Skip to content

Přelomový krok? Vědcům se povedlo rozkojit muže

V odborném časopise Transgender Health se objevila zprvu nenápadná zpráva, která ale následně rychle obletěla svět. Co přesně se americkým vědcům podařilo?

Převratný úspěch, jak to nazvali sami američtí vědci, se povedl díky koktejlu z ženských pohlavních hormonů progesteronu a estradiolu, a také díky elektrické prsní pumpy. To dohromady spustilo u třicetileté transgenderové ženy laktaci.

Poprvé v historii se tak povedlo rozkojit člověka, který biologicky býval mužem. Lékaři věří, že tento posun povede k možnosti kojit děti u lidí, kteří si změnili pohlaví na ženské.

Autorky studie: Zil Goldsteinová a Tamar Reismanová

Průlom transgenderového lékařsví

Podle členky týmu, který za úspěchem stál, Tamary Reismanové z nemocnice Mount Sinai v New Yorku, jde o velký úspěch transgenderového lékařství. „To se stává částí medicíny hlavního proudu. Máme stále více dat založených na praxi, získáváme standardizovanou péči, pacienti mají stále více možností,“ vysvětluje Reismanová.

Podle ní pacientka, která začala kojit, absolvovala hormonální terapii, ale zatím nepodstoupila operativní změnu pohlavních orgánů nebo úpravu prsou.

Transgender je stále větší téma i v medicíně.
Foto: http://pregnancywellnesstips.com, www.nytimes.com, http://i.dailymail.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články