Skip to content

Přemýšlel o vynálezu kuličkového pera už Galileo Galilei?

Italský fyzik a astronom Galileo Galilei v 17. století přemýšlí, jak si zjednodušit každodenní život. Vedení záznamů o pozorováních husím brkem namáčeným v inkoustu ho otravuje. Všudypřítomné kaňky, rozmazané stránky… „Snad naleznu vhodnější nástroj pro psaní.

“ Zkouší experimentovat s kuličkou. Jeho nápad zůstane zapomenut více než 300 let.

Maďarský vydavatel časopisu László Biró (1899–1985) jakoby Galileu Galileovi (1564–1642) četl myšlenky. Zmuchlá stránku papíru, na které se právě objevila kaňka. „Dnes je to už po desáté. Copak neexistuje pero, které by psalo, aniž by z něj neustále vytékal inkoust?

“ Vztekle hodí papírovou kouli do koše. Nešťastné pero letí hned za ní.

Maďarský vydavatel Laszlo Biro má vztek, že inkoustová pera dělají kaňky. Proto vymýšlí psací potřebu, která by takové nectnosti neměla.
Maďarský vydavatel Laszlo Biro má vztek, že inkoustová pera dělají kaňky. Proto vymýšlí psací potřebu, která by takové nectnosti neměla.

Uvedení zkomplikuje 2. světová válka

Rozčiluje ho, že inkoustové pero neustále dělá na papíře kaňky. Hledá proto jednodušší psací potřebu, kvůli níž by nemusel neustále vyhazovat další a další pokaňkané papíry. Nakonec se inspiruje kuličkou, kterou americký vynálezce John J. Loud (1844–1916) použil poprvé roku 1888 k označování vydělané zvířecí kůže.

Biró vytvoří psací náčiní na stejném principu. Pero vybaví kuličkou, která se otáčí a jejím pohybem dochází k odběru inkoustu ze zásobníku. I když má novinku hotovou už roku 1938, její uvedení do praxe zkomplikuje druhá světová válka.

Kuličková pera dokážou zvýšit komfort psaní.
Kuličková pera dokážou zvýšit komfort psaní.

Nápad přinese cesta letadlem

Vydavatel prchá do Argentiny a tam si také 10. června 1943 svůj nový vynález nechává patentovat. Brzy se ukáže, že jeho objev má budoucnost. Úředník britské vlády Henry Martin ho použije v letadle při cestě z Buenos Aires do Londýna a všimne si, že kuličkové pero nepodléhá změnám tlaku vzduchu.

Okamžitě mu bleskne hlavou, že by se dalo využít pro letecké navigátory. Proto britská vláda kupuje roku 1944 patent na výrobu.

Po skončení 2. světové války se objevuje spousta reklam na nový vynález. Záhy se stane hitem.
Po skončení 2. světové války se objevuje spousta reklam na nový vynález. Záhy se stane hitem.

Za rok se prodá 3,5 milionu kusů

Kuličková pera sice postupně vytlačují své inkoustové předchůdce, ale příliš spolehlivá nejsou. Často tečou nebo vynechávají. Spolehlivé pero, které vydrží, se podaří vyrobit teprve americké společnosti Parker Pens.

Roku 1954 uvádí na trh pero Jotter. Za pouhý jediný rok se ho prodá 3,5 milionu kousků.

Z per aerické značky Parker jsou všichni nadšení. Prodávají se jich miliony.
Z per americké značky Parker jsou všichni nadšení. Prodávají se jich miliony.
Foto: elmuseodehipatia.blogspot.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Kuriozity
Zobrazit více …