrolog Jose O’Callaghan úryvek k textům Nového zákona, a ten přesně odpovídal Markovu evangeliu.
Jelikož byl do té doby uváděn vznik Markova evangelia nejdříve v roce 70 po Kristu, objev se tak stal senzací.
Objev nové jeskyně
Bylo jasné, že pokud už kolem roku 50 našeho letopočtu existovala kopie Markova evangelia, původní text musel vzniknout o několik let dříve. Události související s životem Ježíše a sepsání evangelia tak dělilo jen několik let.
Izraelští archeologové našli tento rok v pořadí 12. jeskyni, kde se nacházely nálezy pocházející z období Druhého chrámu, který byl zničen roku 70.
Ukradené svitky
Bohužel se v nové jeskyni nenašly žádné ze svitků, pouze jejich nádoby a obaly. Podle Hebrejské univerzity byly s největší pravděpodobností ukradeny v 50. letech minulého století.
Noam Mizrahi, odborník z Hebrejské univerzity, říká, že je třeba dále pátrat a hledat další jeskyně. Jejich obsah totiž může změnit nejen pohled na vznik křesťanství nebo judaismu, ale také na hodnověrnost Bible.