Domů     Překvapení v betlémě: Kdo to tam vykonává potřebu?
Překvapení v betlémě: Kdo to tam vykonává potřebu?
21.12.2019

Ježíšek leží v jesličkách, Panna Maria ho kolébá, svatý Josef mu zpívá, pastýř troubí, tři králové nesou dary, ale ten panáček vzadu, co divně sedí… proč má spuštěné kalhoty a co to vůbec dělá?

Jmenuje se Caganer a vypadá jako obyčejný sedlák. Má černé kalhoty, bílou košili a červenou čapku zvanou baretina. Někdy kouří dýmku nebo si čte noviny, ale především je u toho přikrčený, jako by seděl na záchodě, a vykonává velkou potřebu.

A co víc, jeho čerstvý exkrement už leží za ním na zemi! Caganer totiž znamená katalánsky doslova „ten, který kaká“, neboli „kakáč“ či lichotivěji „kakánek“.

A světoznámou vánoční scenérii tedy nevšedně doplňuje především v Katalánsku či v oblastech souvisejících s katalánskou kulturou, jako je Andorra, Valencie či jih Francie. Všimnout si ho ale můžete třeba i v Portugalsku nebo v italské Neapoli.

Trochu se skrývá

Postavička Caganera sedí v Betlémě většinou někde úplně vzadu. Určitě dále od jesliček, nejlépe v rohu, kde nebude moc vidět, často se schovává třeba za stromem.

A když pak přijdou lidé a hlavně děti k neznámému betlému, rádi soutěží v tom, kdo najde ve změti figurek ukrytého kakáče jako první. Pokud jste v Katalánsku, můžete se vsadit, že tam určitě nechybí!

Ovšem jedna otázka se přeci ještě nabízí – jak se postava kálejícího muže v betlémě, jako symbolu Vánoc a křesťanství, vůbec vzala? To dnes přesně nikdo neví. Jisté je snad jen to, že se začíná v betlémech objevovat někdy na přelomu 17. a 18. století.

Vyměšující panáček přinese v novém roce zdraví a štěstí.
Vyměšující panáček přinese v novém roce zdraví a štěstí.

Úroda, štěstí i rovnoprávnost

Teorií je pochopitelně více. Jedna například popisuje dobu vzniku postavičky caganera jako období tzv. extrémního realismu, kdy se objevují právě popisy běžných situací v životě lidí.

Jiná upozorňuje na to, že vyměšování představuje symbol hojnosti, protože ta souvisí s dobře pohnojenou půdou. A s dobrou úrodou je spojen blahobyt, úspěch i pevné zdraví.

Proto kadící panáček přinese do nového roku úrodu a štěstí, a kdo ho zapomene do betléma umístit, čeká ho jen smůla a neúspěch! Může však jít o prosté vyjádření mentality Katalánců, kteří přeci nebudou skrývat to, co je v životě zcela přirozené!

A zároveň i základní myšlenky, že všichni lidé na světě jsou si rovni. Protože každý, jakékoliv rasy, národnosti, pohlaví či společenské třídy, musí vykonávat velkou potřebu.

Stejně dobře však plní figurka i funkci lidského rozměru „božských“ Vánoc – upozorňuje na lidskou stránku Ježíše jako Božího syna.

Nikdo slavný nechybí

Tradice netradice, postava Caganera je již dlouho především dobrý byznys, a tak se s ním v katalánských oblastech běžně setkáte nejen v betlémech, ale i v téměř každém stánku či obchodě se suvenýry.

Ručně malované figurky z pálené hlíny nejsou jen symbolem Vánoc, ale i obecně kultury Katalánců a jejich urputného boje za nezávislost a svobodu. A figurka Caganera dávno není jen anonymním sedlákem, ale získala již tváře mnoha známých osobností z celého světa.

Od slavných sportovců, prezidentů a dalších politiků, zpěváků, herců či vědců až po pohádkové či historické postavy. A není to vůbec bráno jako zesměšnění, zkrátka každý, kdo něco znamená, má svého Caganera.

Ve vyměšovací pozici tak strnul již třeba Albert Einstein, Donald Trump, John Lennon, Lionel Mesii, Dalajláma, britská královna Alžběta, Spiderman, bývalý papež Benedikt VI. nebo letos nově i ekologická aktivistka Greta Thunbergová.

Zvěčnění v choulostivé pozici se nevyhne nikomu slavnému. Je to důkaz popularity.
Zvěčnění v choulostivé pozici se nevyhne nikomu slavnému. Je to důkaz popularity.

Polínko vykaká dárky

Caganer však jediným kakajícím symbolem zimních svátků není. Nepostradatelné je o Vánocích také tzv. Tió de Nadal neboli Cagatió.

V podstatě jde o dřevěné polínko s nožičkami, namalovaným obličejem a červenou čepičkou, které se přinese druhý prosincový týden do místnosti a přehodí se přes něj deka, aby mu bylo teplo.

Děti se poté o polínko musí starat a krmit ho, aby pak na něj na Štědrý den mohli poklepat klacíkem a zazpívat mu písničku. Když deku nadzvednou, zjistí, že jim polínko nakakalo dárky.

Někdo přirovnává katalánské Cagatió spíše k našemu Mikuláši, protože dětem nadělí především sladkosti a drobné hračky. Na velké dárky si v Katalánsku většinou počkají až na Tři krále.

Dárky katalánským dětem nakaká polínko s čepicí. Pokud ho tedy během adventu budou dobře krmit.
Dárky katalánským dětem nakaká polínko s čepicí. Pokud ho tedy během adventu budou dobře krmit.
Foto: pisosestudiantesbarcelona.com cocoonbarcelona.com ancientpages.com
Související články
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml